Mazowsze serce Polski nr 9/18

Dziewięć sołectw nagrodzonych przez KSOW!

2018.09.12 08:30 , aktualizacja: 2018.09.12 16:05

Autor: Piotr Marzec, Marcin Rzońca (Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Grupa samorządowców z dużymi, symbolicznymi czekami Najlepszej trójce czeki...

Sołectwa niebanalne, aktywne, kreatywne, budujące wspólnotę lokalną – takie właśnie zostały nagrodzone w konkursie „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”.

 

I miejsce w tegorocznej edycji konkursu i nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł zdobyło sołectwo Stanisławice w gminie Kozienice. Jego aktywna codzienność, liczne przedsięwzięcia, integracja mieszkańców i ich pracowitość były najwyżej ocenione przez komisję konkursową. Sołtyska Joanna Kwaśnik od prawie 11 lat prowadzi koło gospodyń wiejskich, współpracuje z LGD i OSP, organizuje półkolonie i festyny dla dzieci, prowadzi kroniki wsi i pozyskuje środki na jej rozwój. Komisja była niemal jednomyślna, że zgłoszenie Stanisławic zasługuje na tytuł „Najaktywniejszego sołectwa Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2018”.

 

Wspaniali na podium

II miejsce (nagroda 3,5 tys. zł) zdobyło sołectwo Cieksyn w gminie Nasielsk, w którym sołtyska i rodowita mieszkanka Cieksyna Monika Sitkiewicz – wraz z mieszkańcami, a każdego z nich zna osobiście – prowadzi mi.in. dwa lokalne stowarzyszenia: Wiejską Scenę Kultury i Wiejską Spec Kapelę.

 

III miejsce i wsparcie w wysokości 2 tys. zł wywalczyło sołectwo Skubianka z gminy Serock. Tam od 2007 r. na czele społeczności stoi sołtys Marek Biliński, a dzięki jego zaradności we wsi przybyły m.in. boisko sportowe, chata grillowa i festyn „Święto Skubianki”.

 

Godne wyróżnienia

Do sześciu sołectw (Bończa – gmina Warka, Ludwinów – gmina Jakubów, Równe – gmina Strachówka, Golejewo – gmina Gozdowo, Pogroszyn – gmina Wieniawa, Aleksandrowo – gmina Lelis) trafiły wyróżnienia w wysokości 750 zł. Każde z nagrodzonych sołectw docenione zostało za kreatywność i aktywność. I oczywiście za skuteczne pozyskiwanie środków na nawet najmniejsze sołeckie pomysły.

 

 

Liczba wyświetleń: 206

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.