Mazowsze serce Polski nr 9/18

Smaki Mazowsza: smakowite sery!

2018.09.12 06:20 , aktualizacja: 2018.09.12 16:01

Autor: Opracowała Dorota Ł. Cichocka, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Okrągła gomółka sera pokrojona w ćwiartki, obłożona wiongronami Jeden z serów zgłoszonych...

Zwycięzcy Konkursu Serów Zagrodowych

W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego już po raz trzeci zorganizował Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych. Skierowany jest on do mieszkańców Mazowsza – producentów serów podpuszczkowych. Obejmuje trzy kategorie serów uzyskiwanych za pomocą podpuszczki: sery świeże, sery dojrzewające i sery pleśniowe. Znamy już laureatów tegorocznej edycji.

 

Zwycięzcy: W kategorii serów dojrzewających pierwsze miejsce zajął ser Kornik,

a drugie Delikwent. W grupie serów pleśniowych bezkonkurencyjny okazał się kozi ser podpuszczkowy z porostem pleśni, a na drugim miejscu uplasował się Charolais kozi.

 


Na dobry nastrój

  • Niemal wszyscy lubią ser – spośród ogromnej liczby gatunków (na świecie jest ich ponad 4 tysiące!) każdy wybierze coś dla siebie. Poza tym, jak nie lubić czegoś, co nam służy? Sery w swoim składzie zawierają tyrozyny (od gr. tyros – ser), czyli aminokwasy, które korzystnie wpływają na nasz nastrój. Jego zjedzenie podnosi pH płytki nazębnej, dzięki czemu nasze zęby są mocniejsze. Można więc powiedzieć, że ser wywołuje na naszych twarzach piękne, zdrowe uśmiechy.
  • Najstarsze potwierdzone ślady produkcji sera na świecie znaleziono w Polsce, na fragmentach neolitycznej ceramiki z Kujaw. Nie znaczy to, że wynaleźliśmy ser, ale na pewno przynajmniej od 7,5 tys. lat wiemy, jak go wytwarzać.
  • Ser jest jednym z najczęściej kradzionych produktów. Nic dziwnego, ma swoją wartość. Ceny najdroższych serów sięgają kilku tysięcy złotych. Rekord należy do Pule, którego kilogram kosztuje około 1000 euro. Do jego wyprodukowania potrzeba 25 litrów  mleka specjalnego gatunku bałkańskich oślic. Ale każdy niedużym kosztem może wyprodukować ser w domu. Najlepszy, bo własny.

 


Sprawdź, czy to na pewno ser!

Aby kupić dobry ser, trzeba uważnie czytać etykiety. Do wyprodukowania 1 kg potrzeba 10–12 litrów mleka. Niestety, oszczędni producenci zastępują często tłuszcz mleczny tańszym – roślinnym. Ser, który w swoim składzie zawiera: tłuszcze roślinne, mleko w proszku, barwniki, aromaty, lecytynę sojową, skrobię pszenną to tylko produkt seropodobny. Nie będzie ani tak zdrowy, ani tak smaczny jak ten prawdziwy.

 


Ser swojski

Składniki: 5 l mleka, 50 kropli podpuszczki, zioła, sól

Przygotowanie: do świeżo udojonego mleka dodać podpuszczkę. Po pół godzinie zamieszać, lekko rozdrabniając skrzep. Do skrzepu dodać posiekane świeże zioła. Skrzep przełożyć do formy, może to być cedzak. Odstawić na kilka godzin, przekładać kilkukrotnie „góra-dół”. Następnie ser przełożyć do solanki lub mocno posolić go na talerzu. Po 24 godzinach ser gotowy jest do spożycia.

 

 

Liczba wyświetleń: 92

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.