Mazowsze serce Polski nr 9/18

Inwestycje na Mazowszu: Żywe laboratoria

2018.09.12 07:30 , aktualizacja: 2018.09.12 16:03

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Trzy budynki z dużą ilością drewna i mocno przeszklone Tak według planów mają...
  • Rozkopane nabrzeże nad szeroko rozlaną Wisłą Ruszyła renowacja...
  • Most z chodnikiem. Wisi na nim biało-czerwona wstęga Most na rzecze Pisi w...
  • Asfaltowa droga ze znakami wiszącymi na latarni W Płocku otwarto nowy...
  • Droga, częściowo bez nawierzchni, robotnik przy traktorze Przy trasie N–S w Radomiu...
  • Piętrowy budynek z widocznymi ubytkami na fasadzie Jedna z płońskich kamienic...

Innowacyjne projekty będą realizowane w nowo powstającym Kampusie Nowych Technologii Politechniki Warszawskiej.

 

Kompleks „żywego laboratorium” obejmie kilkanaście budynków oraz przestrzenie publiczne – wszystko będzie zlokalizowane na terenach Politechniki Warszawskiej i podwarszawskiej Zamieni (gmina Lesznowola). Powstaną m.in. całkowicie oplecione czujnikami i nasycone wysokimi technologiami budynki z mieszkaniami i biurami.

 

Duża liczba patentów

Z infrastruktury będzie mogło korzystać jednocześnie około 100 przedsiębiorców i firm realizujących projekty badawczo-rozwojowe. Co roku komercjalizowanych tu będzie około 10 wyników badań oraz po tyle samo zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych.

 

– Bez nowoczesnych technologii nie można mówić o postępie cywilizacyjnym i poprawie jakości naszego życia. Dlatego jednym z głównych priorytetów Samorządu Województwa Mazowieckiego jest wspieranie różnych dyscyplin badawczych. To umacnia naszą pozycję jako najbardziej rozwiniętego i nowoczesnego regionu w Polsce – przekonuje marszałek Adam Struzik.

 

Kontrolowane warunki

W kampusie używane będą: sprzęt potrzebny do pomiarowania, w pełni automatyczne parkingi, systemy rowerowe i systemy bezpieczeństwa. Powstać mają także tzw. cleanroomy (pomieszczenia o kontrolowanych warunkach, nie tylko temperatury czy wilgotności, ale np. też poziomu kurzu, pyłu czy bakterii). Będą w nich sprawdzane prototypy m.in. aktywnych urządzeń AGD. Dzięki nim np. temperatura i oświetlenie dopasują się do samopoczucia lokatorów, a rośliny będą klimatyzowały pomieszczenia.

 

Wartość: 136 mln zł

Dofinansowanie: 82,5 mln zł

Beneficjent: Politechnika Warszawska

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Opinia

Łukasz Madej

Pro Development partner biznesowy KNT

Inwestycja to milowy krok w realizacji polityki przekształcenia Politechniki Warszawskiej w uniwersytet badawczy, zgodnie z programem „uczelnia 2.0”. Planujemy się skupić na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w przestrzeni miasta: inteligentnych przestrzeniach miejskich, budynkach i mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 – czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone – oraz na zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii.

 


OZE w Tłuszczu i Zielonce

Gmina Tłuszcz w partnerstwie z miastem Zielonką, Fundacją Kolos z Warszawy

i Stowarzyszeniem na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych „AB OVO” sięgnęła po unijne środki na odnawialne źródła energii (OZE). Projekt zakłada montaż 117 instalacji kolektorów słonecznych, 472 instalacji fotowoltaicznych, 153 pomp ciepła oraz 117 kotłów grzewczych na biomasę. W efekcie, dzięki zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, poprawi się jakość powietrza.

Wartość: 12,5 mln zł

Dofinansowanie: 10 mln zł

Beneficjent: gmina Tłuszcz (powiat wołomiński)

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Selektywna zbiórka odpadów w Milanówku

W Milanówku powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Przedsięwzięcie obejmie zakup kontenera socjalno-biurowego wraz z niezbędnym wyposażeniem dla pracownika obsługującego PSZOK oraz magazynu kontenerowego, w którym gromadzone będą odpady niebezpieczne i elektroodpady. Powstanie też wiata z pojemnikami na: szkło budowlane, papier i tekturę, tworzywa sztuczne, odpady metalowe, biodegradowalne oraz wielkogabarytowe. Będzie także pomieszczenie na zużyte, ale nadal sprawne przedmioty użytkowe, które mogą zostać ponownie wykorzystane.

Wartość: 780 tys. zł

Dofinansowanie: 429 tys. zł

Beneficjent: gmina Milanówek (powiat grodziski)

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Most na Pisi w Sochaczewie

Nowy most im. ks. Skorupki zastąpił starą przeprawę na rzece Pisi w ciągu drogi nr 705. Ze względu na zły stan techniczny poprzedni most trzeba było rozebrać, by nie doszło do katastrofy budowlanej. Nowy obiekt to jednoprzęsłowa konstrukcja łukowa, wsparta na palach. Jezdnia jest szersza, dzięki temu bezpiecznie można się po niej poruszać pieszo lub rowerem. Konstrukcja ma nośność 50 ton, mogą więc z niej korzystać także samochody ciężarowe. 

Wartość: 6 mln zł

Dofinansowanie: 6 mln zł

Inwestor: Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie

Źródło: budżet województwa mazowieckiego

 

Kolejny odcinek płockiej obwodnicy otwarty

Drugi odcinek obwodnicy Płocka, od ul. Otolińskiej do ul. Bielskiej, już działa. Projekt objął budowę 7,2 km nowych dróg (długość głównej drogi to około 2,7 km, dróg serwisowych – 3,6 km, a łącznic – blisko 1 km). Sprawniejsza komunikacja, wyprowadzenie ruchu pojazdów z centrum miasta i lepsze warunki do rozwoju przedsiębiorczości to atuty inwestycji.

Wartość: 37,5 mln zł

Dofinansowanie: 30,1 mln zł

Beneficjent: miasto Płock

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Trwa budowa trasy N–S w Radomiu

Samorząd Województwa Mazowieckiego wsparł finansowo realizację pierwszego etapu budowy trasy N–S w Radomiu. Dofinansowany odcinek obejmie śródmiejską część – od ul. Prażmowskiego do ul. Żeromskiego. Powstanie skrzyżowanie z istniejącą ul. Słowackiego, a także nowy odcinek trasy na zamkniętych terenach kolejowych leżących wzdłuż torów linii kolejowej nr 8 Warszawa–Radom. Nowa trasa pozwoli lepiej wykorzystać potencjał miasta oraz firm działających na jego terenie. Szersza informacja w relacji z posiedzenia Sejmiku.

Wartość: 34,5 mln zł

Dofinansowanie: 10 mln zł

Beneficjent: miasto Radom

Źródło: budżet województwa

 

Renowacja nadwiślańskiej części płockiej starówki

Dzięki unijnej inwestycji nabrzeże wiślane w Płocku stanie się bezpieczniejsze i dużo atrakcyjniejsze. Zyska zmodernizowaną sieć wodociągową, kanalizację deszczową i sanitarną oraz oświetlenie uliczne. Pojawią się udogodnienia w postaci ścieżek dla miłośników biegania i rowerzystów. Powstaną też nowe ciągi spacerowe oraz elementy małej architektury, a tereny zielone będą zagospodarowane. Spacerowicze będą też mogli korzystać z promenady wyposażonej w falochron, wiatę sezonową i toaletę.

Wartość: 37,7 mln zł

Dofinansowanie: 20 mln zł

Beneficjent: miasto Płock

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Rewitalizacja kamienic w Płońsku

Dwie 150-letnie płońskie kamienice – przy ul. Płockiej i Grunwaldzkiej – doczekały się gruntownego remontu. Ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Dzięki środkom unijnym przeznaczonym na rewitalizację obszarów zdegradowanych kamienice odzyskają dawny blask. Pierwszy budynek to zabytkowy dwupiętrowy obiekt, w którym oprócz mieszkań znajdują się lokale usługowe. Prace obejmą m.in.: wzmocnienie fundamentów, wymianę wszystkich instalacji, dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Pojawią się też nowe tynki wewnętrze, elewacja i schody wewnętrzne. Prace remontowe w drugiej kamienicy obejmą dodatkowo remont kominów, odgrzybienie i wymianę stropów. Remont znacznie poprawi warunki życia mieszkańców (17 rodzin). Umożliwi też wprowadzenie nowych funkcji. Obie kamienice będą teraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wartość projektu: 3,4 mln zł

Kwota dofinansowania: 2,3 mln zł

Beneficjent: miasto Płońsk

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 144

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.