Mazowsze serce Polski nr 9/18

Tym żyje samorząd

2018.09.12 07:20 , aktualizacja: 2018.09.12 16:03

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Przezroczysta urna na głosy, nad nią namalowana kartka z czerwonym krzyżykiem Rys. pixabay.com

Nasilają się protesty przeciw CPK w Baranowie

Przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji społecznych, którzy spotkali się w Skrzelewie 16 sierpnia, przyjęli „Stanowisko w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki”.  Czytamy w nim, że „Podjęcie tak potężnej inwestycji wydaje się nam nieuzasadnione pod względem społecznym, środowiskowym i ekonomicznym”.

 

W spotkaniu, na zaproszenie lokalnych władz, wziął udział marszałek Adam Struzik. Plan inwestycji przewiduje zabudowanie terenu o bardzo dobrych glebach rolniczych, które są objęte ochroną. Mieszkańcy w referendum jednoznacznie opowiedzieli się przeciw inwestycji. A lotniska w Modlinie, Radomiu i Łodzi stanowią wystarczającą alternatywę – mogą skutecznie odciążyć warszawskie Okęcie, przejmując ruch czarterowy, tanich linii lotniczych i wojskowy.

 

Również Związek Gmin Polskich, który zrzesza ponad 600 gmin, poparł przyjęte przez mieszkańców Baranowa stanowisko przeciw budowie CPK. Jego przedstawiciele stwierdzili, że dla takiej inwestycji nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Konieczne byłoby też wysiedlenie ponad 7 tys. osób z 22 różnych miejscowości.

 


500+ wypłacają, a urodziny na minus

Sztandarowy program rządowy przestał przynosić efekty. Choć początkowo liczba dzieci urodzonych po wprowadzeniu zasiłku 500 zł na drugie dziecko wzrosła, w tym roku spadła do poziomu sprzed pojawienia się tej zachęty dla rodzin. W maju urodziło się tylko 30,7 tys. młodych Polaków, czyli tyle co w 2014 r.

 


Smog zabił 19 tys. Polaków

Według danych opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w 2016 r. smog skrócił życie aż 15 tys. osób w miastach i 4 tys. osób na wsi. Koszty zdrowotne niskiej emisji zanieczyszczeń sięgnęły ponad 13 mld euro.

 

Strefa przemysłowa miasta spowita smogiem

 


NIK: zmienić, minister: analizować

Najwyższa Izba Kontroli proponuje przekształcenie wielu zadań zleconych samorządowi przez administrację rządową w zadania własne tych jednostek. W rzeczywistości mają one bowiem stały charakter, a budżet centralny nie przekazuje na nie odpowiednich środków.

 


(Nie)wolna niedziela

Rośnie liczba kasjerów, którzy woleliby pracować w niedzielę, dostając wyższą stawkę, niż przymusowo odpoczywać. Jak podaje serwis money.pl, to już 51 proc., a od początku roku przybyło aż 8 proc. Po wprowadzeniu przymusowych wolnych niedziel ponad 2/3 sprzedawców narzeka, że pracują w soboty do północy i w poniedziałki od bardzo wczesnych godzin rannych.

 

Terminal z włożoną kartą płatniczą

 


Nie ma jak u siebie

Aż 92 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania – wynika z badań CBOS. 59 proc. uważa, że za obecnej kadencji samorządu sytuacja w ich rodzinnych stronach się poprawiła. 71 proc. ankietowanych ufa władzom samorządowym, podczas gdy tylko 31 proc. pozytywnie ocenia pracę parlamentu.

 

 

Liczba wyświetleń: 110

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.