Mazowsze serce Polski nr 4/20
Płońsk – miasto rekordów
2020.04.14 09:10 , aktualizacja: 2020.04.14 15:12
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Płońsk to ciekawe miasto,...
- Festiwal Kultury Żydowskiej...
- Płońsk może się pochwalić...
- Festiwal Teatrów Lalkowych...
- Corocznie organizowany...
- W otwarciu MCK...
- Studio nagrań i prób w MCK...
- Obwodnica zachodnia to...
To miasto cieszy się niechlubną sławą. W mediach słyszymy o nim przy okazji spektakularnych przestępstw czy kradzieży stulecia. Ale ma na swoim koncie również pozytywne rekordy, jak supernowoczesne inwestycje i czołowe miejsca w rankingach. Jaki jest Płońsk?
„Z mieszkania przy ul. Grunwaldzkiej w Płońsku skradziono ogromną sumę pieniędzy w różnych walutach – łącznie około 3 mln zł i złotą biżuterię. Pieniądze były m.in. w słoikach. Takiej kradzieży w powiecie płońskim jeszcze nie było. (…) Sprawa, jak mówi prokurator Ambroziak, jest niecodzienna nie tylko z uwagi na ilość skradzionych pieniędzy, ale i fakt, że nie były zabezpieczone, np. w sejfie. Przechowywano je w różnych miejscach, m.in. w kasetce i kilku słoikach”[1].
„Do 33-letniego Dariusza T., który wyszedł z bloku, podszedł mężczyzna i z bardzo bliskiej odległości oddał strzał. Dariusz T. zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Podejrzanym o dokonanie tego zabójstwa jest 39-letni Mariusz D. ps. Lipek. Obydwaj mężczyźni byli notowani, znali się”[2].
„Zdarzenie miało miejsce w Wielkanoc w bloku przy ulicy Młodzieżowej w Płońsku. 27-letni Tomasz S., partner ciotki mamy 9-letniego Oskara, po wyjściu gości z mieszkania spał w kuchni. Gdy się obudził, wziął kuchenny nóż i zaczął się dobijać do drzwi pokoju, w którym spał chłopiec i jego mama. Chłopiec znał 27-latka i otworzył drzwi. Tomasz S. podciął dziecku gardło, a potem zaatakował jego matkę, która ruszyła synowi na ratunek (…) linia obrony podejrzanego była taka, iż były to żarty, a chłopiec sam podszedł pod nóż”[3].
O nożownikach, morderstwach, gangach narkotykowych czy kradzieżach stulecia w Płońsku rozpisują się nie tylko lokalne, ale i ogólnopolskie media. A wiele osób często zadaje płońszczanom pytanie: „co wy w tym mieście wyprawiacie?”.
Na ogólnopolską skalę
Czy Płońsk to rzeczywiście miasto przestępców? Spekulacje jasno ucina rzeczniczka płońskiej policji:
– Przestępczość na terenie powiatu płońskiego i samego Płońska nie jest wyższa niż na terenie innych powiatów i miast o podobnej powierzchni i liczbie mieszkańców. Faktycznie, Płońsk „zasłynął” z kilku „głośnych” spraw, lecz nie wynika to z dużej przestępczości, a doinformowania szczególnie mediów lokalnych o tym, co dzieje się na terenie powiatu, a za nimi mediów ogólnopolskich – wyjaśnia podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.
Dodaje, że do szokujących i na długo zapamiętanych wydarzeń zalicza się jedno z najświeższych: znalezienie ciała noworodka w… sortowni śmieci. Dziecko miało masywne obrażenia głowy. Jak donosili dziennikarze, zawiniątko przeszło niemalże przez całą linię sortowniczą. Makabrycznego odkrycia dokonano już pod koniec procesu sortowania, na tzw. sicie obrotowym, wtedy musiało dojść do odsłonięcia części zwłok[4].
– To właśnie te „głośne” sprawy, z których niechlubnie zasłynął Płońsk. Zszokowały one nie tylko opinię publiczną, ale również nas, policjantów – podkreśla rzeczniczka płońskiej komendy.
Wyjaśnia, że w ostatnich latach odnotowano niewielki wzrost przestępstw kryminalnych oraz narkotykowych, a spadek tych drogowych.
– Od lat na wysokim poziomie, nawet ponad 80 proc., utrzymujemy wykrywalność ogólną wszystkich przestępstw – zaznacza podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska, która przekonuje, że sukces jest efektem dobrej pracy miejscowych policjantów.
Płońszczanie tłumaczą, że w mieście jest ogólnie spokojnie, ale jak już coś się wydarzy – to na skalę ogólnopolską. I nie dotyczy to tylko półświatka.
Zawsze number one
Miasto jest liderem w wielu dziedzinach. Np. w ogólnopolskim rankingu Związku Powiatów Polskich Płońsk od 9 lat jest w pierwszej trójce najlepszych miast w Polsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Jak podkreśla rzecznik ratusza Filip Przedpełski:
– Eksperci podczas oceny biorą pod uwagę działania proinwestycyjne i prorozwojowe miast, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocję rozwiązań proekologicznych, a także współpracę krajową i międzynarodową.
Burmistrz Andrzej Pietrasik zapewnia, że dziś Płońsk jest dynamicznie rozwijającym się 22-tysięcznym miastem na północy Mazowsza.
– Liderem, jeśli chodzi o rozwiązania ekologiczne, a także zrównoważony rozwój. Spółka miejska Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej może się pochwalić elektrociepłownią opalaną biomasą i produkcją „zielonej energii”. Rozwiązania te zostały docenione w Europie, a Płońsk za tę inwestycję otrzymał prestiżową nagrodę Energy Globe – wymienia włodarz.
Aż sześć razy Płońsk stawał na podium w ogólnopolskim rankingu energii odnawialnej Związku Powiatów Polskich. W ten sposób doceniono m.in. działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska.
Zdaniem burmistrza, można śmiało powiedzieć, że Płońsk słynie z szybkiego i zrównoważonego rozwoju.
– A także, co bardzo ważne, ze skutecznego pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, głównie za pośrednictwem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Szeroko komentowane osiągnięcie to np. przebudowa Miejskiego Centrum Kultury, którego płońszczanom zazdroszczą mieszkańcy znacznie większych i bogatszych miejscowości. To, co wyróżnia placówkę, to m.in. nowoczesne i przestronne wnętrza, sale z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem (w tym np. studio nagrań i prób, sala kinowa, taneczna, galeria, pracownie artystyczne, garderoby, a nawet bistro).
– Do niedawna myślałam, że najpiękniejszym budynkiem w Płońsku jest Miejskie Centrum Kultury, wcześniej że sąd, a jeszcze wcześniej, że szpital. A teraz zdecydowanie uważam, że nowa siedziba straży pożarnej w Płońsku jest najpiękniejsza, z czego się bardzo cieszę – powiedziała na łamach lokalnej gazety[5] starosta płońska Elżbieta Wiśniewska.
Otwarta w ubiegłym roku siedziba KP PSP w Płońsku to kolejna ważna i ogromna inwestycja w mieście, którą władze oraz mieszkańcy się chwalą. Poza 12 dużymi garażami i czterema mniejszymi z myjnią, kanałem samochodowym, a także częścią magazynową, strażnica dysponuje m.in. pomieszczeniami szkoleniowymi i wypoczynkowymi dla strażaków oraz salą dydaktyczno-sportową.
Będzie kolejny skok… cywilizacyjny
Najnowsza „zdobycz” Płońska to ponad 56 mln zł dofinansowania na projekt realizowany w ramach RPO WM 2014–2020. Rekordowe jest nie tylko wsparcie, ale wielkość projektu. Samorządowcy przekonują, że zadanie oznacza niebywały skok cywilizacyjny.
– Obecnie realizujemy największą inwestycję w 30-letniej historii samorządu lokalnego polegającą na budowie sieci ścieżek rowerowych, dwóch obwodnic – zachodniej i centrum miasta, mostu na rzece Płonce i trzech parkingów „parkuj i jedź”. Do tego już niedługo ulicami naszego miasta jeździć będą pierwsze autobusy komunikacji miejskiej – na dodatek ekologiczne. Wszystko po to, aby z jednej strony ograniczyć ruch w centrum miasta i poprawić jakość powietrza, a z drugiej – zachęcić mieszkańców do korzystania z rowerów – wymienia lider miasta.
Dodaje, że jednocześnie trwają prace związane m.in. z rewitalizacją rynku. Właśnie z tym miejscem związany jest najbardziej znany płońszczanin na świecie. To Dawid-Ben Gurion, pierwszy premier Izraela, który urodził się w Płońsku w 1886 r. jako Dawid Grün, a później mieszkał w jednej z kamienic w centrum.
– Płońsk to miasto o wyjątkowej historii. Przez setki lat był miastem dwóch narodów – polskiego i żydowskiego – wyjaśnia Andrzej Pietrasik. I dodaje, że co roku ratusz organizuje Marsz Milczenia, upamiętniający likwidację getta w Płońsku. – Uczestniczą w nim dzieci i młodzież, a swoją obecnością zaszczycają nas wysocy przedstawiciele Izraela. Od 3 lat organizujemy w nowym budynku Miejskiego Centrum Kultury Festiwal Kultury Żydowskiej w Mieście Ben-Guriona, którego oferta rozrasta się z edycji na edycję i dotyczy takich obszarów jak muzyka, film, literatura, a nawet kuchnia żydowska – wymienia.
Płońsk pamięta o swojej historii.
– Z tego powodu jednym z głównych celów odrodzonego samorządu po roku 1990 było przywrócenie pamięci o naszej przeszłości. Działo się to dzięki lekcjom historii regionalnej, a także pierwszej w Polsce utworzonej właśnie w naszym mieście samorządowej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta – mówi z dumą burmistrz.
A poza słynnym żydowskim płońszczaninem, wymienia jeszcze jako ważne postacie: działającego w epoce pozytywizmu lekarza i astronoma Jana Walerego Jędrzejewicza (autora pierwszego podręcznika do astronomii w języku polskim), dr. Leona Rutkowskiego (lekarza, działacza społecznego i antropologa) oraz najbardziej znanego również poza granicami kraju – noblisty Henryka Sienkiewicza, który w latach 1865–1866 mieszkał na Poświętnem (wówczas nieopodal Płońska), gdzie napisał pierwszą powieść.
[1] Katarzyna Olszewska, Z prywatnego domu złodzieje wynieśli miliony, mat. na plonszczak.pl z 24 listopada 2016.
[2] Katarzyna Olszewska, Co się dzieje w sprawie strzelaniny i zabójstwa na Grunwaldzkiej?, mat.
na plonszczak.pl z 27 kwietnia 2017.
[3] Katarzyna Olszewska, Sprawa nożownika z Młodzieżowej – po badaniu psychiatrycznym, mat.
na plonszczak.pl z 13 grudnia 2017.
[4] Dawid Turowiecki, Martwy noworodek znaleziony na linii sortowniczej płońskiego PGK!, mat. na plonskwsieci.pl z 16.12.2019.
[5] Katarzyna Kołodziejczyk, Strażacy oficjalnie w nowej siedzibie, mat. na plonszczak.pl z 14.04.2019.
Liczba wyświetleń: 195
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.