Mazowsze serce Polski nr 5/18

Niepełnosprawni czekają na pomoc

2018.05.16 09:00 , aktualizacja: 2018.05.23 15:08

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Marszałek w czerwonej bluzce Członek zarządu Elżbieta...

Od wielu tygodni trwa w korytarzach Sejmu RP strajk zdesperowanych rodziców osób niepełnosprawnych. Zapytaliśmy samorządowców i eksperta – kto powinien płacić za rehabilitację i opiekę nad niepełnosprawnymi.

 

Elżbieta Lanc (PO), członek zarządu województwa mazowieckiego

Opieka nad niepełnosprawnym jest absorbująca i trudna. Wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też dużo cierpliwości, czasu i poświęcenia. Państwo powinno wesprzeć osoby niesamodzielne i ich rodziny, rozszerzając dotychczasowe świadczenia np. o czek opiekuńczy. Czek byłby przeznaczony na zakup usług opiekuńczych, w miejscu wskazanym przez rodzinę osób niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie daje swobodę wyboru rodzicom czy opiekunom w kwestii potrzeb terapeutycznych i jednocześnie może skrócić kolejki do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

dr Maria Theiss, Instytut Polityki Społecznej WNPiSM UW

System pomocy niepełnosprawnym w Polsce powinien w maksymalnym stopniu korzystać z kompetencji samorządów, ale być centralnie finansowany. Na dole w gminie wiedzą najlepiej, kto naprawdę wymaga wsparcia. Nie mogą jednak pokrywać takich zadań ze środków własnych, ze względu na nierówność zasobów poszczególnych samorządów i wysokie koszty takiej opieki. Jestem rozczarowana postępującą centralizacją w Polsce. Przykład rozszerzania opieki przedszkolnej pokazał, że różnice maleją, gdy zadanie jest realizowane na dole, a finansowane z naszych podatków przez rząd.

 

Erwina Ryś-Ferens (PSL), radna województwa mazowieckiego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości walczą, by każde dziecko w Polsce musiało się urodzić, niezależnie od stopnia wady płodu w trakcie ciąży. Tym bardziej powinni być konsekwentni i zapewnić pełne środki na godne życie dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców. Niech dbają o nich tak, jak obiecywali. Ostatnio jednak wiele pieniędzy z podatków poszło na kiełbasę wyborczą w postaci wyprawek szkolnych i widać dla najbardziej potrzebujących zabrakło.

 

Arkadiusz Śliwa (PiS), burmistrz Sulejówka

Od lat finansowaniem leczenia niepełnosprawnych zajmuje się państwo i tak powinno pozostać. Taka pomoc to duże koszty, dlatego powinna być finansowana z budżetu państwa. To również specjalistyczna opieka medyczna, której samorząd nie jest w stanie zapewnić. My – na poziomie gminy – mamy tylko ośrodki zdrowia, a i to nie zawsze publiczne. Lecznictwo specjalistyczne jest scentralizowane i taka też powinna być w związku z tym pomoc niepełnosprawnym.

 

Jarosław Szostakowski (PO), radny miasta Warszawy

W myśl konstytucji, która gwarantuje bezpłatne leczenie każdemu obywatelowi, koszty rehabilitacji niepełnosprawnych powinno ponosić państwo. Samorząd przyjmuje zadania zlecone do wykonania w tym zakresie, ale muszą być one odpowiednio dofinansowane z budżetu centralnego. Sytuacja służby zdrowia to dotkliwy problem społeczny, z którym nie radzą sobie kolejne zmieniające się rządy. Jednak propozycje obecnych władz sprawiają, że sprawy idą jeszcze ku gorszemu.

 

Włodzimierz Załęski (PSL), wójt gminy Płoniawy-Bramura

Pomoc dla niepełnosprawnych i ich rodzin jest zbyt mała, by mogli spokojnie żyć. Powinniśmy o niej pamiętać na każdym szczeblu administracji. Leczenie i rehabilitacja to sprawa rządu i budżetu centralnego. Samorząd też musi myśleć o tym, by dostosować dla każdego przestrzeń publiczną, wejścia do sklepów czy urzędów. Musi pomagać w dostosowaniu mieszkania dla chorego. Na wsi o to jeszcze trudniej, bo u nas brak np. nowoczesnych autobusów.

Liczba wyświetleń: 227

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.