Mazowsze serce Polski nr 4/18

Dla zdrowia

2018.04.18 08:50 , aktualizacja: 2018.04.18 11:05

Autor: Opracowała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • trzy jabłka,  jedno opasane miarką krawiecką Mieszkańcy północnego...
  • panowie w kaskach i kamilelkach odblaskowych oglądają plany budowlane Dwie inwestycje...
  • kobieta siedzi na łóżku na kolanach trzyma tacę ze śniadaniem 24 kwietnia świętujmy...

Operacja na otyłość w Ciechanowie

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie dołączył do grona placówek oferujących pacjentom chirurgię bariatryczną. W marcu wykonano trzy pierwsze zabiegi u pacjentów z otyłością III stopnia, czyli wskaźnikiem BMI 40 lub więcej.

 

W 1998 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała otyłość jako chorobę i nakazała jej leczenie. Obecnie nazywana jest nawet pandemią XXI w. Z badań wynika, że ponad połowa Polaków ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała[1].

 

Szpital w Ciechanowie to pierwsza na północnym Mazowszu placówka, która oferuje pomoc osobom zmagającym się z nadwagą. W uruchomionej pod koniec ub.r. poradni bariatrycznej pomoc chorym zapewniają m.in. dietetyk, psycholog, rehabilitanci, endokrynolodzy oraz kardiolodzy. Specjaliści przygotowują pacjentów do operacyjnego leczenia otyłości, a po zabiegu nadzorują dalsze postępowanie. Zabiegi polegają na laparoskopowym zmniejszeniu objętości żołądka. W efekcie wydłużają pacjentom życie, poprawiają jego jakość, pomagają walczyć z cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym.

 

Dyrekcja placówki zakłada, że rocznie operacjom poddawać się będzie około 100 pacjentów.

 

Zagłosuj na mazowieckie inwestycje!

System energii odnawialnej w szpitalach województwa mazowieckiego oraz budowa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach (jednego z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w kraju, ale i w Europie) znalazły się wśród nominowanych do nagrody w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2018. Organizatorem przedsięwzięcia są Portal Samorządowy oraz grupa PTWP. Inwestycja, która zbierze największą liczbę głosów internautów, otrzyma nagrodę specjalną. Decydować można na stronie www.portalsamorzadowy.pl do 2 maja do godz. 12.00. Czekamy na Państwa głosy!

 

24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania

Nawet 40 proc. dorosłych Mazowszan nie je codziennie pierwszego śniadania.  Codziennie z pustym żołądkiem do szkoły wychodzi aż 27 proc. uczniów szkół  podstawowych i 41 proc. gimnazjalistów [2].

 

Śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dostarcza organizmowi niezbędnej energii. Jak mówi stare porzekadło: obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi, ale śniadanie zjedz sam. Pamiętajmy o tym i zróbmy sobie coś zdrowego i pysznego!

 

[1] Według Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) z 2014 r. w Polsce osoby z nadwagą i otyłe stanowiły odpowiednio 36,6 proc. i 16,7 proc. populacji osób w wieku 15 lat i więcej, czyli łącznie 53,3 proc.

 

[2] Dane szacunkowe Instytutu Żywienia i Żywności w Warszawie

Liczba wyświetleń: 130

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.