Mazowsze serce Polski nr 5/18

Opinogóra – strefa komfortu

2018.05.16 06:40 , aktualizacja: 2018.05.23 15:10

Autor: Małgorzata Wielechowska, fot. Michał Krzyżanowski, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Figura poety siedzącego na krześle zrobiona z brązu Pomnik Zygmunta...

Tu każdy czuje się swobodnie. Może się wsłuchać w otoczenie romantycznego parku, rozmarzyć. Swoimi urokami kusi kraina opinogórskiego poety.

 

Każdy powinien mieć takie miejsce na ziemi, gdzie mógłby się zrelaksować. Gdzie może poczuć się swobodnie, przyjść i wyjść, kiedy ma na to ochotę. I nie być zmuszonym do pełnienia funkcji gospodarza. Musi więc to być miejsce neutralne.

 

Amerykański socjolog Ray Oldenburg określa taką przestrzeń jako „trzecie miejsce” (w przeciwieństwie do pierwszego, jakim jest dom oraz drugiego, czyli pracy). I definiuje: „to różnorodne miejsca publiczne, gdzie regularnie, dobrowolnie, nieformalnie i przewidywalnie goszczą grupy jednostek, pozostając poza sferami pracy i domu”1. Możemy w nim przebywać tak długo, jak chcemy, i odwiedzać o dowolnej porze. Pełna swoboda i pogoda ducha. To specyfika tej przestrzeni.

 

Komfort, ale nowoczesny

Ta koncepcja świetnie się wpisuje w założenia Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. – Dążymy do tego, abyśmy się stali miejscem wyjątkowo do domu podobnym w znaczeniu psychicznego komfortu i oparcia, które będzie dostępne – gdzie na neutralnym gruncie, w nastroju radości, spotykać się będą stali bywalcy w różnym wieku – tłumaczy dyrektor muzeum Roman Kochanowicz. Dodaje, że temu założeniu miało posłużyć m.in. przywrócenie w przestrzeni obiektów historycznie tu istniejących. – Dzisiaj wpisują się w nowe funkcje i wymagania współczesnego odbiorcy. Dzięki tym działaniom przeszłość wpisuje się w teraźniejszość – zaznacza.

 

A Opinogóra to przecież jedna wielka historia rodu Krasińskich, gdzie poznamy polski i europejski romantyzm, a zwłaszcza jednego z wieszczówZygmunta Krasińskiego. Świetną ku temu okazją jest spacer alejkami zabytkowego, romantycznego parku o unikatowym w skali kraju położeniu na trzech pagórkach z neogotyckimi budowlami z pierwszej połowy XIX w.

 

Gwarancja szczęścia w miłości

Jak podkreśla dyrektor Kochanowicz, warto przysiąść na marmurowej „ławeczce zakochanych”, która zdobi opinogórski park od 1832 r. i była prezentem dla młodego Zygmunta od jego pierwszej ukochanej kobiety – Amelii Załuskiej. – Według relacji gości odwiedzających nasze muzeum każdy kto usiądzie na tej ławeczce, będzie miał szczęście w miłości – zaznacza szef placówki. A człowiek szczęśliwy, zrelaksowany to gwarancja sukcesów w każdej dziedzinie życia. Warto spróbować!

 

1 Ray Oldenburg i jego teoria trzeciego miejsca (mat. na www.warsztatybibliotekarskie.pedagogiczna.edu.pl).

 


OBIEKTY  W ZESPOLE PAŁACOWO-PARKOWYM

Muzeum Romantyzmu to miejsce wyróżniające się na kulturalnej mapie Polski. Otwarto je 20 maja 1961 r., dokładnie w 150. rocznicę nadania dóbr opinogórskich przez Napoleona Bonapartego Wincentemu Krasińskiemu – dowódcy I Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej. Parki i wszystkie obiekty zostały odrestaurowane dzięki staraniom i pieniądzom samorządu Mazowsza.

 

Pałacyk

Dokładnie 175 lat temu ten neogotycki zameczek w prezencie ślubnym otrzymali Zygmunt Krasiński i jego żona Elżbieta z Branickich. Pałacyk pełnił m.in. funkcję romantycznego pawilonu ogrodowego, odbywały się tutaj również uroczyste przyjęcia po polowaniach. Dziś w jego wnętrzach obejrzymy cenne eksponaty, takie jak np. sygnet rodowy Radziwiłłów i Krasińskich czy drzewo genealogiczne tego rodu z 1772 r.

 

 

Folwark

To miejsce, gdzie można oglądać np. ptaki egzotyczne, a także skorzystać z konnych przejażdżek. Kompleks budynków, który tworzy zespół gospodarczo-folwarczny z wozownią i ptaszarnią – „Folwark”, powstał, by uatrakcyjnić ofertę placówki. W pobliżu są też letnia kawiarnia oraz plac zabaw.

 

 

Domek z kolumnami

Obiekt, który wybudowano pod koniec XIX w., przypomina styl zakopiański. Z domku korzystał dawniej stróż pilnujący obiektów na terenie parku. Również co wieczór zapalał lampkę oliwną przy obrazie Matki Boskiej, na wieży pałacyku.

 

 

Oficyna

Proporcje budynku oraz motywy dekoracyjne wskazują, że ta neogotycka budowla powstała w tym samym czasie, co pałacyk. Pierwotnie mieszkała tu dworska służba Krasińskich oraz mieściły się pokoje dla gości. W okresie międzywojennym w oficynie rezydował ostatni właściciel Opinogóry, Edward. Dzięki zgromadzonym tu ekspozycjom możemy prześledzić dzieje rodu Krasińskich, a także ordynacji opinogórskiej czy epoki napoleońskiej.

 

Dwór

Sztuka XIX wieku – to temat wiodący, wokół którego opracowano wystawę we dworze. Eksponaty mieszczą się w kilku salach, w których odbywają się również m.in. koncerty muzyki i poezji, konferencje czy sesje naukowe. Reprezentacyjny dwór Krasińskich to nowy budynek, który powstał w latach 2006–2008 r. według projektu Józefa Gałęzowskiego (wybrano go w konkursie 100 lat wcześniej, ale wówczas Krasińscy nie podjęli się tej inwestycji). Stary, drewniany dwór rozebrano prawdopodobnie w 1913 r. Do końca XIX w. był główną siedzibą Krasińskich w Opinogórze.

 

Domek ogrodnika

By utrzymać tak ogromny i wymagający park, jaki można podziwiać w Opinogórze, praca specjalisty jest niezbędna. Za czasów Krasińskich na terenie posiadłości w drewnianym budynku mieszkał więc ogrodnik. Ostatnim z nich był Adolf Wisialski, który pracował tutaj w latach 1918–1939. Pierwotny domek, prawdopodobnie z II połowy XIX w., już nie istnieje. Obecny zrekonstruowano i przeznaczono na lokal  gastronomiczny „Gościniec Ogrodnika”, gdzie w czasie wizyty można np. wybrać się na obiad.

 

 

Oranżeria

W skład zespołu budynków dawnej oranżerii wchodziły cztery obiekty: przeszklone – przeznaczone do hodowli roślin, kotłownia oraz prawdopodobnie magazyn. Mocno zniszczyły je działania wojenne. Nową oranżerię zbudowano dopiero kilka lat temu (inwestycję zakończono w 2014 r.). W głównym budynku  mieści się m.in. sala koncertowo-teatralna, a w dwóch bocznych, przeszklonych skrzydłach  – sale ekspozycyjne.

 

 

Kościół

Opinogórska świątynia – pw. Wniebowzięcia NMP – bywa nazywana Mazowieckim Wawelem. Wydzieloną częścią są bowiem podziemia grobowe, gdzie znajdują się m.in. groby Zygmunta Krasińskiego oraz jego bliskich.

 

 

Cmentarz

To jedna z najciekawszych nekropolii na terenie północnego Mazowsza, mieści się w otoczeniu parku, na pagórku. Jest miejscem pochówku wielu osób związanych z Krasińskimi. W tutejszych mogiłach spoczywają wychowawcy i przyjaciele Zygmunta: bona Helena z Hemmersów de la Haye, niania Katarzyna Rospendowska, lekarz Franciszek Girardot, nauczyciel ks. prof. Alojzy Chiarini, a także wielu towarzyszy broni gen. Wincentego Krasińskiego.

 

 

Drzewo genealogiczne rodu Krasińskich

Miedzioryt odbity na jedwabiu z 1722 r. to jeden z najciekawszych eksponatów opinogórskiego muzeum.

 

 

Poeta pięciu imion  

Zygmunt to ostatnie imię słynnego wieszcza. Pierwszym było Napoleon (na cześć cesarza), potem Stanisław, Adam, Feliks. Piątego imienia zaczęto używać, gdy Wincenty Krasiński przestał hołdować cesarzowi Francji, a zaczął cesarzowi Rosji.

 

 

TEKA NAPOLEONA  

Muzeum w Opinogórze powołano w celu eksponowania dóbr kultury dotyczących m.in. Krasińskich, a także epoki napoleońskiej. Właśnie ze względu na związki Napoleona Bonapartego z tą rodziną w zbiorach instytucji znajduje się teka – portfel Napoleona, zakupiona w 1985 r. To jedna z naj-ważniejszych w Polsce pamiątek po cesarzu.

 

 


OPINIA

Wiesław Raboszuk

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Przed nami idealny czas na podróżowanie, zwiedzanie i relaks. Jeśli chcemy połączyć te trzy elementy, jako cel naszej wycieczki wybierzmy Opinogórę. To miejsce, gdzie możemy nie tylko poczuć ducha przeszłości i dowiedzieć się wielu ciekawostek o dziejach regionu, ale przede wszystkim naładować swoje akumulatory. Otaczająca przyroda zachwyca, a bogata oferta Muzeum Romantyzmu przyciąga całe rodziny! Jest to przeurocze miejsce, nie tylko z kawałkiem historii Polski, ale także z krajobrazem niczym z bajki. Park jest niezwykłe kolorowy, zwłaszcza w piękny wiosenny dzień.

 

 

Liczba wyświetleń: 428

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.