Mazowsze serce Polski nr 6/18
Wesele Kurpiowskie
2018.06.12 07:10 , aktualizacja: 2018.06.12 15:15
Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Wziąć udział w weselu Miss Polski? W Kadzidle jest to możliwe. Przed ołtarzem stanie piękna Ewa Mielnicka (zdobywczyni tytułu miss w 2014 r.) wraz z wybrankiem Łukaszem. Zaproszeni są wszyscy, którym po drodze na Wesele Kurpiowskie. W Kadzidle w dniach 15–17 czerwca odbędzie się Wesele Kurpiowskie, a przy okazji Festiwal Folkloru Weselnego i X Światowy Zjazd Kurpiów.
To niezwykły sposób na zachowanie wspaniałych ludowych tradycji. Jak podaje Paweł Łaszczych, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka – Cepelia” (który, obok państwa młodych, jest głównym bohaterem uroczystości), w Kadzidle na ślubnym kobiercu stanęło już dziewięć par autentycznych nowożeńców. 17 czerwca zobaczymy inscenizację, bo tegoroczna para młoda wzięła ślub dwa tygodnie wcześniej.
Państwo młodzi pochodzą z Kurpi: Ewa Mielnicka z Baby, zaś Łukasz – z sąsiednich Lipnik (obie miejscowości leżą w gm. Łyse, pow. ostrołęcki). Pani Ewa na wyborach miss występowała w tradycyjnym kurpiowskim stroju. Podczas Wesela Kurpiowskiego również będzie prezentować zwyczaje i kulturę rodzimych okolic.
– Bardzo mi się podoba, że młodzi ludzie wracają do korzeni i tradycji. Wielokrotnie, jako gość, miałam okazję uczestniczyć w inscenizacji Wesela Kurpiowskiego. A kiedy data naszego ślubu została wyznaczona na czerwiec, wraz z narzeczonym zdecydowaliśmy się na uroczystość w tradycyjnym stylu. To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie, że mogę w ten sposób promować Kurpie, moją małą ojczyznę – powiedziała Ewa Mielnicka.
Oboje młodzi mieszkają i pracują w Warszawie. Z tym miastem wiążą swoje plany i wspólne życie, ale – jak przyznaje Miss – gdy tylko się nadarzy sposobność, najchętniej wracają w rodzinne strony.
Tradycje przodków
Widowisko przyciąga do Kadzidła miłośników kurpiowskiej mowy, obyczajów, wspaniałych strojów i śpiewu. Jest elementem historii tego regionu, który przetrwał dzięki zaangażowaniu wielu osób.
– Bogata obrzędowość weselna Kurpiów zauroczyła księdza Władysława Skierkowskiego, który postanowił utrwalić i spopularyzować obrzęd w formie sztuki scenicznej. W 1928 r. „Wesele na Kurpiach” w reżyserii Tadeusza Skarzyńskiego, według libretta ks. Władysława Skierkowskiego (zaprezentowane w teatrze w Płocku), zyskało entuzjastyczne recenzje. Widowisko zostało podzielone na cztery akty: wypyty, rajby, rozpleciny i oczepiny. W zbiorach muzeum zachowały się fotografie przedstawiające zespół „Carniacy” po wystawieniu „Wesela Kurpiowskiego” w Grodnie w 1935 r. z okazji Międzypowiatowej Wystawy Płodów Rolnych. Czapki rogatywki i 12 sukman na to przedstawienie uszył mój dziadek, Piotr Dawidczyk z Czarni – wspomina Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Wesele Kurpiowskie w formie, jaką możemy obecnie oglądać, wystawiono po raz pierwszy w 1994 r. Pomysłodawczynią i inicjatorką wydarzenia była Marianna Gadomska.
Toczenie chleba, oczepiny
To tylko niektóre z obowiązkowych elementów tradycyjnego wesela kurpiowskiego. Na czym polegają te obrzędy, jakie stroje, tańce i zwyczaje są związane z weselem kurpiowskim? Kto jeszcze tego nie wie i nie uczestniczył w takim wydarzeniu, powinien koniecznie je zobaczyć.
– Wesele Kurpiowskie to najlepsza wizytówka naszej małej ojczyzny, do tego dochodzą jeszcze ludowi twórcy i artyści, koła gospodyń wiejskich, poeci, muzykanci – mówi Dariusz Łukaszewski, wójt Kadzidła.
Zaś Grzegorz Parzych, dyrektor Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, dodaje, że jest to jedno z największych folklorystycznych wydarzeń w regionie. Towarzyszy mu Zjazd Kurpiów, kiermasz rękodzieła oraz liczne koncerty artystyczne.
Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie internetowej www.kadzidlo.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Liczba wyświetleń: 430
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.