Mazowsze serce Polski nr 3/20
Dla zdrowia
2020.03.16 13:30 , aktualizacja: 2020.03.17 09:51
Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Maluchy pod kontrolą w radomskim szpitalu
W szpitalu na Józefowie w Radomiu do 31 sierpnia prowadzone są testy przesiewowe u noworodków w kierunku ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 1. Nie wszystkie placówki oferują takie badanie, dlatego warto skorzystać, by w przyszłości uniknąć niepotrzebnego stresu.
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. W organizmie chorego powstają przeciwciała, które atakują i niszczą komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 są bardziej narażone na rozwój np. celiakii, choroby Hashimoto czy bielactwa.
Zachęcamy rodziców, których dzieci przyszły na świat w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, by sprawdzili, czy u ich pociech istnieje ryzyko tej choroby. Wystarczy wyrazić zgodę. Badanie GPPA-02 obejmuje dzieci urodzone od 36. tygodnia ciąży i wykonywane jest w ramach opieki okołoporodowej.
V edycja konkursu „Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej”
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej do 10 kwietnia br. przyjmuje zgłoszenia podmiotów ekonomii społecznej (osób i instytucji), które wyróżniają się w lokalnym środowisku oraz wspierają i angażują się w rozwój i propagowanie ekonomii społecznej na Mazowszu.
Każdy może zgłosić po jednym kandydacie w trzech kategoriach: „Rozwój”, „Reintegracja” oraz „Odpowiedzialność”. Aplikacje można składać:
- w sekretariacie MCPS w Warszawie, ul. Nowogrodzka 62A, w godzinach: 8.00–16.00 (w kopertach, z dopiskiem: Konkurs „Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej 2020”)
- za pośrednictwem poczty (decyduje data stempla pocztowego lub data nadania)
- na adres mailowy: andrzej.idziak@mcps.com.pl (decyduje data wysłania zgłoszenia).
Laureatów poznamy podczas VI Mazowieckich Spotkań z Ekonomią Społeczną, które odbędą się we wrześniu br. w Warszawie.
Wpływowy jak prof. Ząbek
Dr hab. n. med. prof. nadzw. Mirosław Ząbek (kierownik Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii szpitala bródnowskiego – placówki samorządu Mazowsza) został uznany za najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie w 2019 r. Profesor, jako jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie, przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona oraz wykonał operacje naczyniowe mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. W zeszłym roku zespół pod kierownictwem prof. Ząbka zastosował po raz pierwszy w Europie przełomową terapię genową u dzieci z deficytem dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych. Te osiągnięcia „wystarczyły”, by zająć pierwsze miejsce w plebiscycie „Pulsu Medycyny”. Gratulujemy sukcesów i wyróżnienia!
Liczba wyświetleń: 54
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.