Mazowsze serce Polski nr 5/19
Taktyka małych zmian
2019.05.20 09:15 , aktualizacja: 2019.05.28 11:35
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Dla nas to zmiana nieodczuwalna: kupujemy napój i nie bierzemy plastikowej słomki. Da się pić prosto z kubka (!), a poza tym plastikowa rurka służy nam jedynie przez kilka minut. Ale, jeśli wziąć pod uwagę, że w samej tylko Polsce każdego dnia używa się 3 mln plastikowych słomek – zaczyna się robić poważnie.
Zakończony już Green Week to największe w Europie przedsięwzięcie poświęcone ochronie środowiska. Każdego roku konferencja inaugurująca wydarzenie organizowana jest przez inny europejski region – tym razem przywilej ten miało województwo mazowieckie. Dyskusja na temat polityki ochrony środowiska, stanowiąca okazję do wymiany pomysłów i sprawdzonych praktyk przez przedstawicieli administracji państwowej, przemysłu, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i mediów, rozpoczęła cykl wydarzeń, które na jeden majowy tydzień zmieniły Unię Europejską w jedną platformę ekologiczną, laboratorium pomysłów, scenę wystaw i warsztatów. Mamy dla naszych czytelników kilka – genialnych w swojej prostocie – pomysłów, które promowane były podczas imprezy.
Pij wodę z kranu
W wielu miastach „kranówka” jest zdatna do picia, ale jeśli nie macie pewności co do jakości wody – można ją wcześniej przegotować lub użyć dzbanka z filtrem do jej oczyszczenia.
Kupuj produkty na wagę
Spróbuj kupować produkty pakowane w papierowe torby – kilogram ryżu jest w przeliczeniu tańszy niż ten porcjowany, a gotowany bez foliowego woreczka też inaczej smakuje. Wiele sklepów oferuje sprzedaż produktów sypkich na wagę, na dodatek pakuje je do pojemnika, który przynosisz ze sobą, np. szklanego słoika.
Używaj bawełnianych toreb na zakupy
Kupowanie za każdym razem foliówki lub plastikowej torby jest na szczęście coraz mniej popularne. Jeśli już masz w domu torebki plastikowe – nie wyrzucaj ich! Mogą posłużyć do kolejnych zakupów lub jako worki na śmieci.
Nie korzystaj ze słomek
Produkty z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, m.in. słomki, mieszadełka i plastikowe sztućce łącznie stanowią 70 proc. wszystkich odpadów, które zaśmiecają plaże i oceany. Alternatywą jest metalowa rurka do picia, wielokrotnego użytku, lub… własny kubek!
Noś ze sobą kubek lub butelkę na wodę
W większości kawiarni istnieje możliwość przygotowania napoju w kubku klienta, niektóre oferują nawet niewielką zniżkę przy takiej opcji. Butelka z filtrem, którą masz cały dzień przy sobie, wymaga tylko jednego działania – ponownego napełnienia wodą z kranu.
Kupuj mydło w kostce
Jego płynną wersję, zapakowaną w plastikową butelkę, dużo szybciej zużywamy, a poza tym jest droższe i mniej wydajne. A mydło w tradycyjnej formie coraz częściej jest pakowane w papier, nie w plastikową owijkę.
„Weź, jeśli potrzebujesz”
Przynieś do pracy, ulubionej kawiarni czy domu kultury pudełko, oznacz je jako Mobilny Givebox 1 i włóż tam swój kolejny nieużywany kubek, obejrzany film na dvd czy książki, z których wyrosło twoje dziecko. To doskonały sposób na niekłopotliwą wymianę rzeczy, które mogą posłużyć innym. Zamiast kupować kolejną rzecz – zajrzyj do giveboxa!
1 http://zero-waste.pl/mobilny-givebox/
Liczba wyświetleń: 130
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.