Mazowsze serce Polski nr 5/18

Dla zdrowia

2018.05.16 08:10 , aktualizacja: 2018.05.23 15:09

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

ielęgniarka podaje szczepionkę małej dziewczynce 12 maja pielęgniarki i...
Na desce kuchennej leżą kanapki z łososiem rukolą i pomidorkami koktajlowymi Najnowsze badania pokazują,...

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu korzystał z pomocy pielęgniarki – otrzymał szczepionkę, zastrzyk, kroplówkę czy lekarstwo. Położne i pielęgniarki towarzyszą nam w momencie narodzin, a czasem także i śmierci. Z danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wynika, że w Polsce zatrudnionych jest blisko 225 tys. pielęgniarek i niemal 27 tys. położnych. Pracują w szpitalach, ośrodkach zdrowia czy odwiedzają chorych w ich domach. Zawsze spieszą, by ulżyć w cierpieniu. Często dwoją się i troją, bo w wielu placówkach są wakaty na tych stanowiskach.

 

12 maja przedstawiciele białego personelu obchodzą swoje święto. Pamiętajmy o nich nie tylko w tym dniu. Bądźmy wyrozumiali i odnośmy się z szacunkiem, takim jakimi oni darzą swoich pacjentów – naszych najbliższych. Przykład Hanny Chrzanowskiej pokazuje, że są wśród nich święci.

 

Pionierka pielęgniarstwa 28 kwietnia br. pielęgniarka Hanna Chrzanowska, urodzona w 1902 r. w Warszawie, dołączyła do grona błogosławionych. Była pionierką pielęgniarstwa rodzinnego i domowego oraz współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Praca była dla niej powołaniem. Nie ograniczała jej tylko do niesienia pomocy medycznej, uważając że w leczeniu ważne jest także wsparcie duchowe.

 


Podsumowanie „Psycho-kreacji”

Znamy już raport końcowy programu aktywizującego dla młodzieży z zaburzeniami psychicznymi „Psycho-kreacje”.  Od 2013 do 2017 r. w przedsięwzięciu wzięło udział 129 młodych pacjentów. Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili udział w programie, deklarując, że ich zdrowie psychiczne się poprawiło. Młodzież m.in. nabyła umiejętności mówienia o swoich emocjach i doświadczeniach, poprawiła zdolność pracy w grupie, potrafi lepiej radzić sobie ze stresem. Z raportu wynika także, że uczestnicy wzmocnili poczucie własnej wartości, pogłębili empatię i wrażliwość na doświadczenia drugiego człowieka. Samorząd Mazowsza na realizację projektu przeznaczył blisko 200 tys. zł.

 


Zdrowo jeść, czyli jak?

Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół z Forest Baptist Medical Center w Winston-Salem (USA) wykazały, że dieta śródziemnomorska wpływa wyjątkowo dobrze na bakterie jelitowe, szczególnie te z rodzaju Lactobacillus (obecnie w naturalnych probiotykach – kefirach, jogurtach). Dieta opiera się na owocach, surowych lub gotowanych warzywach, rybach i owocach morza oraz produktach pełnoziarnistych. Zakłada przyjmowanie dużych ilości wody, ogranicza czerwone mięso i słodycze, ale pozwala wypić lampkę czerwonego wina. Ten rodzaj diety może śmiało stosować każdy człowiek. Szczególnie polecana jest osobom z nadciśnieniem, miażdżycą, wysokim poziomem cholesterolu oraz problemami z tarczycą. Śródziemnomorską kuchnię serwują Włosi, Grecy i Hiszpanie. To oni żyją najdłużej w Europie i cieszą się najlepszym zdrowiem.

 


Ordynator i położna poszukiwani

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku ogłasza konkursy na stanowiska pielęgniarki/położnej oddziałowej Oddziału Neonatologicznego oraz ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego.

 

Dokumenty należy składać do 22 maja na adres:

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,

09–400  Płock,

ul. Medyczna 19,

Dział Kadr i Płac.

Kopertę z ofertą należy oznaczyć imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym, numerem telefonu kontaktowego i opatrzyć napisem w przypadku pielęgniarki – „Nie otwierać – Konkurs na stanowisko Pielęgniarki/Położnej Oddziałowej Oddziału Neonatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku”. W przypadku ordynatora treścią „Konkurs na stanowisko Ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku”. Z osobami wyłonionymi w konkursie zawarta będzie umowa o pracę.

Liczba wyświetleń: 111

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.