Mazowsze serce Polski nr 5/18

Zagrają im dudy

2018.05.16 07:10 , aktualizacja: 2018.05.23 15:08

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Instrument muzyczny zdobiony na kształt głowy kozy Dudy wielkopolskie (fot. K....
  • Dwa portrety akwarelowe popiersi twórców muzeum Twórczyni muzeum w...
  • Instrument przypominający prostą harmonię Bandonia z kolekcji...
  • Instrument przypominający skrzypce Mazanki z kolekcji...
  • Instrument muzyczny na kształt rogu Ligawka z kolekcji...

Na swoje 50-lecie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przybliży nam bohaterów – to oni ratowali polską kulturę: Jadwiga i Marian Sobiescy.

 

Wystawa będzie pierwszą w polskim muzealnictwie prezentacją biograficzną poświęconą wybitnym badaczom historii: Jadwidze i Marianowi Sobieskim, wzbogaconą o gromadzone przez nich instrumenty znajdujące się w zbiorach MLIM w Szydłowcu oraz cenne materiały z Archiwum Fonograficznego Instytutu Sztuki PAN.

 

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się  koncert w formule Turnieju Dudziarzy – muzycy z terenów górskich zmierzą się w nim z artystami z Wielkopolski, prezentującymi tradycje muzyczne regionu, w którym bohaterowie projektu „Sobiescy – zapisane w dźwiękach” rozpoczęli swoją działalność etnograficzną.

 

Powstali przed wszystkimi

– Według etnomuzykologów International Folk Music Council nasze muzeum, założone w 1968 r., było pierwszą w świecie samodzielną placówką poświęconą ludowym instrumentom muzycznym. Dziś w Szydłowcu mamy największą kolekcję tradycyjnego instrumentarium muzycznego w Polsce – podkreśla dyrektor MLIM, dr Aneta Oborny.

 

Muzeum zawdzięcza swoje powstanie Jadwidze Pietruszyńskiej-Sobieskiej, która wraz dr. Janem Stęszewskim opracowała pierwszy scenariusz wystawy stałej. Jej wiedza i kontakty z twórcami ludowymi pomogły szydłowieckiemu muzeum pozyskać wyjątkowo cenne i ciekawe eksponaty.

 

– Projekt przypomina małżeństwo badaczy, którym zawdzięczamy utrwalenie jak najpełniejszego obrazu polskiej muzyki tradycyjnej, w okresie powojennym będącej już w fazie postępującego zaniku – podkreśla dyrektor Oborny.

 

Każdy wrażliwy na kulturę Polak słyszał o urodzonym w Przysusze Oskarze Kolbergu, który w XIX w. wytyczył etnografom drogę do utrwalenia kultury ludowej. Jadwiga i Marian Sobiescy to jego wielcy spadkobiercy, jedni z głównych inicjatorów i organizatorów ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego (AZFM, 1950–1954), której celem było zachowanie jak najpełniejszego obrazu polskiej muzyki tradycyjnej. Gdyby nie ta para wybitnych muzykologów, wiele utworów zniknęłoby bezpowrotnie.

 

Wykłady, płyty i konkurs

Projekt realizowany jest dzięki dotacji z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wystawie będą towarzyszyły wykłady przedstawicieli Instytutu Sztuki PAN, połączone z promocją wydawnictwa multimedialnego MLIM z dwiema płytami (materiały ze zbiorów fonograficznych i archiwów fotograficznych muzeum, IS PAN i Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi), oraz konkurs na audiowizualne nagranie etnomuzykologiczne (tradycja jako lokalna historia oraz muzyka tradycyjna), skierowany do młodzieży i dorosłych.

 

 

Liczba wyświetleń: 283

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.