Mazowsze serce Polski nr 5/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.05.16 09:40 , aktualizacja: 2018.05.23 15:08
Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Pojemniki na śmieci, a nad nimi symbolicznie umieszczone surowce wtórne, m.in. opakowania metalowe, szklane i plastikowe Fot. shutterstock.com

Temat miesiąca

EKSPERCI PRACUJĄ PRZY WPGO

Mazowsze przygotowuje nowy Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami (na razie obowiązuje stary). Właśnie zakończono konsultacje społeczne (zgłoszono ponad 600 uwag). Projekt został poprzedzony dodatkową analizą, jest innowacyjny i wymuszać będzie proekologiczne inwestycje. Stawia na zbieranie odpadów u źródła, zapobieganie ich powstawaniu (naprawa rzeczy używanych), pozyskanie surowców wtórnych z odpadów, recykling, montaż nieuciążliwych instalacji czy ograniczenie transportu odpadów. Projekt PGO WM 2024 będzie sprawdzony przez czołowych ekspertów Szkoły Głównej Handlowej, mających duży dorobek naukowy w dziedzinie gospodarki komunalnej, samorządowej, przedsiębiorczości i środowiska (dr hab. Zbigniew Drzymała, dr Marek Goleńi dr hab. Piotr Jeżowski).

 

– Ich zadaniem jest przyjrzeć się uwagom i wnioskom, zgłoszonym w wyniku opiniowania projektu przez mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz gminy. Analiza ma pomóc zarządowi województwa podjąć decyzję odnośnie ostatecznego kształtu dokumentu, który następnie trafi na biurko ministra środowiska w celu uzgodnienia planu inwestycyjnego na przełomie maja i czerwca – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM.


LICZBA MIESIĄCA

492 inwestycje

zostaną dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw. Do 251 gmin trafi ponad 4,7 mln zł.


 

Rekordowe zakupy ruszyły!

W styczniu Koleje Mazowieckie podpisały z firmą Stadler umowę ramową dotyczącą zakupu 71 nowoczesnych pojazdów typu Flirt. 7 maja KM otrzymały dofinansowanie do pierwszych sześciu pojazdów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i podpisały umowę ze Stadlerem na ich wykonanie. Oznacza to, że zamówienie warte 2,2 mld zł ruszyło pełną parą. Pierwsze Flirty pojawią się na Mazowszu już w IV kwartale 2019 r.


 

Nasze doświadczenie wykorzysta Gruzja

Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski pełni rolę eksperta w międzynarodowym projekcie „Poprawa jakości infrastruktury poprzez lepsze systemy planowania” realizowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji. Wiosną odwiedził Tbilisi, Gori i Zugdidi, aby podzielić się doświadczeniami Mazowsza w korzystaniu z funduszy unijnych oraz wesprzeć gruzińskie władze w planowaniu polityki regionalnej.

 

 


 

Dwa Fryderyki dla naszego regionu!

Nagrany przez Warszawską Operę Kameralną album z oratorium „Magdalena u stóp Chrystusa” Antonia Caldary otrzymał nagrodę polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2018 w kategorii: muzyka poważna – muzyka dawna. Kapela ze Wsi Warszawa (na zdjęciu) otrzymała to samo wyróżnienie w kategorii Muzyka korzeni za album „Re:akcja mazowiecka”. Gratulujemy!

 

Fot. Bartek Muracki

Fot. Bartek Muracki

 


 

Cytat miesiąca

Samorząd Województwa Mazowieckiego wprowadzi nowe narzędzie wsparcia aktywności osób starszych.

– Jestem szczęśliwa, że pomysł bonów społecznych okazał się strzałem w dziesiątkę. Byłam przekonana, że wiele grup, które działają w sposób niesformalizowany na rzecz osób starszych, jak np. Uniwersytety III Wieku, czeka na pomoc. Potwierdzeniem jest bardzo duża liczba złożonych wniosków, które już zostały poddane ocenie merytorycznej. Jeszcze w maju zajmie się nimi zarząd województwa i pieniądze szybko trafią do seniorów – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.


 

Kalejdoskop

  • 150 lat ma Publiczna Szkoła Podstawowa im. S. Czarnieckiego w Rozniszewie (powiat kozienicki). Z tej okazji marszałek Adam Struzik oznaczył ją Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.
  • 6 mln zł przeznaczy samorząd Mazowsza na 70 inwestycji na drogi dojazdowe do gruntów rolnych w 28 gminach i powiatach subregionu płockiego oraz 34 ciechanowskiego. Umowy właśnie podpiano.
  • 50 lat ma już Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, organizator setek spektakli, wieczorów poetyckich czy recitali. Znane jest również z przyznawania nagród teatralnych – Srebrnych Masek.
  • 2. miejsce w Polsce zajmują Mazowszanie, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z kolei. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego średnio każdy mieszkaniec naszego regionu jechał pociągiem 19 razy w roku. Statystyczny Polak tylko osiem.

 

Mniej dzieci na Mazowszu

Główny Urząd Statystyczny bada liczbę dzieci przypadającą średnio na jedną mieszkankę Mazowsza. W porównaniu z 2010 r. spadła liczba powiatów, gdzie dzietność jest wysoka (1,601–1,781). W kategorii tej nie ma już powiatu przasnyskiego, ostrołęckiego, węgrowskiego, siedleckiego, łosickiego, białobrzeskiego i zwoleńskiego. W 2016 r. zostały już tylko trzy takie powiaty.

 


 

Upolowani sołtysi?

Nowelizacja prawa łowieckiego doprowadziła do desperacji niektórych sołtysów. W skład komisji ustalającej wstępny szacunek szkód wyrządzonych w uprawach przez zwierzynę łowną mieliby teraz wchodzić przedstawiciele samorządu. W niektórych przypadkach byliby to sołtysi, niemający osobowości prawnej, statusu pracownika administracji ani kwalifikacji. 1800 szkód czeka na oszacowanie. Część sołtysów zgłosiła, że woli zrezygnować z funkcji, niż przyjąć na siebie takie obowiązki.

 

Liczba wyświetleń: 165

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.