Mazowsze serce Polski nr 5/21

O tym się mówi - miesiąc na Mazowszu

2021.05.04 15:55 , aktualizacja: 2021.05.06 11:01

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral

 • Plakat w formie graficznej zawierający zdjęcie fotela medycznego w prawym górnym rogu, pod spodem informacja o wysokości udzielonego wsparcia przez Samorząd Mazowsza. Na dole plakatu logotyp Funduszy Unii Europejskiej, flaga Polski, Mazowsza serca Polski oraz Unii Europejskiej. Wsparcie z UE będzie...
 • kobieta trzyma w ręku symboliczny czek - wygraną w konkursie na najaktywniejszą liderkę wiejską Aleksandra Ziółek z...
 • kamiennica w Radomiu W kamienicach Gąski i...
 • mężczyzna stoi przy mikrofonie podczas konferencji pracowej – Jestem przekonany, że te...
 • Zdjęcie portretowe radnego Pawła Obermeyera w plenerze Radny sejmiku województwa...
 • Zdjęcie portretowe marszałka Adama Struzika Marszałek Adam Struzik...
 • Uśmiechnięta kobieta w okularach. Zdjęcie portretowe Nowa radna sejmiku Ewa...
 • Zdjęcie z lotu ptaka przedstawiające fragment miasta z zabudowaniami i ogrodzonym terenem, na którym widać obiekty tężni. Tężnia to idealnie sprawdza...
 • Uśmiechnięta dziewczyna siedzi przy biurku przy otwartym laptopie. Polsko-Japońska Akademia...

Dodatkowe pieniądze z UE dla pogotowia

Samorząd Mazowsza zdecydował o przyznaniu prawie 13 mln zł dodatkowych środków z Unii Europejskiej na wsparcie stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego w związku epidemią COVID-19.

Trudna sytuacja epidemiczna sprawia, że cały czas konieczne jest zwiększanie możliwości służb ratujących zdrowie i życie mieszkańców. Stąd decyzja samorządu Mazowsza o kolejnym wsparciu pięciu stacji pogotowia ratunkowego w Warszawie, Ostrołęce, Siedlcach, Płocku i Radomiu. Pieniądze będą przeznaczone na za- kup sprzętu potrzebnego do ratowania zdrowia i życia mieszkańców, a także na sfinansowanie wynagrodzeń dla personelu.

– Jak widzimy, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Na dziś, mimo mniejszej liczby zakażonych w szpitalach zajętych jest praktycznie 100 proc. łóżek covidowych. Szczególnie obciążone są zespoły ratownictwa medycznego, które tak naprawdę jako pierwsze mają kontakt z pacjentem, często wymagającym podjęcia pilnych działań ratujących zdrowie i życie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Rzekuń zaskakuje poTężnie

Wspomoże profilaktykę i leczenie niedoczynności tarczycy i astmy oraz będzie niwelować stres. Mowa o tężni solankowej w Rzekuniu. Bedzie podzielona na dwie strefy. Pierwsza to tężnia z ławkami i terenami zielonymi, doskonała do odpoczynku. Druga – strefa rekreacyjna – z wygodnymi ławkami, „ścianką przytulanką”, a także urządzeniami i grami edukacyjnymi dla dzieci. Tężnia powstaje z funduszy przekazanych m.in. przez samorząd Mazowsza.

 

Nadzieja dla ozdrowieńców

Powiat ciechanowski planuje budowę Centrum Rehabilitacji Pocovidowej. Ma ono pomóc wrócić chorym do zdrowia. Jak zapewnia starostwo, procedury już ruszyły, a wspierać je będzie w tym temacie radny województwa Paweł Obermeyer, który zarządza stołecznym szpitalem czerniakowskim.

 

Zmiany w sejmiku

Ewa Lisiecka to nowa radna sejmiku Mazowsza, która zastąpiła Tomasza Zdzikota. Należy do klubu radnych PiS. Jest technologiem drewna, 12 czerwca skończy 35 lat.

 

Cytat miesiąca

Lotniskiem w Modlinie zainteresował się prywatny francuski inwestor – Grupa Egis, która chciałaby przejąć część udziałów i rozbudować port. Na transakcję muszą się zgodzić wszyscy wspólnicy. Pomysł popiera samorząd Mazowsza, ale nie PPL. „Państwowy udziałowiec odcina podwarszawski port od pieniędzy. Nie zgadza się ani na prywatnego inwestora, ani na covidowe wsparcie, ani na dotychczasową pomoc w spłacie rat” – podał Puls Biznesu[1]

– Zdaje się, że PPL nie zamierza zmieniać swojej postawy. To blokowanie rozwoju Lotniska Warszawa//Modlin za wszelką cenę – zauważa marszałek Adam Struzik.

 

Gąska i Esterka wyremontowane!

W dwóch najstarszych kamienicach na radomskim rynku ma powstać Muzeum Historii Radomia. Samorząd województwa przeznaczył ponad 7,9 mln zł na modernizację zabytkowych budynków.

– Jestem przekonany, że te obiekty będą przyciągały wielu odwiedzających dzięki bardzo ciekawej ofercie i nowoczesnym formom prezentacji – mówi wicemarszałek województwa Rafał Rajkowski.

 

Liderki wiejskie poszukiwane!

Są zaangażowane, mają mnóstwo pomysłów i niejednokrotnie potrafią zaktywizować całą lokalną społeczność. Właśnie dla takich liderek wiejskich przeznaczony jest konkurs Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Najak­tywniejsza Liderka Wiejska w wojewódz­twie mazowieckim”. Zgłoszenia do 28 maja.

– Koła gospodyń, lokalne grupy działania czy stowarzyszenia niejednokrotnie nie zaistnia­łyby bez siły i motywacji mazowieckich kobiet. Dlatego gorąco zachęcam wszystkie lokalne działaczki do wzięcia udziału w konkursie – pod­kreśla członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Szczegóły na mazowieckie.ksow.pl.

 

Szansa na studia

Ruszył nabór na trzy bezpłatne miejsca na stacjonarne studia I stopnia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Kom­puterowych. Dostępne kierunki to Informatyka i Zarządzanie Informacją. Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 czerwca. Szczegóły na www.mazovia.pl.

 

Liczba miesiąca

25 mln zł jest do dyspozycji Mazowszan w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

 

Kalejdoskop

 • 3 tys. lekarzy przeszkoli się online z postępowania z chorymi na COVID-19. Kurs finansuje samorząd Mazowsza.
 • 8 proc. – o tyle wzrosła w ciągu roku cena chleba pszenno-żytniego (stan na luty br., dane US w Warszawie).
 • 3 mld zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników otrzymali mazowieccy pracodawcy. Wypłaca je Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

 

[1] Małgorzata Grzegorczyk, PPL nie sprzeda lotniska w Modlinie, Puls Biznesu, 19.04.2021.

 

Liczba wyświetleń: 84

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.