Mazowsze serce Polski nr 9/18

Dla zdrowia – wieści z regionu

2018.09.12 08:00 , aktualizacja: 2018.09.21 09:54

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Zdjęcie sali szpitalnej z dużym stołem, ramieniem RTG i wielkim monitorem Stół ułatwiający precyzyjne...

Sala hybrydowa w Radomiu

Dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 5,8 mln zł szpital na Józefowie w Radomiu zyskał nowoczesną salę hybrydową i pracownię elektrofizjologii, a oddziały w budynku D przeszły modernizację.

 

Atutem sali hybrydowej jest możliwość wykonywania zabiegów z wykorzystaniem pełnej diagnostyki obrazowej, co poprawia bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanej operacji. Sala wyposażona jest m.in. w cyfrowy angiograf do badań serca i naczyń, stół angiograficzny z tzw. pływającym, czyli ruchomym blatem, który umożliwia dokładniejsze pozycjonowanie pacjenta, aparat do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, aparaturę do hemofiltracji i krążenia pozaustrojowego. Szpital zyskał tez nowa sale do zabiegów ablacji.

 


Opinia

Bożenna Pacholczak

wiceprzewodnicząca sejmiku

Szpital w Radomiu ma już 20 lat. Staramy się na bieżąco podnosić standard, by pobyt był jak najbardziej przyjazny. Sala hybrydowa jest pierwszą na południowym Mazowszu i stawia nas w czołówce placówek medycznych w kraju. Pozwala np. leczyć udary poprzez zabiegowe usuwanie zatorów z naczyń mózgowych, a nie – jak do tej pory – farmakologicznie.


Pierwsza w Polsce operacja twarzoczaszki u dziecka

Sukcesem zakończyła się operacja twarzoczaszki (osteoplastyka) u 9-letniego chłopca z wrodzonym brakiem oczu i nosa. Zabieg wykonano 6 lipca br. w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Dotychczas na świecie znanych jest tylko 30 takich przypadków. To pierwszy etap leczenia, podczas którego skorygowana została deformacja kości twarzoczaszki. Umożliwi ona w kolejnym etapie rekonstrukcję dróg łzowych i nosa.

 


Szpital w Gostyninie ma już 85 lat

Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie od 1933 r. niesie pomoc uzależnionym oraz osobom z zaburzeniami psychicznymi. Od 2000 r. organem prowadzącym placówkę jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Szpital to osiem oddziałów: trzy ogólnopsychiatryczne, rehabilitacji psychiatrycznej, psychogeriatrii, leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych z pododdziałem leczenia zespołów abstynencyjnych po substancjach psychoaktywnych, terapii uzależnienia od alkoholu, rehabilitacji neurologicznej oraz zakład opiekuńczo-leczniczy.

 

Dzięki wsparciu finansowemu samorządu Mazowsza (ponad 26 mln zł) w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowano wiele inwestycji, m.in. termomodernizację pawilonów szpitalnych, modernizację sal chorych, gabinetów lekarskich i pomieszczeń sanitarnych; zakup wyposażenia i sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego, instalację systemu energii odnawialnej.

 


Szkoła najwyższej jakości

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu drugi raz z rzędu otrzymało status Dobrej Praktyki w konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”. Doceniono przede wszystkim współpracę ze środowiskiem lokalnym.

 

Szkoła wspiera wiele akcji promujących zdrowie. Organizuje warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi, na których młodzież uczy się, jak wykonać samobadanie piersi, wykryć zmianę i kiedy zgłosić się do lekarza. W cotygodniowych zajęciach dla kobiet po mastektomii uczniowie kierunku technik masażysta – jako wolontariusze – pomagają pacjentkom wykonać masaż i ćwiczenia ręki.

 

 

Liczba wyświetleń: 78

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.