Mazowsze serce Polski nr 5/19

Inwestycje na Mazowszu

2019.05.20 09:10 , aktualizacja: 2019.05.28 11:35

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • most drewniiany na jego końcu widac zamek w Liwie Dzięki inwestycji liwski...
  • brama od frontu i fagment muru Brama Bielańska...
  • widok z góry na zagospodarowany fragment nabrzeża Płockie nabrzeże czeka na...
  • dziedziniec i osoby spacerujące po nim Wizualizacja dziedzińca...
  • mężczyźni stoją przed siedzibą muzeum Umowę na remont muzeum...

Park Kulturowo-Historyczny w Liwie już otwarty

Dzięki inwestycji liwski kompleks nawiązuje do historycznego układu z tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym. Częściowo zrekonstruowano mury kurtynowe i gotyckie piwnice Domu Wielkiego, które będą służyły do organizowania wystaw czasowych i lekcji muzealnych. Odtworzono także stumetrowy most, most zwodzony, a na wieży pomost straży, który pełni funkcję tarasu widokowego. Dodatkowo powstało pole namiotowe z prysznicami i toaletami. Dla najmłodszych utworzono rycerski plac zabaw, a dla kajakarzy – przystań z pomostem pływającym i wiatą. W trakcie badań archeologicznych odkryto ponad 30 tys. eksponatów! Większość z nich to ceramika, ale jest wśród nich także biżuteria (złota i srebrna), monety polskie i krzyżackie z XV w., ponad 120 grotów strzał do kuszy, fragment kolczugi czy kamienne kule armatnie.

Wartość: 4,8 mln zł

Dofinansowanie: 4,8 mln zł

Beneficjent: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie (powiat węgrowski)

Źródło: budżet województwa mazowieckiego

 

Pawilon X Cytadeli Warszawskiej w nowej odsłonie

Odnowione wnętrza, multimedialna wystawa stała czy nowa ekspozycja plenerowa to efekt projektu unijnego zrealizowanego przez Muzeum Niepodległości. Instytucja, która mieści się na terenie twierdzy, jest jednym z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. W X Pawilonie więziono około 40 tys. osób. Wśród nich m.in. Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego. Dzięki unijnemu wsparciu udało się utworzyć pracownie naukowe, w których prowadzone będą zajęcia dydaktyczne, wykłady i konferencje. Prace modernizacyjne objęły także magazyn biblioteczny, który zyskał regały przesuwne i stacjonarne, szafy kartograficzne, wózki do przewożenia zbiorów, osuszacze powietrza i mierniki wilgotności. W zachodnim skrzydle Pawilonu X powstała przestrzeń, w której magazynowane będą zbiory malarstwa i grafik, plakatów oraz ikonografii. W części Pawilonu XI zaś będzie magazyn rzeźby, archiwaliów, realiów i druków ulotnych. 

Wartość: 5,1 mln zł

Dofinansowanie: 3 mln zł

Beneficjent: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Nabrzeże wiślane i bulwary w Płocku wyremontowane

Płocczanie mogą już bezpiecznie spacerować i aktywnie spędzać czas nad Wisłą dzięki rewitalizacji kilometrowego odcinka nabrzeża (od klubu Morka do mostu im. Legionów Piłsudskiego). W ramach prac powstała nowa ulica Rybaki (która biegnie przy skarpie) oraz chodniki, zatoki samochodowe i parkingi. Dla amatorów jednośladów wybudowano ścieżkę rowerową, a dla pieszych promenadę, wzdłuż której ustawiono ławki, stojaki na rowery i latarnie. Jest też plac zabaw oraz skwer biznesowy.

Wartość:

37,8 mln zł

Dofinansowanie: 23,7 mln zł

Beneficjent: miasto Płock

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Zakład Aktywności Zawodowej w Adamowie już działa

Dla każdego dorosłego człowieka praca jest tym, co daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W powiecie białobrzeskim szansę na samodzielność otrzymało 21 osób z niepełnosprawnościami. Znalazły zatrudnienie w nowo otwartym Zakładzie Aktywizacji Zawodowej w Adamowie. Placówka powstała w zlikwidowanym gimnazjum zaadaptowanym na potrzeby ośrodka. W ramach inwestycji zakupiono też niezbędne wyposażenie umożliwiające przyuczanie do pracy w gastronomii.

Wartość: 794 tys. zł

Dofinansowanie: 107 tys. zł

Beneficjent: gmina Promna (powiat białobrzeski)

Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Rusza przebudowa Państwowego Muzeum Archeologicznego

Samorząd województwa sfinansuje modernizację północnego i wschodniego skrzydła Arsenału Warszawskiego. Prace właśnie ruszyły. W efekcie zwiększy się przestrzeń wystawowa placówki, a pierwsze piętro będzie dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Planowane jest także przeniesienie biblioteki naukowej (ma aż 70 tys. woluminów) na parter skrzydła wschodniego oraz powiększenie powierzchni samej czytelni. Muzeum wzbogaci się także o nowe sale dydaktyczne, które powstaną na zaadaptowanym do tego celu poddaszu. W gmachu pojawią się też windy. Modernizacja obejmie również dziedziniec budynku, który zyska nowy wygląd i funkcje.

Wartość: 26,6 mln zł

Dofinansowanie: 26,6 mln zł

Beneficjent: Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

Źródło: budżet województwa mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 86

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.