Mazowsze serce Polski nr 7–8/20
Dokąd na bezpieczne wakacje
2020.07.13 15:20 , aktualizacja: 2020.10.12 08:04
Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Dalekie podróże w nieznane, wypad do pobliskiego pensjonatu nad jeziorem, a może relaks pod własną gruszą? Jak zapewnić bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek? W dobie pandemii te pytania spędzają sen z powiek. Zadaliśmy je ekspertom z Mazowsza.
Anna Garucka
dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach
W obliczu pandemii letni wypoczynek nabiera nowego wymiaru. Choć wakacje kojarzą się nam ze swobodą i relaksem, musimy pamiętać, że wirus wciąż jest obecny. To, co do tej pory wielu uważało za odpoczywanie, np. podróże w odległe zakątki świata, nie zawsze wiąże się ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Aby naprawdę oderwać się od codzienności, potrzebujemy czasami niewiele – wyhamowania, powrotu do biologicznej i psychicznej równowagi. Może to zapewnić spacer, leniuchowanie na hamaku lub jazda na rowerze. Pomimo trwającej pandemii, nie rezygnujmy z wakacyjnych planów, ale zmieniajmy zachowanie. Niech bezpieczeństwo nasze i bliskich będzie wyznacznikiem świadomych wyborów prozdrowotnych. Restrykcje i obostrzenia mogą być dla nas zniechęcające, ale przestrzeganie ich jest szansą na zachowanie zdrowia. Pamiętajmy o ważnych zasadach współżycia społecznego. Unikajmy zatłoczonych miejsc, wybierajmy obiekty zlokalizowane poza dużymi aglomeracjami, w sąsiedztwie zieleni. Wakacje pod gruszą, na działce nie muszą być przecież nudne.
Arkadiusz Boruszewski
starosta powiatu gostynińskiego
Powiat gostyniński to przede wszystkim tereny leśne i krystalicznie czyste jeziora oraz niezliczona liczba pieszych szlaków turystycznych. Warto skorzystać z naszej oferty zamiast tłoczyć się w miejskich kurortach. Zlokalizowane są u nas Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy i Pojezierze Gostynińskie, czyli tzw. „zielone płuca Mazowsza”, które swoimi walorami zachęcają do odwiedzenia miłośników żeglarstwa, kajaków, nurkowania, turystyki rowerowej, konnej czy pieszych wędrówek. Nasze ośrodki gwarantują sprzęt sportowy oraz kuszą tradycyjną polską kuchnią. Jeśli ktoś chce być bliżej kultury, może odwiedzić [prowadzone przez samorząd Mazowsza – red.] Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, gdzie organizowane są koncerty z udziałem wybitnych muzyków z całego świata. Te muzyczne spotkania dopełniają cyklicznie organizowane wystawy malarstwa, fotografii, rzeźby. Nigdy nie lekceważyliśmy zagrożenia, jakie stwarza koronawirus, dlatego wszystkie nasze jednostki, służby i mieszkańcy stosują się bezwzględnie do wytycznych mających na celu zapobieganie epidemii.
Jan Błoński
prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Pandemia COVID–19 przyczyni się niewątpliwie do rewizji planów urlopowych Polaków. Głównym kierunkiem wyjazdowym w tym roku będzie Polska. Z badań Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że aż 87 proc. ankietowanych chce podróżować po kraju, 59 proc. respondentów chce wypocząć w innym regionie i wyjechać ponad 200 km od domu, zaś 31 proc. wybierze swój region i relaks w odległości 50–199 km. Zmieniły się też kryteria wyboru miejsc, w których będziemy przebywać. Wśród najważniejszych czynników zazwyczaj branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów pojawił się nowy (związany z aktualną sytuacją epidemiczną): wprowadzenie przez obiekty noclegowe podwyższonych standardów higienicznych. Jest to istotne dla ponad 80 proc. z nas. Jako MROT upatrujemy w obecnej sytuacji ogromną szansę dla rozwoju mazowieckiej turystyki. Mazowsze – atrakcyjne, bliskie i przestrzenne – może się stać doskonałą alternatywą dla wypoczynku nad zatłoczonym morzem czy w górach. I właśnie do tego gorąco wszystkich zachęcam!
Liczba wyświetleń: 648
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.