Mazowsze serce Polski nr 3/21

Nie lada eksponat

2021.03.12 06:30 , aktualizacja: 2021.03.30 13:54

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • drewniany mebel z szufladami Lada z apteki pięknie się...
  • zdobienia mebla w zbliżeniu Uwagę zwracają m.in....
  • mebel z szufladami w pomieszczeniu Mebel będzie można obejrzeć...

Po renowacji wróciła do Radomia lada ze słynnej apteki „Pod Białym Orłem”. Przepiękny element wyposażenia będzie można wkrótce obejrzeć w Muzeum Historii Radomia, które powstaje w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki.

 

Była najdłużej działającą apteką w Radomiu, nieprzerwanie prawie 180 lat w jednym miejscu.

– Założył ją Jan Karol Burchard już na przełomie XVIII/XIX w. Mieściła się wówczas w drewnianym domu – mówi dr Adam Duszyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. I opowiada, że kolejny właściciel  przeniósł aptekę do budynku murowanego, gdzie zajmowała cztery pokoje, strych i trzy piwnice.

 

Aptekarskie zabytki

– Godło apteki „Orzeł Biały” namalowano na suficie izby dyspenzacyjnej, a także na wszystkich naczyniach aptecznych – dodaje historyk.

W okresie Powstania Styczniowego apteka służyła jako punkt kontaktowy dla polskich żołnierzy, co miało swoje przykre konsekwencje.

– Właściciel apteki otrzymał od gubernatora radomskiego nakaz usunięcia malowidła z sufitu oraz zniszczenia naczyń. Na szczęście został on później złagodzony i całe szkło udało się uratować – tłumaczy ekspert z muzeum. 

W 1950 r. apteka została upaństwowiona, a organem zarządzającym został Cefarm w Kielcach.

– Kilkanaście lat później, w niewyjaśnionych okolicznościach, zabytkowe naczynia będące wyposażeniem apteki zostały przekazane Muzeum Farmacji w Krakowie – dodaje muzealnik.

Lada jak nowa

Na początku lat 90. XX w. apteka „Pod Białym Orłem” została sprywatyzowana i w tej formie działała aż do likwidacji w 2013 r. Zabytkowe meble zostały wpisane do inwentarza Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

– Część z nich była tak zniszczona, że nie dało się już nic zrobić. Na szczęście większość zachowała się w dobrym stanie i będzie można przywrócić im dawny blask – zaznacza dr Duszyk.

Do Radomia wróciła już po renowacji lada apteczna – najważniejszy i najbardziej efektowny element umeblowania apteki „Pod Białym Orłem”. Pozostałe części wyposażenia wrócą do Radomia w pierwszym kwartale br. Będą to m.in.: zegar, a także wszystkie regały ze szklanymi witrynami.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego na realizację zadania „Modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej” otrzymało dotację z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiegoponad 4,3 mln zł.

Liczba wyświetleń: 37

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.