Mazowsze serce Polski nr 4/19

Tym żyje samorząd

2019.04.16 11:15 , aktualizacja: 2019.04.16 12:09

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

dwóch mężczyzn podaje sobie dłoń na znak zgody i uśmiecha się do zdjęcia Stanowisko w sprawie...
noworodek na rękach kobiety Według danych GUS w Polsce...

Wspólnie o lepszy budżet dla Mazowsza

W Unii Europejskiej trwają prace nad nowym budżetem, z którego będzie można korzystać po 2020 r. Mazowsze liczy na zmiany uwzględniające nowy podział statystyczny. Nie ustają zabiegi o to, by w nowej perspektywie finansowej UE traktować dwie części województwa w odrębny sposób. Marszałek Adam Struzik i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski  podczas konferencji „Forum dla Mazowsza – Mazowsze w Europie po 2020 r.” zaproponowali, by powstał jeden regionalny program operacyjny, w którym będą dwa komponenty.

– Czas, by europosłowie i rząd zadbali o rozsądne uwzględnienie istniejącego podziału w najnowszym budżecie – podkreślali.

Podpisali także wspólne stanowisko. Dokument pokazuje gotowość samorządów na nową perspektywę unijną, a przede wszystkim wspólny apel o uwzględnienie głosu samorządów. Wyraźnie podkreślone jest, że podział Mazowsza na odrębne jednostki NUTS 2 jest podziałem statystycznym, a Mazowsze nadal pozostaje jednym regionem administracyjnym. Zmiany mają pomóc w optymalnym wykorzystaniu środków unijnych i zmniejszeniu zróżnicowania warunków życia w regionie. Dzięki temu fundusze unijne będą rozdzielone z jeszcze dokładniejszym uwzględnieniem lokalnych potrzeb. Jeden program z dwoma komponentami odpowiadającymi dwóm NUTS 2 nadal oznacza wspólne projekty partnerskie.

 

Głosujmy na mazowieckie projekty

O tytuł „Top Inwestycji Komunalnej 2019” walczy 5 projektów z Mazowsza. Wśród nich realizowane przez samorząd województwa –  rewitalizacja Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Siedlecki Ośrodek Onkologii (na zdjęciu). Wśród nominowanych z województwa są jeszcze: „Rewitalizacja wieży ciśnień i budowa parku nauki w Ciechanowie”, „Zagospodarowanie płockiego nabrzeża wiślanego” oraz „Budowa kompleksu szkolno-sportowego przy ul. Dzieci Warszawy 42 w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy”.

Ideą przedsięwzięcia jest wskazanie wśród inwestycji komunalnych z całego kraju najlepszych praktyk i sukcesów osiągniętych dzięki prorozwojowym decyzjom dla gospodarki, regionu i mieszkańców. W sumie o głosy walczy 25 projektów z całej Polski. Głosowanie trwa do 6 maja, do godz. 12!

 

Jest nas mniej

GUS podaje, że w styczniu urodziło się w Polsce 34 tys. dzieci. Rok wcześniej na świat przyszło o 1,5 tys. więcej. Po wzroście w ciągu kilku ostatnich lat (369,3 tys. – w 2015 r., 382,3 tys. – w 2016 r., 401,9 tys. – w 2017 r.), w ub.r.  liczba noworodków spadła do 388,2 tys.

Liczba wyświetleń: 107

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.