Mazowsze serce Polski nr 6/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowsze

2020.06.09 16:45 , aktualizacja: 2020.06.10 12:04

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • portert kobiety uśmiechniętej Członek zarządu Janina Ewa...
  • grupa zadowolonych seniorów pouje do zdjęcia w plenerze Działania tworzone dla...
  • budynek murowany na skrzyżowaniu ulic Pandemia spowodowała...
  • mężczyźni w maskach podają sobie dłonie, w tle roll-upy Mazowsza Alkomaty policjantom...

Prywatne Muzeum Ikon

ma już ksiądz Stanisław Drąg. W ciągu 50 lat napisał ponad 1,5 tys. ikon. Fascynujący się tą sztuką będą mogli podziwiać dzieła duchownego obok jego mieszkania, czyli w oficynie kamienicy przy Placu Konstytucji 3 Maja 3 w Radomiu. Kilka prac zaprezentowaliśmy na łamach MsP (nr 7–8/19).

 

LICZBA MIESIĄCA

ponad milion środków ochrony osobistej trafiło już do mazowieckich szpitali. Udało się to dzięki wsparciu samorządu Mazowsza i UE

 

Alkomaty poprawią bezpieczeństwo

Do komend powiatowych policji w Grójcu, Lipsku, Białobrzegach i Szydłowcu trafiły nowe alkomaty zakupione przez samorząd Mazowsza.

– Zależy nam, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego i zminimalizować ryzyko poruszania się po drogach osób pod wpływem alkoholu. Dlatego doposażamy policjantów w alkomaty, które są niezbędne w codziennych działaniach prewencyjnych – podkreślił wicemarszałek Rafał Rajkowski, wręczając urządzenia.

Samorząd Mazowsza przekaże mazowieckim policjantom w sumie 22 alkomaty.

 

Jak załatwić sprawę w urzędzie marszałkowskim?

W związku z trwającą sytuacją epidemiczną, zaleceniami rządu i służb sanitarnych dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19, od 25 maja br. wprowadziliśmy nowe zasady kontaktu z urzędem.

Wszystkie sprawy nadal można załatwiać:

  1. telefonicznie – za pośrednictwem Infolinii Urzędu pod numerem (+48) 22 59 79 100 lub dzwoniąc na jeden z numerów kontaktowych poszczególnych departamentów//kancelarii/delegatur
  2. elektronicznie – pisząc na adres urzędu: urzad_marszalkowski@mazovia.pl lub bezpośrednio na adres e-mail departamentu/kancelarii/delegatury (dane kontaktowe urzędu: www.mazovia.pl/kontakt/dane-kontaktowe)
  3. pocztą tradycyjną poprzez punkty podawcze – czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00:ul. Jagiellońska 26 i ul. Skoczylasa 4.

W sprawach wymagających bezpośredniego kontaktu klienci będą przyjmowani (pojedynczo) po wcześniejszym telefonicznym lub e-mailowym uzgodnieniu terminu spotkania  z właściwym pracownikiem urzędu, a także zobowiązani do dezynfekcji rąk, zakrycia ust i nosa oraz do zachowania wymaganego odstępu od innych osób.

 

 

Smaczna Pomoc...

…dla osób walczących z COVID-19 na Mazowszu. To inicjatywa MCPS, która pozwala przedsiębiorstwom wrażliwym społecznie aktywnie pracować, a jednocześnie pomaga tym, którzy są na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Posiłki trafią do pracowników radomskiej stacji pogotowia, szpitali wojewódzkich w Ostrołęce i Płocku, szpitala miejskiego w Siedlcach, warszawskich dps-ów oraz ośrodka pomocy społecznej w Ciechanowie. Koszt – 82,7 tys. zł – pokryją środki MCPS z budżetu województwa, które były zaplanowane na inicjatywy dotyczące ekonomii społecznej.

 

Najciekawsze zakątki naszej ojczyzny

To temat konkursu fotograficznego Fundacji Szkół Sióstr Nazaretanek w Warszawie pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych (klasy IV–VIII) oraz średnich. Na nadsyłanie prac mają czas do 30 września. Zdjęcia powinny prezentować urokliwe miejsca w kraju w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Więcej na nazaretankifundacja.pl.
 

 

KALEJDOSKOP

  1. 233 szkoły zyskały doposażenie do prowadzenia nauki online w ramach unijnego projektu samorządu Mazowsza. Wartość zadania to 35 mln zł (w tym 28 mln zł z UE).
  2. 8,2 mln zł tyle pieniędzy z budżetu Mazowsza przeznaczono na budowę mostu na Bugu, który połączy miejscowości: Krzemień Wieś i Granne.
  3. prawie 60 tys. dzieci urodziło się na Mazowszu w 2019 r. To o 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej (dane GUS).

 

CYTAT MIESIĄCA

Do 24 czerwca trwa nabór wniosków na wsparcie systemu monitoringu suszy rolniczej. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza (1,5 mln zł) powiaty mogą liczyć na pomoc w zakupie i montażu stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych.

– Zagęszczenie sieci monitoringu pomoże uzyskać bardziej wiarygodne dane o tzw. suszy rolniczej i umożliwi poszkodowanym rolnikom uzyskanie odszkodowań. Dane mogą też posłużyć rolnikom do podjęcia decyzji o strukturze upraw w gospodarstwie, dlatego zachęcam samorządy powiatowe do składania wniosków o przyznanie dotacji – informuje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Bezpłatne studia

Już po raz 18. Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłasza nabór na trzy bezpłatne miejsca na stacjonarne studia I stopnia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Młodzi mieszkańcy Mazowsza mogą ubiegać się o indeksy na kierunkach informatyka i zarządzanie informacją. Ponadto ci, którzy ukończą studia pierwszego stopnia z co najmniej dobrym wynikiem, będą mogli kontynuować bezpłatną naukę na studiach drugiego stopnia. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca br.

 

 

Wsparcie seniorów
Czas pandemii zablokował wiele inicjatyw, w których braliby udział starsi mieszkańcy województwa. Mimo to Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej wybrało w konkursie ponad 40 organizacji, które wesprą działania tworzone dla seniorów. Zarząd województwa zatwierdził dofinansowanie – prawie 2,3 mln zł – na różnego typu działania, np. rozwój lub powstawanie rad seniorów.

– To bardzo ważne inicjatywy, bo to nie tylko okazja do spotkań, do aktywności osób biorących w niej udział, ale przede wszystkim podpowiedź ze strony seniorów, jak samorządy i inne organy mają pracować, by seniorzy czuli się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu.

 

Liczba wyświetleń: 91

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.