Mazowsze serce Polski nr 4/19

Praktykuj u marszałka!

2019.04.16 11:30 , aktualizacja: 2019.04.24 13:13
Autor: Dorota Ł. Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Marszałek z młodzieżą przed wejściem do urzędu – Zachęcam do udziału w...
Zdjęcie portretowe Do udziału w praktykach...

Rusza kolejna edycja „Praktyk u Marszałka”. Od 2015 r. w czasie trzech wakacyjnych miesięcy: w lipcu, sierpniu i wrześniu, mazowieccy studenci mają możliwość spróbować swoich sił w pracy w administracji samorządowej i przy tym zarobić. Jeszcze do 26 kwietnia trwa nabór do tegorocznej edycji programu.

 

Nie tylko Warszawa

Praktyki można odbyć w różnych departamentach urzędu marszałkowskiego, a także w jednej z pięciu delegatur: w Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce bądź Płocku. Na studentów, podobnie jak w dwóch ubiegłych latach, czeka 100 miejsc, a ponieważ liczba złożonych wniosków zawsze jest większa, chętni przechodzą trzystopniowy proces rekrutacji, na który – poza weryfikacją wniosku – składa się również test wiedzy o Mazowszu i rozmowa rekrutacyjna. Pod uwagę brany jest także kierunek studiów kandydata.

 

Realne korzyści

Praktyki w urzędzie to wyjątkowo ciekawa propozycja. Oczywiście każdy z praktykantów ma szansę poznać zasady stosowania prawa administracyjnego, warunki pracy w dużej instytucji czy zasady komunikowania się z klientami i współpracownikami. Zyskuje też wiedzę, nad jakimi umiejętnościami i zagadnieniami powinien pracować w kolejnych latach studiów.

– Nasz program praktyk został tak skonstruowany, aby studenci w przyjaznej atmosferze zdobywali tak potrzebne na rynku pracy doświadczenie. Każdy ze studentów ma przydzielonego opiekuna, który z jednej strony wskazuje mu konkretne zadania do wykonania, a z drugiej wspiera go, przybliża specyfikę pracy w urzędzie, by był to efektywnie wykorzystany czas – podkreśla zastępca dyrektora urzędu Wiesława Miecznikowska.

Dodatkową zachętą z punktu widzenia studentów, szczególnie studiów dziennych, z pewnością są także pieniądze. Kiedy większość komercyjnych firm proponuje im wolontariat, w urzędzie marszałkowskim podczas miesięcznych praktyk student zarobi w tym roku 2205 zł brutto.

 

Z praktyk na etat

Ale to nie wszystko! Praktykant ma większe szanse na zdobycie pracy. Wielu z naszych byłych praktykantów jest dziś pełnoetatowymi pracownikami UMWM. Jedną z takich osób jest Agnieszka Mosiej. Praktyki odbywała w sierpniu ub.r. podczas IV edycji programu. Swoje pierwsze kroki w administracji stawiała w Departamencie Opłat Środowiskowych w Wydziale Opłat Produktowych, a dziś jest członkiem zespołu na pełnym etacie. Praktyki wspomina bardzo dobrze.


– Pracując w wydziale, zdobyłam wiedzę merytoryczną i praktyczną, a to dzięki pracy z dokumentami dotyczącymi opłat środowiskowych – opowiada Agnieszka Mosiej. – Miałam możliwość wykonywania takich samych czynności, jak pracownicy. Praktyki przygotowały mnie więc do pracy, dały szansę rozwoju, poznania obowiązków służbowych i zdobycia doświadczenia w pracy w administracji. Te umiejętności wykorzystuję obecnie, pomagają mi one również pogłębiać wiedzę. Bardzo miła atmosfera i pomoc pracowników sprawiła, że chciałam zostać właśnie w tym zespole – zaznacza urzędniczka.

 

Kto może zostać praktykantem?

Do udziału w praktykach zapraszamy studentów:

■studiów stacjonarnych (dziennych) licencjackich, inżynierskich lub magisterskich uczelni wyższych publicznych i prywatnych znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego

■poniżej 26. roku życia (co najmniej do ostatniego dnia trwania praktyk)

■mających poświadczony zaliczony I rok studiów

■zameldowanych na pobyt stały na terenie województwa mazowieckiego.

Praktykantami nie mogą być studenci studiów doktoranckich.

 

Praktyki u Marszałka
2015–2019

Jak rosło wynagrodzenie?

2016 r. – 1000 zł

2017 r. – 1950 zł

2018 r. – 2055 zł

2019 r. – 2205 zł

 

Gdzie najchętniej chcą praktykować (w 2018 r.)

■ Warszawa – 94

■ Płock – 47

■ Radom – 27

■ Siedlce – 25

■ Ostrołęka – 18

■ Ciechanów – 16

 

Najpopularniejsze departamenty
(w 2018 r.)

  • Departament Organizacji – 27 osób
  • Departament Gospodarki Odpadami,
    Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych – 11 osób
  • Kancelaria Marszałka – 8 osób
  • Departament Kultury,
     Promocji i Turystyki – 7 osób

 

Gdzie studiują praktykanci (2018 r.)

  • Uniwersytet Warszawski – 55
  • Politechnika Warszawska – 48
  • Uniwersytet Kardynała Stefana
    Wyszyńskiego – 29
  • Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego – 22
  • Uniwersytet Przyrodniczo-
    -Humanistyczny w Siedlcach – 17

 

Jesteście dla nas cenni

Do udziału w praktykach zachęca Sekretarz Województwa – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Waldemar Kuliński
 

Nasz urząd to stabilny pracodawca, zatrudniający doskonale doświadczonych specjalistów w wielu dziedzinach. Możliwość skorzystania z ich doświadczenia i pomocy to duża szansa na rozwój zawodowy. Dodatkowo można z bliska zobaczyć, jak wygląda organizacja i kultura pracy w tak dużej instytucji. To pomocne w aplikowaniu na przyszłe stanowiska, czego dowodzi fakt, że nasi byli praktykanci znakomicie radzą sobie podczas rekrutacji na stanowiska w urzędzie marszałkowskim. Ale nie ukrywam, że takie praktyki to również korzyść dla nas – kształcimy swoje potencjalne kadry, poznajemy oczekiwania młodych ludzi, a dzięki anonimowym ankietom i monitorowaniu systemu praktyk dowiadujemy się, co jest naszymi mocniejszymi, a co słabszymi stronami i mamy szansę stawać się coraz lepszym pracodawcą. O tym, że te działania są skuteczne, świadczy choćby przyznany urzędowi, już po raz kolejny, tytuł Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

 

 

Liczba wyświetleń: 591

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.