Mazowsze serce Polski nr 7–8/20

Tym żyje samorząd

2020.07.13 12:15 , aktualizacja: 2020.07.14 07:48

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

na płycie lotniska stoi samolot, na pierwszym planie mężczyzna kieruje ruchem, w tle zachód słońca Port w Modlinie od lat...
na torach stoi pociąg Koleje Mazowieckie...

Co czeka Modlin?

Dynamiczny rozwój międzynarodowego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin ma kluczowe znaczenie dla gospodarki całego województwa mazowieckiego. 

Ubiegły rok okazał się dla lotniska przełomowy. Rozpoczęto regularne rejsy czarterowe dla czołowych polskich operatorów turystyki zorganizowanej, ustanowiono rekord dzienny i miesięczny liczby obsłużonych pasażerów.

Port w Modlinie od lat pozostaje lotniskiem pierwszego wyboru dla mieszkańców Mazowsza i północno-wschodniej Polski, a także znacznej części turystów z innych państw Europy. Rosnąca liczba podróżujących udowadnia, jak bardzo potrzebna była to inwestycja. Nie tylko przyczyniła się do zwiększenia dostępności transportowej i biznesowej regionu, ale także umożliwiła rozwój działających na tym terenie prywatnych przedsiębiorstw oraz zapewniła mieszkańcom Mazowsza nowe miejsca pracy w nowoczesnych branżach.

– Chcemy się zastanowić jak znaleźć nowe funkcje dla lotniska w Modlinie, jak inspirować przemysł i inwestorów. Gminy Zakroczym i Pomiechówek dysponują bardzo dużymi, uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi. Pojawiają się tam już pierwsze firmy – zaznaczył marszałek Adam Struzik. – Potrzebny jest dalszy krok. Taką szansą może być uzupełnienie funkcjonowania lotniska o komponent towarowy.

 

Szansa dla firm

Wielopokoleniowy biznes to potęga. Przejście na emeryturę właścicieli firm, niestety, wiąże się czasem z zamknięciem przedsiębiorstw, a tym samym utratą nie tylko miejsc pracy, ale i wiedzy. By utrzymać i kontynuować działalność firm, Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie realizuje partnerski projekt dotyczący sukcesji pt. „INBETS BSR” współfinansowany z EFRR w ramach programu IBSR. Zainteresowani tematem mogą się kontaktować mailowo, pisząc na adres: sekretariat@mirip.org.pl.

 

Spiszemy się

Od 1 września do 30 listopada w całej Polsce będzie prowadzony Powszechny Spis Rolny. To obowiązek, jaki na państwa członkowskie nakłada UE i jest on rekomendowany przez ONZ.

 

Wakacje bez „Słonecznego”...

W tym sezonie (po raz pierwszy od 15 lat) pociąg „Słoneczny” nie pojedzie nad morze. To efekt pandemii COVID-19 i wprowadzonych ograniczeń.

– Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zawieszenie kursowania „Słonecznego”. To bardzo trudna decyzja, zważywszy na to, że pociąg cieszył się bardzo dużą popularnością. Priorytetem jednak jest bezpieczeństwo podróżnych.  Liczymy na zrozumienie – wyjaśnia Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

 

...ale z Biletem Turysty

Pasażerowie mogą z niego korzystać do końca sierpnia. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KM, przez 3 dowolnie wybrane dni w 10-dniowym terminie ważności biletu. Obowiązuje na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica.

Liczba wyświetleń: 36

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.