Mazowsze serce Polski nr 5/19

Biały miś

2019.05.20 09:05 , aktualizacja: 2019.05.28 11:36

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Pluszowa maskotka niedźwiedzia stojąca na bruku na tle murów twierdzy Maskotka przypomina o...
  • Chłopiec i dziewczynka przykucnęli przy figurkce niedźwiedzia W najciekawszych miejscach...
  • Zdjęcia archiwalna upamiętniające defiladę z udziałem marszałka Piłsudskego i niedźwiedzicy Baśka prezentuje się przed...
  • Budynek kasyna wymurowany z cegły Do kasyna wstęp mieli...
  • Zdjęcie przedstawia budynek zbudowany z cegły, w którym mieszkali podoficerowie Szlak zaprowadzi nas też na...
  • Zdjęcie przedstawia ruiny spichlerza, usytuowane przy rzece Spichlerz był niegdyś dużo...
  • Zdjęcie przedstawia ceglany komin dawnej pralni Dziś w zaadaptowanym...

Niezwykła historia o białej niedźwiedzicy, która wiodła życie żołnierza, stała się kanwą do stworzenia wyjątkowej atrakcji turystycznej. Zapraszamy najmłodszych czytelników do wyruszenia śladami Baśki Murmańskiej.

 

Dokładnie sto lat temu, w 1919 r., na targu w rosyjskim Archangielsku kupił ją jeden z przebywających tam polskich żołnierzy. Chciał w ten sposób zaimponować kobiecie, o której względy konkurował z włoskim kapitanem. Nie przewidział jednak, jak daleko idące skutki może mieć to zdarzenie. Baśka zadarła z psem dowódcy wszystkich wojsk stacjonujących w Murmańsku. W efekcie przydzielono ją do Baonu Wojska Polskiego (zwanego Baonem Murmańskim) jako „córkę regimentu”. Tam została wytresowana przez jednego z kaprali i z czasem stała się jednym z żołnierzy, zachowującym się jak oni. Wraz z nimi przypłynęła parowcem do Polski, a ostatecznie trafiła do Twierdzy Modlin. Tu mieszkała wraz z wojskowymi i zażywała kąpieli w wodach tutejszych rzek, a podczas wojskowej defilady na warszawskim placu Saskim salutowała (!) przed samym marszałkiem Józefem Piłsudskim.

 

Koszary obronne

Budynek z czerwonej cegły, który – zdawałoby się – nie ma początku ani końca. To koszary obronne o długości ponad 2 km – najdłuższy budynek obronny w całej Europie! Mogły pomieścić 20 tys. żołnierzy (dla porównania teraz w całym Nowym Dworze Mazowieckim mieszka około 28 tys. ludzi). Zewnętrzne ściany koszar mają grubość prawie 2 m. Gdy dobrze im się przyjrzeć, można zobaczyć ślady pocisków. W ciągu budynku koszarowego postawiono trzy wieże, dwie od strony południowej – na krańcu wschodnim koszar, Białą i zachodnim, Czerwoną oraz Wodną w części północnej budynku. Oś budowli dzielił korytarz, wyodrębniając dwie jego zasadnicze części: bojową – zewnętrzną i mieszkalną – wewnętrzną. Komunikację do wnętrza koszar i na zewnątrz zapewniało osiem bram, z których cztery do dziś spełniają swe funkcje komunikacyjne.

 

Kasyno

Ten przypominający pałac obiekt wybudowali Rosjanie w 1905 r. (w Twierdzy na przestrzeni lat stacjonowały wojska francuskie, polskie, rosyjskie i niemieckie). Jak na swoje czasy był bardzo nowoczesny: miał centralne ogrzewanie, elektryczne oświetlenie i… klimatyzację (nawiewne otwory, zasłonięte siatką, wpuszczały do środka świeże powietrze,  a ażurowe kręgi, umiejętnie wkomponowane w rozety, osłaniały wywiewy odprowadzające zaduch z pomieszczenia). W budynku zainstalowano agregat prądotwórczy, wyłącznie na potrzeby kasyna. Ze względu na swą unikatowość wnętrza budynku często stanowiły scenografię filmową. Występują w wielu popularnych produkcjach, jak np. „CK Dezerterzy” czy „Czas honoru”.

 

Pralnia

Kolejny przystanek to dawna pralnia, która służyła żołnierzom garnizonu. Zbudowana pod koniec XIX wieku, posiadała nawet komorę dezynfekcyjną.

 

Bloki dla podoficerów

Jedne z bloków są białe, a inne czerwone. Te białe są nowsze – z lat 30. XX wieku. Mieszkali w nich polscy żołnierze. Czerwone pochodzą z przełomu XIX i XX w. Budowane były dla podoficerów armii rosyjskiej. Podobne bloki dla oficerów zobaczymy w drodze powrotnej do Centrum Informacji Turystycznej. Co ciekawe, żadne z czerwonych bloków nie mają piwnic, ale osobne komórki.

 

Spichlerz

Z wieży widać również spichlerz położony na tzw. wyspie szwedzkiej – dokładnie w tym miejscu Narew wpływa do Wisły. Spichlerz pełnił funkcję magazynu zboża, ale dzięki specjalnym oknom, przez które można było strzelać, mógł pełnić funkcje obronne.

 

Szpital

Na trasie szlaku znajduje się dawny szpital garnizonowy – to długi drewniany budynek, charakterystyczny dla ówczesnej architektury Twierdzy. Dziś mieści się w nim kościół pw. św. Barbary.

 

Śladami Baśki – zagadki i krzyżówka

W najciekawszych miejscach Twierdzy Modlin ukryto figurki przedstawiające białego niedźwiedzia. Znajdź je, rozwiąż zagadkę i wpisz odgadnięte słowo do diagramu krzyżówki. Jeśli z oznaczonych pionowo liter powstanie hasło – ukończyłeś trasę!

Co zrobić, żeby odnaleźć figurki Baśki?

  • Pójść do Centrum Informacji Turystycznej (ul. Baśki Murmańskiej 164), gdzie otrzymacie kartę i mapę twierdzy. Teraz jesteście gotowi do poszukiwań!
  • Kierując się wskazówkami, spróbujcie odszukać figurki małej niedźwiedzicy, ukryte na terenie obiektów Twierdzy Modlin.
  • Po odnalezieniu wszystkich figurek i wykonaniu zadań wróćcie do CIT po nagrody.

 

Liczba wyświetleń: 206

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.