Mazowsze serce Polski nr 5/19

Dla zdrowia

2019.05.20 09:20 , aktualizacja: 2019.05.28 11:34

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Panowie stoją przed karetką pogotowia Od lewej: zastępcy...
mężczyzna siedzi po turecku obok niego leży pies Pies Joka i terapeuta (fot....

2,5 mln zł na radomskie karetki

 

Zespoły medyczne radomskiej stacji pogotowia ratunkowego z każdym rokiem wyjeżdżają do coraz większej liczby zgłoszeń. Tylko w zeszłym roku interweniowały aż 74 tys. razy. To sprawia, że ambulanse i sprzęt mocno się zużywają. Decyzją zarządu i radnych województwa placówka otrzyma cztery w pełni wyposażone pojazdy.

 

Pogotowie swoim zasięgiem obejmuje: Radom oraz powiaty – radomski, lipski, zwoleński, kozienicki, grójecki, przysuski i szydłowiecki. Od 1 kwietnia br. (zgodnie z „Planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego”) także warszawski zachodni, żyrardowski i grodziski.

 

Powiększony obszar działania to jeden z argumentów decyzji władz województwa. Od początku roku w budżecie Mazowsza zarezerwowano 11,8 mln zł na zakup 23 karetek z wyposażeniem, które trafią do stacji pogotowia w Warszawie, Ostrołęce, Płocku i Siedlcach.

 

Pozytywne zmiany w ciechanowskim szpitalu

Przyjazne wnętrza, nowoczesny sprzęt medyczny oddziału onkologiczno-hematologicznego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz zakładu pomocy doraźnej wraz z wyspecjalizowaną kadrą zapewniają mieszkańcom subregionu ciechanowskiego opiekę na najwyższym poziomie. Koszt inwestycji przekroczył 6 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu województwa.

 

Dogoterapia w Drewnicy

Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica rozpoczął współpracę z niecodziennym terapeutą. To pies ze Stowarzyszenia Ludzie Zwierzętom. Czworonożny terapeuta Joka – bo tak się wabi – pomaga pacjentom z Oddziału Rehabilitacji. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Dogoterapia (AAI) jest coraz popularniejszą metodą wspomagającą proces rehabilitacji. Kontakt z psem wpływa na socjalizację, uwrażliwia, zacieśnia więzy, a także uspokaja i tłumi agresję zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

 

Certyfikat za karmienie piersią

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku ponownie zyskał prawo używania do 2020 r. tytułu WHO i UNICEF: „Szpital Przyjazny Dziecku”. Przyznał go Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią.

 

Docenili nasze projekty!

„Remont oddziału ginekologii i położnictwa na Winiarach” oraz „Otwarcie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie” – te przedsięwzięcia, dofinansowane przez samorząd Mazowsza, zdobyły uznanie czytelników „Tygodnika Płockiego”.

Liczba wyświetleń: 103

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.