Mazowsze serce Polski nr 5/19

Smaki Mazowsza

2019.05.20 08:50 , aktualizacja: 2019.06.19 11:57

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Sałatka w słoikach Sałatka z buraczków, fot....
  • Burak zwyczajny, fot....
  • Burak cukrowy, fot....

Sałatka z buraczków

5 kg buraczków

1 kg papryki

6 dużych cebul

Zalewa:

2 szklanki octu 10 proc.

2 łyżki soli

0,5 szklanki oleju

 

Buraczki ugotować i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Pokroić paprykę i cebulę. Przygotować zalewę. Do wrzącej zalewy wrzucić paprykę i cebulę. Gotować 5 minut. Następnie dołożyć buraczki i gotować jeszcze 5 minut. Gorące wkładać do słoików i pasteryzować 5 minut.

 

Przepis pochodzi z wydawnictwa „Poznajemy smaki Mazowsza. Przepisy na produkty tradycyjne i regionalne z mięsa, mleka, owoców i warzyw”, Wyd. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, 2015.

 

Legalny doping

Po długich, zimowych miesiącach, w których o młodych warzywach mogliśmy tylko pomarzyć, przyszedł maj i to, co najlepsze, mamy w zasięgu ręki. Wreszcie możemy schrupać pachnące nowalijki, a niedzielny obiad zacząć od botwinki. Bo jedną z gwiazd naszej kuchni w maju jest właśnie burak zwyczajny. To naprawdę niezwykłe warzywo, niemal doskonałość. Zawiera bardzo dużo kwasu foliowego, dlatego poleca się go kobietom w ciąży. Jest też źródłem witaminy C, karotenu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Poprawia odporność organizmu, obniża ciśnienie krwi, wspomaga produkcję czerwonych krwinek i reguluje krążenie. Sok z buraka nazywany jest również legalnym dopingiem, bo zawarte w nim azotany powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu do komórek dociera więcej tlenu, a organizm pracuje wydajniej.

 

Słodki smak mazowieckiej historii

Jednym ze specjałów kuchni mazowieckiej są powidła olenderskie. Ich nazwa wywodzi się od Olendrów – osadników z Fryzji i Niderlandów. Powidła z buraków cukrowych, dyni i jabłek mają lepką, ciągnącą się konsystencję. Każda gospodyni zazdrośnie strzeże własnej receptury, ale powidła olenderskie jako element mazowieckiego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

 

Samo zdrowie

Buraki są źródłem witamin, ale przede wszystkim cennych minerałów.

W 100 g surowych buraków znajdziemy:

żelazo 0,80 mg

wapń 16 mg

fosfor 40 mg

potas 325 mg

cynk 0,35 mg

sód 78 mg

magnez 23 mg

Liczba wyświetleń: 121

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.