Mazowsze serce Polski nr 5/21

Radni podsumowali walkę Mazowsza z pandemią

2021.05.04 11:25 , aktualizacja: 2021.05.06 11:29

Autor: Jerzy Lipka-Wołowski, Wprowadzenie: Opaliński Tomasz

 • Ludwik Rakowski Ludwik Rakowski,...
 • Olgierd Łukaszewicz Olgierd Łukaszewicz -...
 • Wioletta Paprocka-Slusarska Wioletta Paprocka-Ślusarska
 • Wykres dotyczący sytuacji epidemiologicznej Sytuacja epidemiologiczna w...
 • Stefan Traczyk Stefan Traczyk
 • Elżbieta Lanc Elżbieta Lanc - Członek...

360 mln zł – to wartość unijnego projektu uruchomionego przez Mazowsze na walkę z COVID-19. Dzięki nim samorząd województwa uruchomił zakupy sprzętu medycznego i środków ochrony na niespotykaną skalę.

 

– Miejmy nadzieję, że trzecia fala pandemii będzie niebawem w odwrocie – podkreśliła podczas sesji online członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. – Niestety, ciągle w naszych szpitalach zajętych jest praktycznie 100 proc. łóżek covidowych. Dziś przedstawiłam radnym raport podsumowujący działania samorządu województwa. Staraliśmy się w tym czasie także o dobrą współpracę ze stroną rządową – dodała.

Do sytuacji w mazowieckich placówkach i w stacjach pogotowia ratunkowego odniósł się także przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej Krzysztof Strzałkowski.

– Sytuacja poprawia się bardzo powoli. Pozostały pojedyncze wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19, również pogotowie nie wróciło do normy po szczycie obciążenia, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach. Jako samorząd cały czas doposażamy zarówno mazowieckie szpitale, jak i stacje pogotowia. Dodał, że projekty realizowane przez samorząd przy wsparciu unijnym przynoszą ogromne efekty.

– Duże podziękowania dla zarządu województwa, że zakupy sprzętu były realizowane dla wszystkich szpitali covidowych. Widzę to wsparcie we własnym powiecie. Te pieniądze były nieocenioną pomocą – zaznaczył Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku.

Działania samorządu Mazowsza pozytywnie ocenił również wiceprzewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej Artur Czapliński.

– Pandemia jest światowa, nie ma podziałów. Każdy szczebel władzy ma swoje narzędzia, a rząd to koordynuje. Trzeba współpracować, ponieważ pacjenci są najważniejsi. Błędy dostrzegam, ale nie będę krytykował, ponieważ widzę duże zaangażowanie całego zarządu w walkę z pandemią COVID-19 – podkreślił radny Prawa i Sprawiedliwości.

Na Mazowszu, w 14 podmiotach medycznych, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, dostępnych jest w sumie około 1100 łóżek covidowych. 266 z nich przygotowano w trzech szpitalach tymczasowych w Płocku, Siedlcach i Ostrołęce, dla których szpitalem patronackim są marszałkowskie podmioty lecznicze.

Marszałkowskie placówki medyczne bardzo aktywnie uczestniczą także w programie szczepień przeciwko COVID-19. Do 19 kwietnia br. wykonano w nich ponad 109 tys. szczepień. Punkty dla mieszkańców Mazowsza uruchomiono w całym regionie.

 

Blisko 2 tysiące sztuk aparatury medycznej

Samorząd województwa realizuje jeden z największych w kraju projektów unijnych. Dzięki niemu  do mazowieckich szpitali udało się przekazać do tej pory m.in. blisko 1900 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz ponad 20 mln sztuk środków ochrony osobistej. Wartość unijnego projektu to 360 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już ponad 285 mln zł.

 

2,5 mln zł z UE na aparaty ECMO

Udało się podpisać również umowę na zakup 6 urządzeń do terapii ECMO. Są one wykorzystywane u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem płuc, do którego dochodzi także u niektórych chorych na COVID-19. Kiedy respirator już nie wystarcza, alternatywą jest właśnie wykorzystanie aparatów ECMO. Dzięki nim pacjent otrzymuje niezbędną do życia ilość tlenu. Urządzenia trafią do Mazowieckiego Szpitala Klinicznego MSWIA oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Ich wartość to ponad 2,5 mln zł.

W ramach tego projektu samorząd województwa zawarł również umowę z ALAB Laboratoria Sp. z o.o. na przeprowadzenie testów wśród pracowników medycznych mających kontakt z osobami zakażonymi lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i pacjentów, którzy stanowili potencjalne źródło zakażenia personelu. W sumie wykonano ponad 32 tys. badań. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 11 mln zł.

 

46 mln zł na wsparcie pogotowia

Samorząd województwa przygotował też projekt unijny, dzięki któremu wsparcie w czasie pandemii trafiło do pogotowia. Partnerami projektu są stacje pogotowia z Warszawy, Płocka, Siedlec, Ostrołęki i Radomia, które zostaną doposażone m.in. w respiratory, defibrylatory, urządzenia do masażu serca. Zakupione zostaną również koncentratory tlenu, tak ważne w przypadku pacjentów z trudnościami oddechowymi, a także zamgławiacze potrzebne do prowadzenia dezynfekcji. Przeprowadzone będą też niezbędne prace modernizacyjne. Ponadto dodatkowe środki z UE przeznaczone mają być na wynagrodzenia za pracę w szczególnych warunkach i godzinach nadliczbowych, a także sfinansowanie personelu pozwalającego na zapewnienie bieżącej pracy stacji. W ramach projektu możliwe jest także przeszkolenie 1013 pracowników w zakresie korzystania ze środków ochrony i ich utylizacji. Wartość całego projektu to ponad 46 mln zł.

 

Środki od PFRON podzielone

Prawie 17,7 mln zł ze środków pochodzących z PFRON ułatwi działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami w województwie mazowieckim. Radni przyjęli podział tych funduszy. Największa część – ponad 8,7 mln zł – trafi do zakładów aktywności zawodowej. Są też środki na roboty budowlane do­tyczące obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób z niepełnosprawnością. Na ten cel zabezpie­czonych będzie 5,6 mln zł, przy czym część tych środków przeznaczonych jest również na finansowanie trwających już projektów, realizowanych w ramach tzw. umów wieloletnich. Dodatkowo ponad 3,3 mln zł to pula na dofinansowanie działań dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami prowadzonych przez fundacje i organizacje pozarządowe.

Więcej na www.mazovia.pl.

 


 

W ramach projektu europejskiego samorząd Mazowsza udzielił wsparcia 75 podmiotom leczniczym

W tym roku wsparcie obejmowało zakup:

 • środków ochrony osobistej za 12,26 mln zł
 • 450 aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenowej za 4,3 mln zł
 • 6 urządzeń ECMO za 2,5 mln zł
 • 500 pomp infuzyjnych za 1,5 mln zł.

Przeznaczono również 11 mln zł na badania diagnostyczne dla pacjentów stanowiących potencjalne źródło zarażenia personelu. Wykonano w sumie ponad 31 tys. badań.

 


 

Epidemia Covid-19 na Mazowszu

 • liczba łóżek (stan na 19 kwietnia) – w 10 szpitalach wojewódzkich II poziomu – 823, w tym 100 OIT, w 10 szpitalach wojewódzkich I poziomu – 50;
 • liczba wykonanych szczepień – 1 388 263, w tym drugą dawką zaszczepiono 356 210 osób (stan na 18 kwietnia);
 • szkolenia personelu medycznego finansowane przez samorząd Mazowsza: 559 osób (248 lekarzy i 311 pielęgniarek), koszt 20 tys. zł (grudzień) 3 tys. osób, koszt 48 tys. zł (kwiecień i maj 2021 r.).

Liczba wyświetleń: 63

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.