Mazowsze serce Polski nr 9/18

Atrakcje Mazowsza: 20 na Dwudziestolecie

2018.09.12 06:40 , aktualizacja: 2018.09.12 16:01

Autor: Opracowała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Przestronna sala, oszklone ściany, na środku kolorowe instalacje Mazowieckie Centrum Sztuki...
  • Metalowa figura rycerza w tle zamek z cegły Zamek Książąt Mazowieckich...
  • Auto stojące na fragmencie podkładu kolejowego Samochód „Warszawa”...
  • Bębenek z motywem pary tańczącej w strojach ludowych Muzeum Ludowych...
  • Ceramiczna figura zamyślonej małpki siedzącej na książkach Muzeum Mazowieckie w Płocku...
  • Widok od strony jeziora na zamek tonący w zieleni Zamek Szydłowieckich i...
  • Na manekinie strój z białą bluzką i kamizelą obszytą koralami, korale na szyję i wianek Strój ludowy należący do...
  • Odwzorowanie wyremontowanego obiektu z cegły z wieżą obronną na pierwszym planie Makieta zamku w Liwie (fot....

Polacy wybrali najciekawsze miejsca Mazowsza. Gdzie zobaczymy samochód marki Warszawa przerobiony tak, aby mógł poruszać się po torach? Kto strzegł skarbu książąt w Ciechanowie? Nasz region kryje wiele niespodzianek.

 

Liczne legendy, ciekawostki z życia polskich władców, kulisy powstania ikon PRL-u, wyjątkowe gatunki roślin czy niezapomniane widoki – na to mogą liczyć ci, którzy zdecydują się poznać ziemię mazowiecką.

 

– Podróże po Mazowszu to zawsze dobry pomysł. Wszędzie znajdują się miejsca z niesamowitym klimatem, perełki architektury, unikatowe kolekcje, jakich nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w kraju, a nawet na świecie – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. 

 

Region docenili czytelnicy magazynów „Focus” oraz „National Geographic Traveler”. We współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego zorganizowały plebiscyt „Focus na Mazowieckie”. Wytypowano po 10 obiektów w kategoriach: nauka i technika, kultura i sztuka, historia, przyroda. Dodatkowo stworzono kategorię otwartą, w której czytelnicy mogli zgłaszać propozycje obiektów, których nie znaleźli wśród nominowanych, a chcieli je wyróżnić.

 

W efekcie – na 20-lecie samorządu Mazowsza – powstała lista 20 najciekawszych miejsc w regionie. By je poznać, nie trzeba się udawać na długą wyprawę. Nie tracimy czasu na dojazdy, bo atrakcje mamy w zasięgu ręki. Regionalne zabytki, bogata architektura, możliwość aktywnego spędzania czasu, poznawania historii, tradycji, literatury, a nawet filmowych wątków… Wszystko to czeka na Mazowszu!

 

Warto spróbować. To idealne rozwiązanie i na weekend, i dłuższy wypoczynek, dla lubiących aktywną turystykę, relaks na łonie natury czy wycieczki edukacyjne. Oferta turystyczna regionu jest bardzo bogata. Korzystajmy!

 


TOP 20 ATRAKCJI NA MAZOWSZU

(na czerwono wyróżnione jednostki podległe Samorządowi Województwa Mazowieckiego)

 

Kategoria: nauka i technika

 

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

Czym się zajmowali starożytni hutnicy i jak mieszkali? Dowiemy się tego w pruszkowskiej placówce. W kolekcji (powstałej w dzisiejszych czasach z pozyskiwanego żelaza) są ozdoby, części ubioru, broń oraz narzędzia. Niektórych replik można dotknąć, a nawet je przymierzyć.

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Będąc w Sochaczewie, koniecznie musimy obejrzeć stary samochód marki Warszawa, przerobiony tak, aby mógł się poruszać po torach. To też doskonała okazja, by poznać urokliwą okolicę z okna zabytku – pociągu Retro prowadzonego przez lokomotywę spalinową Lxd2-342 lub parową Px29-1704. 18-kilometrowa trasa wiedzie od Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej.

 

Stacja Muzeum w Warszawie

– Stacja Muzeum ma największy w kraju i jeden z większych w Europie zbiór zabytkowego taboru kolejowego na tzw. normalny tor (ponad 110 jednostek) i blisko 260 wąskotorowych. Najstarsze parowozy i wagony liczą ponad 100 lat. To wyjątkowe miejsce – podkreśla pełnomocnik placówki Bożena Żelazowska.

 

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie

To jedyne w kraju muzeum, które przechowuje kompletny zbiór skał występujących na terenie Polski, w pełni odzwierciedlających jej budowę geologiczną. Zobaczymy m.in.: naturalnej wielkości rekonstrukcje jaskini i modele pustyni oraz potężne szkielety mamuta

włochatego.

 


Kategoria: kultura i sztuka

 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Zamek ciechanowski służył jako schronienie, a był praktycznie nie do zdobycia – nigdy nie został zajęty przez wroga. Przetrwał m.in. ataki Krzyżaków, czego dowodem są znalezione w fosie zamkowej, w trakcie badań archeologicznych, dwa miecze i inne fragmenty uzbrojenia

rycerzy zakonnych.

 

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca„Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego w Otrębusach

Każdy powinien przynajmniej raz w życiu obejrzeć widowiskowy występ zespołu, który jest znany na całym świecie i zaliczany do największych. Tworzy go 140 artystów. Zachwyca profesjonalizmem i bogactwem polskiego folkloru – w repertuarze znajdują się opracowania 42 regionów etnograficznych.

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Znajdziemy tu, otoczony fosą, XV–XVI-wieczny zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, w którym zlokalizowane jest jedyne tego typu w Polsce i według niektórych specjalistów – pierwsze tego rodzaju profesjonalnie zorganizowane muzeum na świecie – przekonuje dyrektor placówki Aneta Oborny.

 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

W budynku przez wiele lat wytwarzano światło i ciepło dla Radomia, dziś eksponowane są prace takich artystów, jak Antonina Konopelska czy Wojciech Fangor, a w kinie wyświetlane najnowsze filmy.

 


Kategoria: historia

 

Twierdza Modlin w Modlinie

Losy miejsca ściśle się wiążą z historią Polski i świata. Wśród budowli są np. działobitnia gen. Dehna oraz kasyno dla oficerów rosyjskich stacjonujących

w twierdzy Nowogieorgiewsk.

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Wizytówką instytucji, obok secesji i sztuki regionalnej, jest imponująca kolekcja art déco. Pokaźny zbiór liczy około 1,5 tys. muzealiów.  – Zachęcam do obejrzenia wystawy X wieków Płocka, gdzie miasto przedstawiono w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski i Europy oraz Muzeum Żydów Mazowieckich i wystaw w Spichlerzu: Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata, Sztuka Dalekiego Wschodu, Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo –  rekomenduje dyrektor Leonard Sobieraj.

 

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Zbudował go Janusz I Starszy na przełomie XIV i XV w. Miał duże znaczenie militarne, przez wieki wielokrotnie niszczony. Do dzisiaj zachowała się większość murów, a także trzy wieże, z których można podziwiać panoramę Doliny Czerskiej.

 

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

To jedno z największych muzeów broni w Polsce, które w kolekcji ma broń białą, palną i drzewcową z XV–XX w., ale też zbiory malarstwa czy grafiki o tematyce batalistycznej. Mieści się w zamku w stylu gotyckim z XV w. Zbudowany na bagnach i mokradłach rzeki Liwiec, strzegł jej wschodniej rubieży.

 


Kategoria: przyroda

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Nie bez przyczyny sierpecki skansen został wybrany przez czytelników National Geographic jednym z 7 cudów Polski, a przez organizatorów wycieczek  – najciekawszym skansenem w Polsce. To zasługa malowniczej ekspozycji, rozwiniętej bazy noclegowo-rekreacyjnej, a także bogatej oferty kulturalnej. Każdy tu znajdzie coś dla siebie – zapewnia Jan Rzeszotarski, dyrektor muzeum, które jest kolebką folkloru i tradycji mazowieckiej wsi.

 

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

Jedyne miejsce w Polsce, gdzie mieszka bardzo rzadki okaz – biało-czarny samiec tapira malajskiego. Na malowniczym wzgórzu, gdzie położony jest ogród, żyje w sumie ponad 300 gatunków dzikich zwierząt. Do zoo przyciągają też wspaniałe widoki.

 

Zielone Świątki w Urzecze

To folkowa impreza, organizowana w ramach celebrowania Zielonych Świątków z Inicjatywy Fundacji Szerokie Wody. Jej zamierzeniem jest odnowienie tradycji społeczności mieszkającej niegdyś nad Wisłą. Wydarzenie to parada kilkunastu tradycyjnych, starannie przystrojonych łodzi, które przepływają przez cały dzień odcinek między Górą Kalwarią a Warszawą.

 

Puszcza Kampinoska

Jedna z najbardziej wartościowych atrakcji turystycznych pod względem przyrodniczym w województwie (jest objęta ochroną parku narodowego). Na terenie olbrzymiego kompleksu leśnego (22 tys. ha) żyją wyjątkowe zwierzęta, m.in. łosie, rysie, jenoty, bobry czy wilki.

 


Kategoria: otwarta

 

Kultura i sztuka

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Symbol Warszawy i najwyższy budynek w Polsce. Widok z tarasu na 30 piętrze gwarantuje niesamowitą panoramę okolicy. Warto wiedzieć, że przy budowie pałacu pracowało około 7,5 tys. polskich i radzieckich robotników. Jednym z ciekawszych elementów obiektu jest zegar, którego wskazówka minutowa ma długość 3,54 m, godzinowa 2,7 m, a na każdej z 4 tarcz widnieje syrenka warszawska.

 

Nauka i Technologia

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie 

O nudzie w tym miejscu nie ma mowy.  Ta naukowa perełka, z laboratoriami i planetarium, jest idealna dla dzieci i dorosłych. Liczne wystawy i zajęcia edukacyjne uczą kreatywnego myślenia i pomagają odkrywać pasje w takich dziedzinach, jak np. robotyka, chemia czy fizyka.

Przyroda

Park przy Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce

Park Krajobrazowy w Winiarach to – według  lokalnej społeczności – jeden z bardziej urokliwych zakątków miejscowości. Ma on dwa poziomy – w górnej są aleje spacerowe z altanami, fragmentem kolumnady czy kapliczką Chrystusa Frasobliwego, w dolnej (w ozdobnym starorzeczu Pilicy) gęsto rosną drzewa, a gdzieniegdzie można dostrzec fragmenty dawnej winnicy.

 

Historia

Muzeum Wódki Polskiej w Warszawie

Jak wygląda proces powstawania wódki, jakich surowców używa się do jej produkcji i oczywiście – jakie są różnice między rodzajami tego trunku? Szczegóły poznamy w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser, gdzie mieści się muzeum.

 

Liczba wyświetleń: 410

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.