Mazowsze serce Polski nr 4/20

#zostanwdomu i zwiedzaj

2020.04.14 08:10 , aktualizacja: 2020.04.14 15:11

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Maszyna do pisania firmy Remington Maszyna do pisania Witolda...
Pojazd drewniany wygladem przypominający współczesny rower Welocyped drewniany typu...
Młoda kobieta w siedzi przed lustrem. Za nią stoją dwie inne kobiety. Jedna z nich wiąże wstążki przy nakryciu głowy, druga trzyma w rękach chustę. Wszystkie kobiety mają na sobie stradycyjne stroje kurpiowskie Ignacy Pieńkowski „Panna...
Mężczyzna w kowbojskim kapeluszu, garniturze i krawacie trzyma na rękach małego aligatora Magdalena Shummer „Larry...
Portret nagiej rudowłosej kobiety przegldającej się w lustrze „Wiosna” Teodora...
Kobieta siedzi na brzegu studni, w ręku trzyma swój warkocz Jacek Malczewski, Zatruta...
Wielopoziomowe drzewo genealogiczne z portretami cżłonków rodu, jednobarwne na kontrastowym tle Drzewo genealogiczne...
Na pierwszym planie oficer ze sztandarem stoi na przeciw mężczyzn w garniturach. Wręczenie sztandarów 1....
Obraz Chrystusa Ukrzyżowanego na tle wielobrawnych prostokątów. U podnóża obrazu stoją ramki ze zdjęciami pomorodwanych na Pawiaku. Obraz Małgorzaty...
Zęby trzonowe, odwrócone do siebie korzeniami, ułożone w pięciu rzędach na kontrastowym tle tworzą graficzny wzór „Ząb w ząb” Irminy Staś to...
Od strony wewnętrznej glowni mieczoszabli wybite cechowanie producenta, przypominające jabłko królewskie - koło z krzyżem . Widoczne duże wżery pokorozyjne. Mieczoszabla to jeden z...

W ramach walki z koronawirusem od 12 marca br. wszystkie muzea do odwołania zostały zamknięte dla odwiedzających. Niedostępność instytucji kultury dla widzów i turystów nie oznacza całkowitej rezygnacji z dostępu do ich oferty.

 

Odwołanie wydarzeń kulturalnych, zamknięcie muzeów, teatrów i kin spowodowało konieczność przeniesienia niektórych inicjatyw do sieci – z możliwości kontaktu z odbiorcami skorzystały prawie wszystkie nasze placówki. Z zasobów mazowieckich muzeów i teatrów można skorzystać za darmo, bez potrzeby wychodzenia z domu. Zostańmy w domu w trosce o bezpieczeństwo nasze i najbliższych.

 

Muzeum Gombrowicza we Wsoli

http://wirtualny.muzeumgombrowicza.pl/

Dyrekcja i pracownicy muzeum zapraszają na wirtualny spacer „bowiem – jak i wszystkie inne placówki – w realu muzeum jest nieczynne. Z drugiej strony: kto to może wiedzieć, co jest realne, a co nie? Gombrowicz w 1953 roku pisał:

»dążyć trzeba do tego, aby [...] w Polakach obudziła się świadomość ich nierealności, tej fikcji jaką żyją, i aby ta świadomość stała się w nich decydująca«” (Dziennik).

 

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

www.muzeumsportu.waw.pl/360/

www.muzeumsportu.waw.pl/zobacz/wystawy-on-line

Oprócz wirtualnej wycieczki po muzeum, można zapoznać się z magazynem „Dyskobol” w wersji online i obejrzeć wybrane wystawy. Zachęcamy również do śledzenia placówki w mediach społecznościowych: znajdziemy tam wystawy online, lekcje edukacyjne, najciekawsze zbiory, felietony, informacje ze świata sportu czy quizy.

 

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

www.facebook.com/MuzeumKulturyKurpiowskiej/

Akcję #zostanwdomu wspiera też ostrołęckie muzeum. Na swoim Facebooku prezentuje eksponaty z bogatej kolekcji wraz z fachowym komentarzem, wykłady online oraz wirtualne warsztaty rękodzielnicze.

„Zwiedzając »Galerię sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku«, ważne jest, by nie przeoczyć pewnego obrazu. Przedstawia pannę młodą w towarzystwie dwóch młodych kobiet. Główna bohaterka siedzi do nas profilem ubrana w strój kurpiowski przynależny pannie z Puszczy Zielonej. Dwie pozostałe kobiety przedstawione zostały na obrazie w strojach z Puszczy Białej. Jakże miłe oku na tym płótnie połączenie wizerunków Kurpianek z sąsiednich puszcz".

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

http://ethnomuseum.pl/blog/pme-platforma-online/

Obraz  można dokładnie obejrzeć w ramach zdigitalizowanej kolekcji sztuki muzeum dostępnej na platformie Google Arts&Culture. Wyjątkowo wysoka rozdzielczość pozwala na dostrzeżenie wszystkich szczegółów zamieszczonych tam obrazów, z dokładnością do najmniejszego pociągnięcia pędzla. Na platformie można obejrzeć także inne kolekcje obiektów – stroje ludowe, akcesoria, tkaniny, jak również ekspozycje online, czy wybrać się na wirtualny spacer po przestrzeniach muzeum i zobaczyć wystawy „Zwykłe-Niezwykłe” czy „Czas Świętowania”.

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku

www.facebook.com/muzeummazowieckie/

W fejsbukowej galerii płocka placówka prezentuje eksponaty ze swoich zbiorów oraz ich historię. Niektóre wyjątkowe kolekcje prezentowane są przez kustoszy w krótkometrażowej wersji filmowej.

„Wiosna”, suchy pastel z początku XX wieku. Jedno z ulubionych dzieł gości Muzeum Mazowieckiego w Płocku (i jego pracowników).

Jego autor to Teodor Axentowicz, artysta o niezwykłym życiorysie. Pochodził z ormiańskiej rodziny przed wiekami osiadłej w Polsce, urodził się w Siedmiogrodzie, portretował Sarę Bernhardt, był na weselu w Bronowicach (tym z „Wesela”), miał ośmioro dzieci.

Słynął z pięknych portretów kobiet. Uważał zresztą, że tylko one warte są portretowania. Prezentowana w wirtualnej galerii Muzeum Mazowieckiego „Wiosna” to Ata (Anna Teresa) Zakrzewska, rudowłosa krakowska piękność, jedna z ulubionych modelek Axentowicza. Na obrazie trzyma tulipana i lustro, symbol Afrodyty oraz urody – modelki i samej wiosny.

 

Muzeum  im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

www.facebook.com/muzeum.jackamalczewskiego/

Muzealnicy z Radomia na swoim Facebooku prezentują obrazy z Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku pod hasłem „Codziennie przynajmniej jeden obraz”.

„Bohaterką obrazu jest tytułowa chimera, której artysta nadał rysy Marii Balowej. To ona, będąc przez wiele lat niezwykle inspirującą muzą i wielką, pozamałżeńską miłością artysty, odegrała znaczącą rolę w jego twórczości. Miłość do pani Balowej Malczewski udokumentował na wielu swoich obrazach, malując portrety ukochanej, bądź czyniąc z niej bohaterkę scen mitologicznych.

Pierwszy plan kompozycji zajmuje roześmiana kobieta o rudych włosach, zaplecionych w gruby warkocz przetykany wężami. Wronie skrzydła wyrastające spośród gęstych włosów chimery oraz potężny, tygrysi ogon, dopełniają wizerunku mitologicznej postaci.

Sama kompozycja, a właściwie poza modelki, jest dość nietypowa. Młoda kobieta odwrócona jest do widza plecami, a twarz oglądana nieco z góry, ukazana została w profilu. Kobieta – chimera, spogląda w dół, ku niewidocznej studni ukrytej za pękatym wiadrem”.

 

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

https://www.facebook.com/Muzeum-Romantyzmu-w-Opinog%C3%B3rze-664990543571660/

Fejsbukowy projekt „Muzeum w sieci” to efekt wspólnej pracy zdalnej pracowników opinogórskiej placówki. Zapraszają też do udziału w konkursach i zabawach oraz do dzielenia się najpiękniejszymi wspomnieniami. Jak pisał bowiem Zygmunt Krasiński w liście do ojca gen. Wincentego Krasińskiego „(…) wspomnienia są największą częścią szczęścia człowieka (…)”. (Genewa 1830 r.)

 

Muzeum Niepodległości

https://www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/

Wychodząc naprzeciw wszystkim zwiedzającym, w okresie zawieszonej działalności muzeum i jego oddziałów, uruchomiona została dodatkowa grupa na Facebooku „Wirtualne Wystawy Muzeum Niepodległości”. Prezentowane tam będą zbiory muzeum, relacje z wystaw czy ciekawe fotografie. Placówka ma swoje kanały również na Twitterze oraz YouTube.

 

Mazowiecki Instytut Kultury

 

www.facebook.com/mazowieckiinstytutkultury

 

Również MIK działa aktywnie w sieci. Na Facebooku instytutu można odbywać wirtualne spacery po wystawach, obejrzeć zdjęcia i przeczytać recenzje z wernisaży, odtworzyć filmowe zapisy spotkań z twórcami. Można też podejrzeć, jak wygląda zdalna praca załogi placówki.

 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

https://www.facebook.com/Muzeum-Szlachty-Mazowieckiej-w-Ciechanowie-147116705312231/

Na stronie muzeum i na Facebooku, od momentu zamknięcia dla zwiedzających, zespół publikuje treści edukacyjne. Zapowiada także nową lekcję muzealną pt. „Rok 1920 na północnym Mazowszu”, namawia do wirtualnego odwiedzania Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie oraz udostępnia fragmenty listów Aleksandra Świętochowskiego.

 

Liczba wyświetleń: 192

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.