Mazowsze serce Polski nr 7–8/19

100 mln zł dla Mazowszan

2019.07.16 14:35 , aktualizacja: 2019.08.06 14:00

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

 • mężczyzna w sportowym stroju przekopuje ziemie, w tle ogród, tunel i zieleń Działkowcy będą mogli np....
 • widok na część nóg na deskorolce, która porusza się po wzniesieniu Środki z budżetu...
 • na tle czerwonej ścianki pozuje ponad 10 osób Umowy dotyczące wsparcia z...
 • przy laptopach siedzą uśmiechnięte dzieci, w tle osoba dorosła Samorząd Mazowsza stawia na...
 • zdjęcie portretowe młodego mężczyzny w garniturze Michał Prószyński pytał,...
 • zdjęcie portretowe mężczyzny w garniturze w średnim wieku Marszałek Adam Struzik...
 • zdjęcie portretowe uśmiechniętego mężczyzny w garniturze Głos w dyskusji na temat...
 • zdjęcie portretowe mężczyzny w garniturze i okularach Podczas debaty dotyczącej...
 • mężczyzna w garniturze i w okularach pozuje do zdjęcia, widok do pasa Na temat możliwości...
 • mężczyzna w garniturze stoi, trzyma dłonie razem Z programów wsparcia cieszy...
 • samochód czerwony z otwartymi drzwiami, w środku sprzęt strażacki Nowoczesne wozy strażackie...

Olbrzymie wsparcie i zainteresowanie – tak można określić programy pomocowe Samorządu Województwa Mazowieckiego skierowane do gmin i powiatów z regionu. W ramach ośmiu programów dofinansowano aż 2 tys. wniosków.

 

Dobre wiadomości usłyszeli Mazowszanie podczas ostatnich dwóch sesji sejmiku. Radni województwa mazowieckiego zatwierdzili przyznanie dofinansowania w ramach programów wsparcia. Rozwój bazy sportowej, nowe pracownie informatyczne i językowe, aktywizacja sołectw, działkowców, ochrona powietrza, modernizacja dróg powiatowych i gminnych, strażnic OSP, zakup samochodów i sprzętu dla OSP, a także projekty edukacyjne i kulturalne – to zadania, których realizacja będzie możliwa dzięki środkom samorządu Mazowsza. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 100 mln zł.

– O tym, jak ważne są takie działania, świadczy duża liczba wniosków, jaka do nas wpłynęła. Tym bardziej się cieszę, że nam się udało w tegorocznym budżecie wygospodarować dodatkowe środki – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Programy wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze

Samorząd województwa uruchomił ten program z myślą o około 7,3 tys. sołectw. Nowe boiska, siłownie plenerowe, place zabaw czy modernizacje świetlic wiejskich – to tylko przykładowe przedsięwzięcia, które powstaną w mazowieckich wsiach. W tym roku wpłynęło 1189 wniosków, z czego dofinasowanie otrzymało aż 1178. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw przeznaczono 11,4 mln zł. Wśród dofinansowanych projektów jest m.in. termomodernizacja remizy OSP w Helenowie Słupskim (gm. Szczawin Kościelny, powiat gostyniński).

– To nie jest tylko remiza. Ona służy wszystkim mieszkańcom. Organizujemy w niej spotkania, zebrania wiejskie. To taka nasza oaza kultury – zapewnia sołtys Grzegorz Janicki. – Cieszymy się, że dostaliśmy od marszałka 10 tys. zł. Trochę gmina nam dołoży, my też mamy trochę środków i wspólnie ocieplimy budynek. Zimą nie będziemy już marznąć – dodaje z uśmiechem.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla, że program cieszył się ogromną popularnością:

 – Po raz kolejny przekonaliśmy się, że sołectwa mają znakomite pomysły i dużo energii do ich realizacji. Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że prawie wszystkie pomysły uda się zrealizować – mówi Janina Ewa Orzełowska.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

Budowa boisk, skateparków, placów zabaw, torów sportowych i pumptracków – to obiekty, które powstaną w ramach programu. Z budżetu Mazowsza trafi na ten cel 10 mln zł. Do urzędu wpłynęło 208 wniosków, a 166 otrzymało wsparcie w wysokości do 75 proc. kosztów kwalifikowanych. Nie mogło ono jednak przekroczyć 200 tys. zł.

Wsparcie jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu. To bardzo ważne, aby dzieci i młodzież, ale także dorośli mieli w swoich gminach i powiatach dostęp do takich miejsc.

 

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł na rozwój otrzymały mazowieckie placówki oświatowe. Środki pozwolą na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego lub oprogramowania. Na 252 wnioski, które wpłynęły, 115 zakwalifikowało się do dofinansowania.

– To autorski program samorządu województwa, który stworzyliśmy z myślą o rozwoju placówek oświatowych. Zainteresowanie naborem pokazuje, że w szkołach brakuje profesjonalnego sprzętu i nowoczesnych pracowni. Chcemy to zmienić – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– Stawiamy na rozwój kompetencji niezbędnych na współczesnym rynku pracy. Nauka języków obcych i swobodne poruszanie się w świecie nowoczesnych technologii są kluczowe w edukacji dzieci i młodzieży – dodaje wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego

Na zadania wieloletnie, na drogi powiatowe i gminne, na edukację oraz kulturę samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 57 mln zł, z czego w tym roku przekazanych zostanie blisko 30 mln zł. W ramach wsparcia uda się zrealizować 25 projektów.

 

Prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków

W ciągu miesiąca zgłoszono 172 wnioski na łączną kwotę ponad 26 mln zł. To czterokrotnie więcej niż zarezerwowano w budżecie Mazowsza. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły kościelne osoby prawne oraz samorządy. Ostatecznie komisja konkursowa, po ocenie formalnej i merytorycznej, zdecydowała o przyznaniu dotacji 83 zabytkom z Mazowsza.

– Na Mazowszu mamy wiele wspaniałych zabytków. Część pilnie potrzebuje wsparcia. Dla wielu z nich nasze dotacje są kluczowe, bo pozwalają na przeprowadzenie niezbędnych prac, często ratujących nasze bezcenne mazowieckie dziedzictwo kulturowe. Wśród nich znalazły się m.in. konserwacja ścian prezbiterium, kruchty i chóru gotyckiego kościoła w Serocku, rewitalizacja Pałacu w Brwinowie z przeznaczeniem na działalność kulturalną i edukacyjną – wymienia Bożena Żelazowska, radna województwa mazowieckiego, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

To pilotażowy program samorządu Mazowsza skierowany do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. W sumie z całego regionu wpłynęło 119 wniosków, z których 110 otrzymało dofinansowanie. Przyznane wsparcie gminy wykorzystają m.in. na zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, oczyszczaczy powietrza, systemów do informowania o jakości powietrza czy tworzenie terenów zielonych. Realizacja MIWOP pochłonie 4,8 mln zł.

Wśród beneficjentów programu jest gmina Raszyn w powiecie pruszkowskim, która zdecydowała się na zakup 50 oczyszczaczy powietrza, mobilnego laboratorium z analizatorem pyłu oraz drona badającego skład dymu kominowego.

– Mieszkańcy coraz częściej zgłaszali nam potencjalnych „trucicieli”. Dotychczasowe działania polegały na kontroli popiołu z palenisk. Zależało nam, aby rozszerzyć możliwość sprawdzania tego, co unosi się w powietrzu. Dron będzie wskazywał miejsca emisji niedozwolonych substancji. Mobilne laboratorium zaś będzie podjeżdżało w rejon, gdzie podejrzewa się palenie śmieciami. Zainstalowany w aucie sprzęt – analizator gazów i pyłomierz wykryje co to za substancje. Liczymy, że akcja zdyscyplinuje tych, którzy łamią przepisy. Zanieczyszczone powietrze najbardziej szkodzi dzieciom, bo nie mają one jeszcze silnego układu odpornościowego i trujące substancje chłoną jak gąbka. Zdecydowaliśmy więc o zakupie profesjonalnych oczyszczaczy powietrza. Trafią do 12 placówek oświatowych, m.in. przedszkoli, szkół, świetlicy środowiskowej, ogniska wychowawczego i centrum kultury – wylicza Michał Kucharski, zastępca wójta gminy Raszyn.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

To także nowinka wśród programów pomocowych Samorządu Województwa Mazowieckiego. Budowa i modernizacja świetlic, zakup sprzętu ogrodniczego, wymiana oświetlenia i ogrodzeń, montaż monitoringu to zadania, które zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza. W ramach programu wpłynęły 92 wnioski i wszystkie otrzymały dofinansowanie. W sumie na ich realizację samorząd województwa przeznaczył prawie 737 tys. zł. Wśród aplikujących o dofinansowanie był ROD „Malinka” w Sierpcu.

– Bardzo dziękujemy, że nasz projekt został wybrany. Wreszcie będziemy mogli odetchnąć z ulgą, bo groźba poważniejszej awarii i braku dostępu do bieżącej wody zostanie zażegnana. Stare, skorodowane rury wciąż pękały i trzeba było rozkopywać ulicę, przez co była nieprzejezdna, a nam generowało to niemałe koszty. Dzięki dofinansowaniu zrobimy nowe przyłącza do wszystkich 69 działek – cieszy się prezes ogrodu Stanisław Urbanowicz. – Możemy już kupować rury i niezbędne wyposażenie. Prace ruszą jesienią, gdy wszyscy działkowicze zbiorą tegoroczne plony – dodaje z satysfakcją.

 

Mazowieckie strażnice i OSP-2019

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na pomoc finansową samorządu województwa mogli liczyć strażacy. Do rozdysponowania było 10 mln zł. Złożono 516 wniosków, a 285 z nich otrzymało wsparcie z budżetu Mazowsza. Do 118 mazowieckich jednostek OSP trafią niebawem 72 nowoczesne wozy strażackie oraz 46 zestawów specjalistycznego sprzętu. Modernizację przejdzie 167 strażnic OSP. Druhowie otrzymają także specjalistyczne ubrania ochronne. Jednostką, która otrzymała dofinansowanie w ramach obu zadań jest m.in. OSP Węgra w powiecie przasnyskim.

– Nasza jednostka wyposażona jest w mocno wyeksploatowany średni samochód ratowniczo-gaśniczy Magirus Deutz z 1971 r., który, niestety, coraz częściej zawodzi nas podczas wyjazdów do akcji. Mamy duży potencjał kadrowy, ale – by w pełni nieść pomoc mieszkańcom naszego regionu – potrzebowaliśmy nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Gmina Czernice Borowe aplikowała także o środki na remont naszej strażnicy. Przeznaczymy je na zakup szaf strażackich oraz bieżący remont łazienek – opisuje druh Jerzy Łukasiak, który pełni funkcję kierowcy w OSP Węgra.


OPINIA

Wiesław Raboszuk wicemarszałek województwa mazowieckiego

Zakończyliśmy już nabory do naszych tegorocznych programów wsparcia. Wciąż pomagamy lokalnym samorządom w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji, na które  w ich budżetach zabrakło już środków. Dodatkowe fundusze na rozwój mazowieckich gmin to nasza odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez Mazowszan. Dzięki programom pomocowym wspieramy równomierny rozwój całego województwa.

 


Dyskusja podczas debaty dotyczącej dofinansowania ochotniczych straży pożarnych

Michał Prószyński  (PiS)

Powinniśmy wiedzieć, dlaczego dany wniosek został zakwalifikowany (…). Na podstawie informacji, która tutaj jest, my tego nie wiemy. Co więcej, może to budzić pytania o to, czy nie mamy do czynienia z pewnego typu uznaniowością, sympatiami bądź brakiem sympatii (…).

 

Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego (PSL)

(…) Mamy powołaną komisję, w której są radni, są też strażacy (…). Podstawowym kryterium jest obecność w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, bo uważamy, że tam trzeba koncentrować pomoc. Natomiast dowiadujemy się, że jakaś jednostka otrzymała wsparcie ze strony rządowej, 
a od nas nie otrzymała. Tak się może zdarzyć, bo my nie wiemy, które otrzymają. Ja nie wiem, jaki jest mechanizm uzyskiwania pieniędzy rządowych. Czy tam jest jakiś konkurs, czy jest nabór, czy po prostu wysyła się wniosek? (…). A ja nie wiem, jaki jest mechanizm, bo nikt tego nie ogłasza nigdzie. U nas to jest przynajmniej konkurs. Więc, zanim zaczniecie szukać u nas jakiś błędów czy braku chęci porozumienia, to może zacznijcie od siebie. Staramy się to dzielić uczciwie, bo Ochotnicza Straż Pożarna politycznej barwy nie ma i pożary też nie są ani PiS-owskie, ani PSL-owskie, ani platformerskie (…)

Jeżeli widzicie, że tu jest problem, to może byśmy zsynchronizowali decyzje rządowe i decyzje samorządowe. (…) Może byście Państwo doprowadzili do tego, że taka lista będzie w marcu, to my może będziemy wiedzieli komu dołożyć. Nie miejcie pretensji o to, że wniosków jest na 13 mln zł wniosków, a 7 mln zł do podziału (…). Nie szukajcie dziury w całym, bo jej nie ma.

 

Rafał Romanowski (PiS)

Naprawdę należałoby się pochylić, przepatrzyć strony, zobaczyć listy beneficjentów i wtedy może Pan miałby tę wiedzę i Pana komisja miałaby tę wiedzę, których wspierać, czy naszych, czy waszych, jak to Pan wyraźnie dookreślił. (…)

 

Leszek Przybytniak (PSL)

Myślę, że ta dyskusja dotycząca dofinansowania ochotniczych straży pożarnych jest bezprzedmiotowa, bo każda pomoc, czy to ze strony rządowej czy samorządowej, jest bardzo chętnie przyjmowana przez ochotników. (…) Ten wybór jest rzeczywiście bardzo trudny. Potrzeb jest ogromnie dużo. (…) O dofinansowanie muszą występować samorządy gminne. Nie wszystkie mają możliwości finansowe.

 

Krzysztof Żochowski (PiS)

Prowadzimy bardzo burzliwą dyskusję, czasami orbitującą w okolicach wysokiego C, czasami trochę niższego. Chciałbym powrócić do punktu wyjścia wypowiedzi kolegi, który zapytał, kto wchodzi w skład komisji konkursowej i jakie są kryteria, i być może udzielenie odpowiedzi na te dwa proste pytania oszczędziłoby nam czasu (…). Albowiem to, że wszyscy popieramy straże pożarne i że doceniamy ich wielki wysiłek wydaje się dla nas wszystkich bezsporne.

Liczba wyświetleń: 315

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.