Mazowsze serce Polski nr 6/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.06.12 09:50 , aktualizacja: 2018.06.12 12:37

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Widok z lotu ptaka na dachy kompleksu szpitalnego Instalacje na dachu...

TEMAT MIESIĄCA

TOP INWESTYCJA NA MAZOWSZU!

System energii odnawialnej w 12 szpitalach województwa mazowieckiego zdobył tytuł Top Inwestycji Komunalnej w konkursie organizowanym przez Portal Samorządowy i Grupę PTWP. Do rywalizacji zgłoszono pięć propozycji z Mazowsza, w tym dwie realizowane w jednostkach organizacyjnych samorządu województwa. Zwycięski projekt to około 2300 paneli słonecznych o łącznej powierzchni przekraczającej 5 tys. m2. Inwestycja kosztowała ponad 42 mln zł i zrealizowana została dzięki dofinansowaniu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W imieniu marszałka nagrodę na X Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach odebrał zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Tomasz Rosłonek.

 


Sybilla dla Muzeum Niepodległości

W prestiżowym konkursie muzealnym, organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżniono Muzeum Niepodległości w Warszawie. W kategorii „Przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej” doceniono „Modernizację części wystawy stałej – sekwencji Pawiacki Dzień 1939–1944”.


Wyróżnieni samorządowcy

W organizowanych przez Portal Samorządowy wyborach Samorządowca Roku 2017 oddano aż 270 tys. głosów na ponad 4300 osób. Tym milej podkreślić, że zwycięzcami w swoich kategoriach zostali burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski i starosta pruszkowski Maksym Gołoś. Na sześć nagród dwie dla naszego regionu! Warto podkreślić, że rok wcześniej wybrano marszałka Adama Struzika i burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan.


VIII Kongres Promocji Mazowsza

W zabytkowym pałacu w Łochowie (powiat węgrowski) odbył się kongres, na którym rozmawiano o turystyce, o sposobach popularyzacji lokalnych atrakcji.

– Do skutecznej promocji potrzebna jest wiedza. Mazowsze ma jeszcze wiele pięknych zakątków, o których wiemy za mało. Mam nadzieję, że dzięki uczestnictwu w kongresie wspólnie uda się nam je wypromować – przekonywała w dyskusji wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Co ciekawe, organizatorzy przygotowali dla uczestników także zajęcia praktyczne – spływ kajakowy (7 km Liwcem między Łochowem a Julinem).

 

 

Dyrektor Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM śmiało złapała za wiosło (fot. arch. UMWM)


LICZBA MIESIĄCA

44,6 MLN ZŁ

przyznał dodatkowo Zarząd Województwa Mazowieckiego na inwestycje. Większość pieniędzy trafi do szpitali, instytucji kultury, szkół i bibliotek (ponad 27 mln zł), ale wsparcie dostaną też obiekty sportowe (10 mln zł) strażnice OSP (5 mln zł) i lotnicze pogotowie ratunkowe na bazę w Sokołowie Podlaskim (2,6 mln zł).


Wspólnie wybieramy 20 najciekawszych miejsc na Mazowszu

Z okazji 20-lecia samorządu na szczeblu regionalnym, miesięcznik „Focus” i Zarząd Województwa Mazowieckiego zapraszają do udziału w plebiscycie „Focus na Mazowieckie”. Do wyboru są najwspanialsze miejsca naszego regionu w czterech podstawowych kategoriach: nauka i technika, kultura i sztuka, historia oraz przyroda. W ramach nich nominowano po dziesięć szczególnych, wspaniałych obiektów. Ponieważ jednak ktoś może mieć swoje własne, ulubione atrakcje, powstała dodatkowa, piąta – kategoria otwarta, w której można zgłosić propozycję według własnego uznania. Głosowanie odbywa się drogą internetową na stronie focusnamazowieckie.focus.pl, gdzie można również sprawdzić zasady i na bieżąco śledzić, które propozycje zyskały dotąd największe uznanie.

 


CYTAT MIESIĄCA

Rozdano nagrody w konkursie „Startuj z Mazowsza”, w którym samorząd wspiera młode, innowacyjne firmy. I nagrodę otrzymała firma BAC  Trem sp. z o.o. za szczepionkę bioremediacyjną, II miejsce zajęła Solace sp. z o.o., III – Codepeak.pl.

– Wiemy, jak trudno jest wielu młodym przedsiębiorcom przebić się na rynku. Oprócz innowacyjnego pomysłu ważne są środki na sfinansowanie jego realizacji, a to w wielu wypadkach jest bariera nie do pokonania. Udział w naszym konkursie start-upów to nie tylko szansa na promocję i otrzymanie wsparcia finansowego, ale też merytorycznego ze strony partnerów – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.


KALEJDOSKOP

  • 25 zł za bilet do Gdyni zapłaci pierwsze 250 osób, które zdecydują się na podróż pociągiem KM Słoneczny. Kto nie zdąży, zapłaci trochę więcej, ale to i tak atrakcyjna cena: 45 zł z Warszawy Zachodniej do Gdyni Głównej, 60 zł – do Ustki. Pierwszy przejazd 23 czerwca.
  • OSP z Makowa Maz. i Stowarzyszenie „Makowianie” zostali nominowani, jako jedyni z Mazowsza, do nagrody Floriany 2018 (ogólnopolski konkurs na najlepsze inicjatywy dla społeczności lokalnych z udziałem OSP) za projekt „Spotkajmy się w makowskiej izbie ludowej”.
  • 1. miejsce zajęło województwo mazowieckie w tradycyjnym rankingu „Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów”. Stawka się tasuje, za Małopolskę na podium wskoczyło pomorskie, ale jedno się nie zmienia – Mazowsze jest najlepsze.

Uwaga! Ruszył konkurs Nagrody Marszałka

Już po raz 18. Zarząd Województwa Mazowieckiego przeprowadza konkurs „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” za szczególne zasługi przy promocji regionu w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury. 10 laureatów dostanie nagrody po 10 tys. zł. Szczegóły, w tym zasady zgłaszania kandydatów, dostępne są na stronie www.mazovia.pl w zakładce „Patronaty/Nagrody/Odznaczenia”.

 


U Polonii w Irkucku

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dnia Polonii i Polaków za granicą przedstawiciele Mazowsza odwiedzili w Irkucku rodaków.

– Były wzruszenia i łzy. Występ „Mazowsza” dla zamieszkujących bezkresną Syberię Polaków okazał się oszałamiającym przeżyciem. To nie tylko piękny spektakl, lecz symbol i posłannictwo – podsumował spotkania marszałek Adam Struzik.

W trakcie wizyty rozmawiano też o współpracy naszego regionu z Obwodową Administracją Państwową w Irkucku.

 

 

Mazowsze pokazało tradycyjne tańce polskie (fot. arch. UMWM)

Liczba wyświetleń: 149

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.