Mazowsze serce Polski nr 7-8/18

"Dzieło Życia" dla Palecznego

2018.07.11 07:00 , aktualizacja: 2018.07.11 10:22

Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

  • Fotografia artysty w białej marynarce Piotr Paleczny Fot. Marek...
  • Fotografia artysty w długiej jasnej koszuli, szaliku i czepku Andrzej Kalina Fot. arch....
  • Portret fotograficzny artysty z biblioteczką w tle Grzegorz Laszuk Fot. arch....
  • Artysta przy sztalugach na których stoi obraz kobiety leżącej na boku Antoni Fałat Fot. Joanna...
  • Artystka w eleganckiej bluzce i spódnicy z rękami założonymi z tyłu Lilianna Stawarz Fot. Mona...
  • Twarz artystki w okularach Maria Bigoszewska Fot....
  • Artysta w jasnym garniturze i krawacie Michał Klubiński Fot....
  • Artystka z instrumentem dawnym podobnym do skrzypiec Maria Pomianowska Fot....
  • Artysta w koszuli i skórzanym bezrękawniku Marian Opania Fot. Michał...
  • Artysta w koszuli z gitarą przy mikrofonie Paweł Sołtys Fot. Bartek...
  • Artysta w koszuli Wojciech Chmielewski Fot....

Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida ogłosiły nominacje! Nagrodę „Dzieło życia” za całokształt twórczości odbierze w tym roku jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Piotr Paleczny. Kto zdobędzie statuetki w pozostałych kategoriach za dzieło lub kreacje powstałe w 2017 r.? Dowiemy się 24 września podczas gali finałowej w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

LAUREAT NAGRODY „DZIEŁO ŻYCIA”

 

Piotr Paleczny należy do grona najbardziej uznanych polskich pianistów. Jego koncerty są zawsze gratką dla melomanów na całym świecie. Grę szlifował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Jana Ekiera, nota bene laureata Nagrody „Dzieło życia” w 2007 r. Olbrzymi wpływ na ostateczne ukształtowanie jego osobowości artystycznej mieli również Artur Rubinstein i Witold Lutosławski. Drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie otworzyło mu zdobycie w 1970 r. III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Poloneza na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Wyróżnienia te zapoczątkowały znakomitą karierę, którą artysta kontynuuje do dziś, koncertując na wszystkich kontynentach. Jest też laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w: Sofii (1968), Monachium (1969), Pleven (1971) i Bordeaux (1972). 

 

Grał w słynnych salach koncertowych jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami. W jego bogatym repertuarze istotną pozycją są koncerty fortepianowe polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Wykonał też „Koncert fortepianowy” Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją samego kompozytora. Nagrania Piotra Palecznego ukazały się na płytach wielu renomowanych wytwórni fonograficznych, zyskując olbrzymie zainteresowanie melomanów i krytyki muzycznej. Płyta „The best of F. Chopin” została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 1999, a w 2002 r. otrzymała status „Platynowej Płyty”.

 

Piotr Paleczny zyskał ogromne uznanie jako juror międzynarodowych konkursów pianistycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu miastach na całym świecie. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – uczelni, która przyznała mu zaszczytny tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu.

 

Artysta wyróżniony został wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim Orderem „Aguila Azteca” oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2017 r. Rada Akademii Fonograficznej przyznała Piotrowi Palecznemu prestiżową Nagrodę Złotego Fryderyka.

 


Wiesław Raboszuk

wicemarszałek województwa mazowieckiego

Od lat wspieramy znakomitych artystów tworzących lub mieszkających na naszym pięknym Mazowszu. Dzięki takim wydarzeniom jak coroczne Nagrody im. C.K. Norwida przybliżamy ich sylwetki, dokonania artystyczne i społeczne. Musimy pamiętać, że to osobowości mające wpływ na kształtowanie postaw młodych Polaków. Ta nagroda jest symbolicznym gestem wdzięczności, docenieniem tych środowisk, aby mimo trudnych czasów dać im wiarę w to, że ich osiągnięcia są cenne i potrzebne społeczeństwu.

 


NOMINOWANI

 

LITERATURA

Maria Bigoszewska

Poetka, dziennikarka, felietonistka, autorka słuchowisk radiowych. Redaktorka „Głosu Wolnego” – gazety wydawanej podczas I zjazdu delegatów Solidarności. Wydała pięć tomów poezji, nominowanych i nagradzanych w wielu prestiżowych wyróżnieniach.Nominowana za tom poetycki „Wołam cię po imieniu”, Wyd. Forma.

 

Paweł Sołtys

Wokalista, muzyk, autor tekstów piosenek i opowiadań. Sławę zyskał jako jeden z trzech wokalistów Vavamuffin. Solowo debiutował w 2009 r. jako Pablopavo. Wydał kilkanaście płyt i zagrał około tysiąca koncertów.  „Mikrotyki” to jego debiut prozatorski. Nominowany za zbiór opowiadań „Mikrotyki”, Wyd. Czarne.

 

Wojciech Chmielewski

Prozaik, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, autor słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Uznanie zdobył głównie jako nowelista. Na swoim koncie ma też powieści. Jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.Nominowany za powieść „Belweder gryzie w rękę”, Wyd. Iskry.

 

 

MUZYKA

 

Michał Klubiński

Muzykolog, krytyk muzyczny, organizator życia muzycznego. Doktorant Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in.: estetykę muzyki, historię wykonawstwa muzycznego, związki muzyki z polityką i literaturą. Nominowany za książkę „Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej”, Wyd. Universitas.

 

Maria Pomianowska

Doktor hab. sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka i kompozytorka. Prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych z Azji i Europy. Koncertuje na całym świecie i tworzy unikatowe programy z muzykami z różnych krajów. Nominowana za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017.

 

Lilianna Stawarz

Klawesynistka i pedagog. Pracowała w barokowym zespole Il Tempo oraz Warszawskiej Operze Kameralnej. Obecnie kierownik Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Barokowej. Nominowana za kierownictwo muzyczne opery „Farnace” A. Vivaldiego, Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

 

SZTUKI PLASTYCZNE

Antoni Fałat

Malarz, grafik i rysownik. Założyciel warszawskiej grupy AUT (Aut Pictura, Aut Nihil), inicjator ruchu artystycznego „O poprawę” oraz uczestnik ruchu kultury niezależnej. Twórca i pierwszy rektor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Nominowany za obraz „Europa”, wystawa sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli.

 

Andrzej Kalina

Grafik i rysownik. Prodziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Uczestniczył w ponad 500 wystawach w kraju i znaczących graficznych wydarzeniach za granicą. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Nominowany za wystawę „moja POLSKA podróż”, Galeria DAP w Warszawie.

 

Jan Kuczi Antoni Janusz Pastwa

Rzeźbiarze i pedagodzy. Jan Kucz – autor wielu pomników, m.in.: Jana Pawła II w Kaliszu, Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie, Jana Kochanowskiego w Radomiu. Janusz Pastwa – współautor Kwadrygi Apollina (fronton gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie). Nominowani za wystawę „Kucz/Pastwa”, galeria Salon Akademii w Warszawie.

 

TEATR

 

Grzegorz Laszuk i Komuna//Warszawa

Muzyk, grafik, performer, reżyser, z wykształcenia prawnik. Współzałożyciel teatru alternatywnego Komuna//Warszawa – jednego z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Nominacja za przedstawienia „Cezary idzie na wojnę” i „Siedem pieśni o awangardzie”.

 

Marian Opania

Aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Występował na deskach warszawskich teatrów: Klasycznego, Studio, Kwadrat, Komedia i Ateneum, gdzie wykreował swoje najciekawsze role. W Teatrze Telewizji wystąpił ponad 70 razy. Ceniony i znany z wielu wspaniałych ról filmowych. Nominowany za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec”, Teatr Ateneum w Warszawie.

 

Iwan Wyrypajew

Aktor, reżyser i dramatopisarz. Absolwent szkół teatralnych w Irkucku i Moskwie. Na koncie ma ponad 30 inscenizacji w 20 krajach świata. Napisał dramaty: „Sny”, „Miasto gdzie ja”, „Walentynki”, „Tlen”, „Księga Rodzaju № 2”, „Lipiec”, „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie”. Nominowany za inscenizację spektaklu „Wujaszek Wania”, Teatr Polski w Warszawie.

 

 

Liczba wyświetleń: 199

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.