Mazowsze serce Polski nr 7–8/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.07.16 15:00 , aktualizacja: 2019.08.06 14:00

Autor: oprac. Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • kobieta w eleganckiej czerwonej sukience Elżbieta Lanc cieszy się z...
  • do zdjęcia selfie z mężczyzną w garniturze w średnim wieku pozuje grupa młodych ludzi W programie Praktyki u...
  • przy stoiskach pod zadaszeniem stoją kobiety, przed nimi stoliki z jedzeniem i kwiatami Koło Gospodyń Wiejskich...

Ruszyły „Praktyki u Marszałka”

Nowe umiejętności, ciekawi ludzie i bezcenne na rynku pracy doświadczenie – to najczęściej wymieniane przez studentów poprzednich edycji zalety praktyk w urzędzie marszałkowskim. 

Praktykować u marszałka chciało ponad 170 studentów. Ostatecznie, po trzystopniowej rekrutacji, wakacyjną pracę w urzędzie podejmie 90 młodych osób. Praktyki odbywają się w lipcu, sierpniu i wrześniu. Trwają 20 dni roboczych w danym miesiącu i obejmują 150 godzin pracy.

– Po raz kolejny młodzi Mazowszanie będą zdobywać doświadczenie, uczyć się stosować swoją wiedzę w praktyce, a także poznawać pracę w urzędzie „od kuchni. Zainteresowanie praktykami w urzędzie marszałkowskim wciąż jest duże, co pokazuje, że taki program, jak nasz, był potrzebny, spełnia swoją funkcję i przede wszystkim jest lubiany przez studentów – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Praktyki są płatne. W tym roku studenci otrzymają po 2205 zł brutto na podstawie podpisanej z nimi umowy zlecenia.

 

Liczba miesiąca

500 ton – tyle makulatury zebrali w 4 miesiące młodzi Mazowszanie w ramach samorządowego konkursu (lista zwycięzców na www.mazovia.pl).

 

Innowacyjne firmy i naukowcy poszukiwani

Dla przedsiębiorców – 30, 20 i 15 tys. zł, a dla naukowców – 20, 15 i 13 tys. zł – to nagrody, jakie mogą zdobyć laureaci konkursu Innowator Mazowsza. Finaliści mają też m.in. szansę, by skorzystać z nowoczesnego studia nagrań, aby przygotować film promujący działalność. Będą też mogli skorzystać z konsultacji i doradztwa w kwestii opracowania pitchdecka inwestycyjnego firmy, czyli prezentacji, która ma przekonać inwestora do wyłożenia pieniędzy na projekt. Nabór wniosków trwa do 19 sierpnia. Szczegóły na www.innowacyjni.mazovia.pl.

 

KGW Rycharcice najlepsze!

KGW Rycharcice (gm. Gozdowo), KGW Łuzki (gm. Łosice), KGW „Nowoczesna Gospodyni” Stanisławice (gm. Kozienice) – to pierwsza trójka nagrodzonych w konkursie „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Zorganizowała go Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich. Komisja przyznała też trzy równorzędne wyróżnienia (po 1 tys. zł): dla KGW Surowe (gm. Czarnia), KGW Mostowianki (gm. Huszlew) oraz KGW Korniczanki (gm. Stara Kornica). Koła, które znalazły się na podium, otrzymały odpowiednio: 5, 4 i 3 tys. zł.

 

Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek

To nazwa konkursu organizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Zamierzeniem inicjatywy jest uhonorowanie kobiet aktywnie włączających się w pracę na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Konkurs składa się z sześciu kategorii (z każdej będzie wyłoniona jedna laureatka). Kandydatki można zgłaszać do 31 lipca.

 

Kalejdoskop

  1. 499 lat temu król Zygmunt I Stary nadał prawa miejskie Karniszynowi (dziś to wieś w gminie Bieżuń). Było to dokładnie 3 lipca 1519 r.
  2. 50 proc. zniżki to ulga, z której może skorzystać opiekun w ramach przejazdów rodzinnych Warszawskiej Kolei Dojazdowej (oferta do 1 września)
  3. co czwarty pacjent leczony ambulatoryjnie w 2018 r. w województwie mazowieckim korzystał ze świadczeń chirurgii urazowo-ortopedycznej¹

 

Marszałek „Osobowością 30-lecia Wolności RP”

Statuetkę i dyplom uznania marszałek Adam Struzik otrzymał podczas Wielkiej Gali „30 lat Wolności RP”, organizowanej przez Federację Przedsiębiorcy.pl.

– Dziękuję za to wyróżnienie. Dla mnie, samorządowca, jest ono szczególnie ważne. Nikt nie ma wątpliwości, że 1989 r. był dla Polski, Europy i świata rokiem szczególnym. Została obalona komunistyczna dyktatura. Od tego czasu rozwijała się polska przedsiębiorczość. Mogły powstać samorządy lokalne, które reprezentują interesy mieszkańców – podkreślił marszałek.

 

Mniej nowych mieszkań

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku znacznie spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia. Nieco mniej było też mieszkań, których budowę rozpoczęto. W sumie na Mazowszu w pierwszym kwartale oddano do użytkowania 9,6 tys. mieszkań. Najwięcej w Warszawie (ponad 4,8 tys.), a także w powiatach: piaseczyńskim (552) i wołomińskim (445). Najmniej nowych lokali powstało w powiatach: łosickim (9) i żuromińskim (12). Ale przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania zwiększyła się zarówno na Mazowszu, jak i w Warszawie – odpowiednio o 3,6 m² i 0,7 m² (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie).

 

Koleją na Pol’and’Rock Festival

Specjalne połączenie proponuje spółka Samorządu Województwa Mazowieckiego – Koleje Mazowieckie (KM). Dzięki niemu uczestnicy festiwalu będą mogli (31 lipca) wygodnie dojechać z Warszawy do Kostrzyna nad Odrą i wrócić (4 sierpnia). Szczegóły na www.mazowieckie.com.pl.

 

Przygoda czeka!

5-tygodniowa podróż przez kraje UE to stawka w konkursie #RoadTripProject organizowanym przez Komisję Europejską. By się zgłosić, trzeba: mieć 18–30 lat, przesłać zdjęcie, krótki tekst i wideo z autoprezentacją. Zwycięzcy podzielą się na dwa zespoły – jeden wyruszy z Finlandii na Wyspy Kanaryjskie, a drugi z Irlandii na Cypr. Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty podróży – przeloty, noclegi, kieszonkowe. Zgłoszenia do 24 lipca. Więcej na funduszedlamazowsza.eu.

 

Cytat miesiąca

Program Samorządu Województwa Mazowieckiego dotyczący in vitro otrzymał warunkowo pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pieniądze zarezerwowane na realizację przedsięwzięcia (6,6 mln zł) pozwolą w ciągu 4 lat przeprowadzić prawie 1,1 tys. procedur. To szansa dla około 360 par z Mazowsza marzących o rodzicielstwie.

– Zjawisko niepłodności to naturalna konsekwencja zmian współczesnego świata. Jest poważnym problemem zdrowotnym i społecznym – dotyczy nie tylko par, które starają się o potomstwo, ale jest też ważnym czynnikiem wpływającym na stan demograficzny kraju – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Liczba wyświetleń: 151

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.