Mazowsze serce Polski nr 3/19
Inwestycje na Mazowszu
2019.03.18 08:30 , aktualizacja: 2019.03.19 14:28
Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- grafika konkursu (źródło:...
- Leszek Możdżer podczas...
- Tak będzie wyglądało...
- Dzięki inwestycji z nowych...
- W ramach unijnego projektu...
Garść informacji o projektach unijnych, które powstają na Mazowszu oraz zaproszenie do udziału w konkursie REGIOSTARS 2019
KONKURS – ZOSTAŃ REGIOSTARS 2019
Komisja Europejska przyjmuje zgłoszenia w ramach konkursu REGIOSTARS 2019. Służy on promocji projektów innowacyjnych, które otrzymały dofinansowanie z funduszy unijnych.
Zgłoś swój projekt w jednej z 5 kategorii: wspieranie
-
transformacji cyfrowej
-
łączenie zielonej, niebieskiej i szarej infrastruktury
-
zwalczanie nierówności i ubóstwa,
-
budowanie miast odpornych na zmianę klimatu
-
temat roku: modernizacja służby zdrowia.
Z jednego programu można zgłosić maksymalnie pięć projektów, których rozpoczęcie nastąpiło po 1 stycznia 2007 r. Projekty powinny prezentować nowe podejście do rozwoju regionalnego.
Konkurs trwa do 9 maja br.
Nagrodami będą: film promocyjny o projekcie oraz puchar i certyfikat REGIOSTARS 2019. Wszyscy finaliści zostaną zaproszeni do Brukseli na szkolenie w lipcu br., a ich projekty znajdą się w bazie najlepszych praktyk. Więcej informacji dotyczących konkursu znajduje się na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl .
MIK wrócił do swojej siedziby
Po blisko półtorarocznej przebudowie i modernizacji Mazowiecki Instytut Kultury znów działa przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie. Pojawiły się dwie nowe sale warsztatowo-szkoleniowe oraz kawiarnia, a biblioteka zyskała czytelnię. Elewacja budynku też powróciła do kształtu sprzed II wojny światowej – udało się ją odtworzyć dzięki archiwalnym fotografiom. Ponowne otwarcie placówki zainaugurował koncert Leszka Możdżera. Nowe przestrzenie pozwoliły m.in. rozszerzyć ofertę programową. Planowane są koncerty rozmaitych gatunków muzycznych dla różnych grup wiekowych, wystawy prac cenionych artystów, spektakle teatralne, wieczory teatru tańca czy wydarzenia literackie. Bieżąca oferta placówki dostępna jest na stronie internetowej www.mik.waw.pl.
Wartość: 7,1 mln zł
Dofinansowanie: 3,4 mln zł
Beneficjent: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie
Źródło: RPO WM 2014–2020
Rewitalizacji Szydłowca ciąg dalszy
Już niebawem fundusze unijne pomogą odnowić szydłowieckie stare miasto, zagospodarować teren nad zalewem i rzeką Korzeniówką oraz odnowić kino Górnik. W ramach projektu zaplanowano modernizację starego miasta wraz z przyległymi uliczkami. Teren nad zalewem zyska boiska, skatepark i parkingi. Nad Korzeniówką powstanie ciąg pieszy (od ul. Sportowej do Rynku Wielkiego) oraz droga dojazdowa do ul. Rzecznej. Projekt obejmie również remont remizy strażackiej oraz modernizację i adaptację na cele widowiskowo-świetlicowe dawnego kina Górnik. Zakończenie prac zaplanowano jeszcze w tym roku.
Wartość:6,6 mln zł
Dofinansowanie: 3,6 mln zł
Beneficjent: gmina Szydłowiec
Źródło: RPO WM 2014–2020
Żyrardowska Ochronka
Odnowione, przestronne sale zabytkowej Ochronki, czyli Miejskiego Przedszkola nr 9 w Żyrardowie służą najmłodszym żyrardowianom. Było to możliwe dzięki modernizacji zachodniego skrzydła obiektu za pieniądze unijne. W ramach prac rozebrano dobudówkę (bezwartościową z punktu widzenia historycznego). W jej miejscu powstała przeszklona sala do terapii integracji sensorycznej. Wszystkie wyremontowane sale zyskały nowe sanitariaty. Na parterze udało się także wygospodarować salę wielofunkcyjną do zajęć gimnastyczno-kulturalnych. W salach dla najmłodszych dzieci, dzięki zastosowaniu drzwi przesuwanych, stworzono im komfortową przestrzeń do leżakowania. Obiekt zyskał też nową stolarkę okienną, a wewnętrzne zabytkowe drzwi zostały poddane renowacji. Wymieniono stropy i pokrycie dachowe, a cegłę, z której zbudowany jest obiekt, oczyszczono.
Wartość: 4,1 mln zł
Dofinansowanie: 2,6 mln zł
Beneficjent: miasto Żyrardów
Źródło: RPO WM 2014–2020
Czysta energia w Ostrowi Mazowieckiej
Gmina Ostrów Mazowiecka postawiła na odnawialne źródła energii. Dzięki unijnemu dofinansowaniu udało się już zamontować 380 kolektorów słonecznych oraz cztery instalacje fotowoltaiczne. Pozostał jeszcze montaż 46 kotłów na biomasę w indywidualnych gospodarstwach. W sumie ekologiczne rozwiązania znajdą zastosowanie w 389 budynkach mieszkalnych na terenie gminy oraz czterech szkołach: w Dybkach, Kalinowie, Ugniewie oraz Nagoszewie. Przedsięwzięcie pozytywnie wpły-nie na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz koszt energii cieplnej i elektrycznej. Projekt obejmuje także działania informacyjno-promocyjne, w tym edukację ekologiczną o odnawialnych źródłach energii.
Wartość: 5,9 mln zł
Dofinansowanie: 4,3 mln zł
Beneficjent: gmina Ostrów Mazowiecka
Źródło: RPO WM 2014–2020
Liczba wyświetleń: 116
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.