Mazowsze serce Polski nr 7–8/19

Inwestycje na Mazowszu

2019.07.16 14:10 , aktualizacja: 2019.08.06 14:01

Autor: wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • elektryczny autobus jedzie drogą Na terenie gminy...
  • droga wiodąca przez wieś Droga w Szymanowie już...
  • na łące stoją elegancko ubrani ludzie, w rękach trzymają gigantyczny czek W Wólce Klwateckiej...
  • na placu zabaw bawią się dzieci, przyglądają im się dorośli Nowy plac zabaw powstał w...
  • widok na łany zbóż, w oddali dwa zbiorniki SUW w gminie Karniewo już...

Droga w Szymanowie już otwarta

Komfortowo, bezpiecznie i nowocześnie. Tak o wyremontowanym odcinku drogi powiatowej Szymanów–Aleksandrów mówią mieszkańcy powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego. W ramach prac jezdnię poszerzono, wzmocniono i zabezpieczono przed przemarzaniem. Wzmocniono pobocza, wybudowano chodniki dla ruchu pieszo-rowerowego. Poprawiono odwodnienie, a także wykonano nowe rowy przydrożne i odmulono istniejące. Powstała kanalizacja deszczowa. Z kostki brukowej wykonano zjazdy do posesji, a z kruszywa – do pól.

Wartość: 4,9 mln zł

Dofinansowanie: 3,1 mln zł

Beneficjent: powiat sochaczewski

Źródło: budżet województwa mazowieckiego

 

Eko-mobilność w Pomiechówku

Na terenie gminy będzie jeździć osiem autobusów elektrycznych. Ich zakup umożliwią środki unijne. W ramach projektu powstanie także stacja ładowania pojazdów oraz nowe przystanki autobusowe, wyposażone w inteligentny system sterowania ruchem. Będzie on zasilany energią słoneczną, którą zmagazynują panele fotowoltaiczne zainstalowane na każdej wiacie przystankowej. Uda się również wybudować 25 km ścieżek pieszo-rowerowych i stacje rowerowe. Przy dworcu kolejowym zaś powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe składające się z parkingów „Parkuj i Jedź” oraz „Bike & Ride”.

Wartość: 37,1 mln zł 

Dofinansowanie: 31,1 mln zł

Beneficjent: gmina Pomiechówek (powiat nowodworski)

Źródło: RPO WM 2014–2020 i budżet państwa

 

SUW w gminie Karniewo już działa

Projekt „Poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej w gminie Karniewo” zakładał w pierwszym etapie budowę 42 przydomowych oczyszczalni, a w drugim modernizację stacji uzdatniania wody w Szlasach-Złotkach. Na 60-arowej działce powstały zbiorniki retencyjne wody pitnej. Stacja zaopatruje teraz około 4 tys. osób, czyli ponad 70 proc. mieszkańców gminy, którzy nie muszą już się obawiać przerw w dostawach wody związanych ze spadkiem ciśnienia. Szczególnie było to uciążliwe w miejscowościach: Gościejewo, Baraniec, Krzemień, Zaręby, Zakrzewo, Romanowo, Chełchy Kmiece, Malechy. Dzięki inwestycji poprawiła się także jakość dostarczanej wody.

Wartość: 2,9 mln zł

Dofinansowanie: 1,4 mln zł

Beneficjenci: gmina Karniewo (powiat makowski)

Źródło: PROW 2014–2020

 

Uzbroją teren pod inwestycje

Dzięki pomocy samorządu Mazowsza w Wólce Klwateckiej powstanie dzielnica przemysłowa Radomia. Zajmie tereny o powierzchni 40 ha między ulicami Warszawską, Witosa i Rataja. Pieniądze pokryją koszt budowy dróg, które zapewnią dojazd do poszczególnych działek. Teren zyska odwodnienie, oświetlenie i chodniki. Uda się też przebudować ul. Rataja. Zakończenie inwestycji zaplanowano do 2021 r.

Wartość: 12 mln zł

Dofinansowanie: 4 mln zł

Beneficjent: miasto Radom Źródło: budżet województwa mazowieckiego

 

Nowy plac zabaw w Maciejowicach

Najmłodsi mieszkańcy Maciejowic (powiat garwoliński) czas wolny (np. w wakacje) mogą już spędzać na placu zabaw. Obiekt ma siłownię zewnętrzną, z której korzystają także rodzice i dziadkowie. Cały plac pokryty jest antypoślizgową nawierzchnią, zapewniającą użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Wśród zainstalowanych urządzeń są m.in. huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki oraz zestawy: wioślarz, jeździec, koła tai-chi.

Wartość: 400 tys. zł

Dofinansowanie: 200 tys. zł

Beneficjent: gmina Maciejowice (powiat garwoliński)

Źródło: PROW 2014–2020 i budżet województwa  mazowieckiego

 

Nowy magazyn Muzeum Literatury

Elegancka prostota, nowoczesny design, harmonijna forma wpisująca się w leśne otoczenie warszawskiego Wawra – tak będzie wyglądał dwukondygnacyjny magazyn zbiorów Muzeum Literatury. Zostaną w nim umieszczone książki, rzeźby, meble, eksponaty medalierstwa i malarstwa. Na parterze będzie się też mieściła pracownia konserwacji przyjmowanych zbiorów. Betonowe elewacje budynku zabezpieczą zbiory przed kradzieżą i szkodliwym dla nich światłem. Duże okna znajdą się jedynie w przestrzeniach przewidzianych na ekspozycję. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r.

Wartość: 5 mln zł

Dofinansowanie: 5 mln zł

Beneficjent: Muzeum Literatury w Warszawie

Źródło: budżet województwa mazowieckiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Liczba wyświetleń: 102

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.