Mazowsze serce Polski nr 3/21

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2021.03.12 12:30 , aktualizacja: 2021.03.12 14:27

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

 • zdjęcie portretowe mężczyzny, który podpiera podbródek, widok do pasa Marszałek Adam Struzik jest...
 • przed mikrofonem stoją kobieta i dwóch mężczyzn, w tle ratownik medyczny i karetka W przekazaniu karetek do...
 • karetka stoi przy budynku szpitala Specjalistyczne ambulanse...
 • logo z nazwą instytucji MCPS ma nowe logo, fot....
 • rzeka w zimowej scenerii, w tle drzewa W miejscowościach nad...
 • wodomierz w rzece wskazuje stan wody w Wiśle Tak wysokiego stanu wody w...
 • grupa młodych ludzi zebranych na polanie podczas spotkania harcerzy W lutym świętują harcerze....
 • starszy mężczyzna pozuje do zdjęcia dla tle roll-upu z logo Fundacji My Obywatele UE Ideę konkursu Lekcje o...

Temat miesiąca

Alarm przeciwpowodziowy nad Wisłą

Mieszkańcy Płocka, Wyszogrodu, Kępy Polskiej i wielu innych nadwiślańskich miejscowości przez kilka tygodni przeżywali chwile grozy. Przyczyną był wysoki stan Wisły, który w wielu miejscach przekroczył stan alarmowy. Z powodu zatoru lodowego na Wiśle 8 lutego ogłoszono w Płocku stan przeciwpowodziowy. By zapanować nad trudną sytuacją rozpoczęto akcję lodołamania. Może ona potrwać nawet kilka tygodni.

Na bieżąco działania monitoruje i relacjonuje w mediach społecznościowych Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego, który wspomina, że tak wysokiego stanu wody nie pamięta. I opowiada, że problem pojawił się wraz z dużymi mrozami w pierwszej połowie lutego. Ogromny zator lodowy w okolicach Popłacina zablokował przepływ wody, a rzeka przybrała.

– Gdy temperatura wzrosła, zator puścił. Ruszyła akcja lodołamania, która była bardzo trudna. Na zalewie włocławskim zator miał 7 km – podał Tomasz Kominek.

 

Nowe karetki

Specjalistyczne ambulanse trafiły w ostatnim czasie do płockiego pogotowia oraz stołecznego Meditransu. Pieniądze na ich zakup (dzięki unijnym funduszom na walkę z COVID-19) przeznaczył samorząd Mazowsza. Dzięki realizowanemu przez samorząd województwa projektowi unijnemu do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie trafiły trzy nowe ambulanse ze sprzętem medycznym najnowszej generacji. Koszt zakupu to ponad 1,8 mln zł.

Flota płockiego pogotowia wzbogaciła się o dwie karetki. Są one wyposażone m.in. w defibrylator z możliwością dokonywania teletransmisji zapisu EKG do ośrodka kardiologii inwazyjnej, respirator z zestawem tlenowym, urządzenie do masażu klatki piersiowej. Na zakup tych karetek samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 1,2 mln zł.

 

Dobro trzeba nagradzać

Są wrażliwi na innych, angażują tych, których społeczeństwo odrzuca, zmieniają oblicze gospodarki – tak na Mazowszu działają podmioty ekonomii społecznej, czyli np. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej. Aby je promować, a przede wszystkim nagrodzić za ciągły rozwój, samorząd Mazowsza kolejny raz ogłosił konkurs na Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej 2021 (organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej). Czas na zgłoszenia jest do 16 kwietnia. Więcej na mcps.com.pl.

 

MCPS po liftingu

Instytucja samorządu zmieniła swoje logo. Nadal jest zielone, ale tym razem zdecydowanie żywsze i bardziej widoczne. A przede wszystkim ukazuje, w ilu i w jakich obszarach działa Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

 

Święto harcerzy

22 lutego każdego roku przypada największe święto harcerzy i skautów na całym świecie – Dzień Myśli Braterskiej. To dla harcerzy tradycyjny dzień wymiany myśli, życzeń, spotkań przy ognisku, gier terenowych czy zbiórek charytatywnych.

Na Mazowszu Związek Harcerstwa Polskiego działa w ramach Chorągwi Mazowieckiej skupiającej 26 hufców terenowych złożonych z około 5 tys. harcerzy. Podobna liczba 26 hufców, ale już z 13 tys. druhnami i druhami składa się na Chorągiew Stołeczną ZHP działającą w Warszawie i okolicach. 

Ponad 5,5 tys. harcerzy i instruktorów skupia Okręg Mazowiecki Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej podzielony m.in. na Chorągwie Harcerek, Harcerzy i Północno-Wschodnią, a swą działalnością obejmujący całe województwo mazowieckie i część podlaskiego.

 

Cytat miesiąca

Marszałek Adam Struzik o pomyśle rządu dotyczącym scentralizowania szpitali w kraju:

– Nie przyjmuję tezy, że – gdyby wszystkie szpitale znajdowały się w jednych rękach – to wszystko świetnie by funkcjonowało. Gdyby nie 350 mln zł, które Samorząd Województwa Mazowieckiego wpompował w 70 szpitali i 5 stacji pogotowia ratunkowego, to cały system na Mazowszu by się zawalił.

Więcej na ten temat w Sondzie na gorący temat oraz artykule Na sejmiku o rządowych pomysłach.

 

1% zostawiamy na Mazowszu!

Ruszył czas składania deklaracji podatkowych, a wraz z nim okazja, by przekazać 1 proc. dla organizacji pozarządowych. Hojni są Mazowszanie: ponad 2,2 mln osób z regionu w ub.r. przekazało 203,4 mln zł. Tak trzymać!

 

Konkurs dla nauczycieli. Czas mija 18 marca

Lekcje o Mazowszu – to nazwa piątej już edycji konkursu dla nauczycieli, który polega na opracowaniu scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej dla wybranej grupy wiekowej. Tematem przewodnim jest Mazowsze w Europie.

– Unia Europejska jest istotna nie tylko dla Mazowsza, ale również dla całej Polski, dostrzegamy jej wpływy na nasze codzienne życie, ale warto również dowiedzieć się, kto stoi za jej sukcesem – zaznacza Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.

 

Kalejdoskop

 1. 33% Mazowszan (a 45 proc. Polaków) w wieku 25–34 lat niemających małżonka ani dzieci mieszka z rodzicami lub jednym rodzicem (dane: Urzędu Statystycznego w Warszawie).
 2. 400 tys. zł przeznaczyły w tym roku władze Mazowsza na edukację zdrowotną na zadania realizowane m.in. przez organizacje pozarządowe.
 3. 31 marca mija czas zgłoszeń do Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2020.

 

Liczba miesiąca

Blisko 2 mld euro tyle pieniędzy z UE trafi do Mazowsza regionalnego.

Liczba wyświetleń: 83

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.