Mazowsze serce Polski nr 7-8/18

Krzepcy i zdrowi

2018.07.11 07:20 , aktualizacja: 2018.08.01 10:40

Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Ilustracja: starsi ludzie na spacerze Od 10 lat rośnie liczba...
Portret marszałek Członek Zarządu Województwa...

Organizatorem wydarzenia jest Mazowieckie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, a fundatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego. – Od 10 lat rośnie liczba różnego rodzaju zajęć dla seniorów. Ludzie przechodzą wcześniej na emeryturę, mają wreszcie czas, żeby zrobić coś dla siebie. Dlatego coraz częściej uczestniczą w zajęciach gimnastyki usprawniającej, rekreacyjnej, chodzą na pływalnie. Widać to nie tylko w Warszawie, gdzie dostęp do obiektów wydaje się najłatwiejszy, ale również na terenie całego Mazowsza – stwierdził podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej prezes Mazowieckiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Jacek Bączkowski.

– Projekt zainicjowała marszałek Elżbieta Lanc, a efektem wspólnych rozmów jest decyzja o zorganizowaniu imprezy sportowo-rekreacyjnej, która miałaby na celu nie tylko pobudzenie aktywności sportowej seniorów, ale też zintegrowanie tego środowiska, umożliwienie poznania się – zaznaczył prezes Bączkowski.

 

Na miejsca, gotowi…

Nad formą warto popracować już w wakacje, by we wrześniu zaprezentować pełnię sportowych możliwości. Zaplanowane są trzy imprezy: w Soczewce koło Płocka (nad jeziorem, na orliku na terenie tamtejszej szkoły), w Mrozach w powiecie mińskim (na stadionie sportowym) i w Kozienicach (w ośrodku sportu i rekreacji w otoczeniu lasu, nad rzeką). Każde wydarzenie przewidziane jest na około 1,5 tys. uczestników. Sił będą mogły spróbować osoby w wieku od 55 lat w górę. Akcja promowana jest szczególnie poprzez uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora i rady seniora na Mazowszu, ośrodki sportu i rekreacji oraz urzędy miast, gmin i powiatów. Zapisy odbywać się będą w dniu imprezy.

 

Nie tylko sport

Impreza podzielona będzie na trzy bloki:

  • sportowy –  konkurencje sportowe i rekreacyjne w 3 kategoriach wiekowych, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić swoją skoczność, szybkość i zręczność. W zależności od miejsca będą to konkurencje lekkoatletyczne, jak skok w dal (z miejsca), wyścigi na ergometrach, pchnięcie kulą, ale też strzelanie z broni pneumatycznej i łuku, przeciąganie liny, turniej w dwa ognie, tenis ziemny i stołowy oraz około 20 konkurencji rekreacyjnych, np.: rzut podkową i lotkami, różnego rodzaju zawody zręcznościowe. Zwycięzcy otrzymają medale i nagrody rzeczowe w formie sprzętu sportowego. Oprócz tego, będzie można się nauczyć techniki chodzenia z kijkami od samego mistrza Polski w nordic walking Krzysztofa Człapskiego,
  • zdrowotny –  Miasteczko Zdrowego Seniora, gdzie będzie można zasięgnąć porad lekarskich i przeprowadzić różnego rodzaju badania medyczne,
  • kulturalny – na scenie zaprezentują się zespoły z uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora.

Wstęp i uczestnictwo w Senioriadzie będą bezpłatne. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, czyli okolicznościową koszulkę, kubek i czapkę. Organizatorzy zapewniają również wodę do picia i posiłek (grill). 

 

 

Spotkajmy się na Mazowieckiej Senioriadzie Sportowej

 

  • 1 września – Soczewka (powiat płocki),
  • 15 września – Mrozy (powiat miński),
  • 22 września – Kozienice

Opinia

Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

O zorganizowaniu imprezy sportowej dla seniorów myślałam już od jakiegoś czasu. Jednak bez ludzi, bez zespołu ten pomysł by się nie rozwinął i nie miałby tak spektakularnego finału. Zrobimy z tego wielką kampanię. Chcemy przekonać seniorów do aktywności sportowej.
Ja na przykład chodzę z kijkami. Jest to bardzo dobry rodzaj ćwiczeń, który korzystnie wpływa na zdrowie i pomaga przy wielu schorzeniach. Chcemy popularyzować zdrowy styl życia i aktywność poprzez pryzmat promocji zdrowia, profilaktyki, aktywizacji i spotkań międzypokoleniowych.

Liczba wyświetleń: 438

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.