Mazowsze serce Polski nr 9/19

Urząd po sąsiedzku

2019.09.17 09:20 , aktualizacja: 2019.09.25 12:03

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Dyrektorka delegatury w Piasecznie siedzi za biurkiem Katarzyna Młodawska,...
  • Dyrektor delegatury w Wołominie stoi obok wejścia do delegatury Igor Sulich, dyrektor...
  • Dyrektor delegatury w Żyrardowie przed wejściem do siedziby delegatury Grzegorz Dobrowolski,...
  • Zdjęcie portretowe sekretarza województwa Waldemara Kulińskiego Waldemar Kuliński sekretarz...
  • Mapa Mazowsza z zaznaczonym zasięgiem terytorialnym poszczególnych delegatur Utworzenie nowych delegatur...

Oszczędność czasu i szybsze załatwienie wielu różnorodnych usług – to korzyści, jakie dają mieszkańcom delegatury urzędu marszałkowskiego. Dzięki nim klienci na miejscu mogą sfinalizować ważne dla nich sprawy.

 

Przyjmowanie wniosków o dotacje, informowanie o opłatach środowiskowych czy wydawanie zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów – to tylko niektóre z zadań prowadzonych przez delegatury w całym województwie. Do tej pory było ich pięć. Teraz jest osiem. Trzy nowe powstały w Piasecznie, Żyrardowie i Wołominie.

– Urzędy powinny być dla mieszkańców, wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom – marszałek Adam Struzik wyjaśnia powód otwierania dodatkowych delegatur. – Zakres działalności i kompetencje samorządu województwa wymagają od wielu beneficjentów bezpośredniego kontaktu z urzędem. Chcemy im to ułatwić – podkreśla marszałek.

 

Nowy podział, nowe delegatury

Utworzenie nowych delegatur jest związane z obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. podziałem statystycznym Mazowsza. Stał się on zalążkiem powstania trzech nowych subregionów: warszawskiego wschodniego, warszawskiego zachodniego oraz żyrardowskiego. A to z kolei znalazło odzwierciedlenie w powołaniu w ich „stolicach” (w Wołominie, Piasecznie i Żyrardowie) delegatur urzędu marszałkowskiego. W Radomiu, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce delegatury urzędu funkcjonują od 20 lat, tj. od 1 stycznia 1999 r. Poza terytorialnym zasięgiem działania delegatur pozostaje stolica, która jest bezpośrednio obsługiwana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

Mnóstwo spraw na miejscu

Mieszkańcy, biznesmeni, stowarzyszenia czy fundacje z powiatów: grodziskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego i warszawskiego zachodniego, swoje sprawy mogą już załatwiać w Piasecznie przy ulicy Puławskiej 38.

– Zależy nam, aby być bliżej ludzi. Umożliwiają to właśnie dodatkowe lokalizacje urzędu, czyli delegatury – przekonuje Katarzyna Młodawska, dyrektor delegatury w Piasecznie. – Potrzeby naszych klientów, tj. m.in. przedsiębiorców, lokalnych samorządów, partnerów społecznych i oczywiście mieszkańców, są coraz większe. Oferta, jaką urząd do nich kieruje, jest więc różnorodna – zaznacza.

Do zadań placówki w Piasecznie należy m.in. przyjmowanie i weryfikacja wniosków o dotacje udzielane ze środków województwa, informowanie o konkursach i promowanie możliwości pozyskania wsparcia finansowego z budżetu Mazowsza, a także środków PROW i funduszy europejskich. Ale nie tylko.

– Przedsiębiorcy mają możliwość składania w delegaturze sprawozdań i zaświadczeń z zakresu opłat środowiskowych, gospodarowania odpadami opakowaniowymi czy recyklingu. Nawiązujemy współpracę z lokalnymi instytucjami kultury i turystyki, jednostkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz klubami i stowarzyszeniami sportowymi, związaną m.in. ze współorganizacją imprez oświatowo-kulturalnych i sportowych oraz innych wydarzeń dla mieszkańców – wymienia dyrektor Młodawska.

 

Dogodny dojazd

Nowo powołana delegatura w Żyrardowie mieści się przy ulicy 1 Maja 17. Wybór tego miasta związany jest z korzystnym położeniem pomiędzy powiatami sochaczewskim i grójeckim. Dzięki temu mieszkańcy z całego subregionu mają łatwy dojazd do siedziby.

– Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ powstała w jednym z najuboższych regionów Mazowsza o statystycznie najniższym dochodzie na mieszkańca  – wyjaśnia dyrektor żyrardowskiej delegatury Grzegorz Dobrowolski. I dodaje: – Powstanie delegatury w Żyrardowie usprawnia wymianę informacji pomiędzy samorządem województwa a mieszkańcami, samorządami lokalnymi i przedsiębiorcami z tej części Mazowsza. Krótsza droga do zdobycia informacji czy złożenia wniosku zwiększa szanse na zdobycie środków publicznych, na szybszy i bardziej efektywny rozwój województwa – zaznacza dyrektor Dobrowolski.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Delegatura w Wołominie funkcjonuje przy ul. Miłej 3. Obejmuje zasięgiem terytorialnym powiaty: legionowski, miński, otwocki i wołomiński. Igor Sulich, nowo powołany dyrektor wołomińskiej delegatury, podkreśla rangę nowych filii:

– Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego bliżej mieszkańców to m.in. szybsza reakcja na zgłaszane przez nich uciążliwości związane z wykorzystywaniem środowiska naturalnego, np. w zakresie przestrzegania coraz bardziej wyśrubowanych norm środowiskowych, w tym dotyczących emisji dwutlenku węgla, oraz równie istotnych w dzisiejszych czasach, związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem i gospodarowaniem odpadami. To tylko kilka z wielu zadań realizowanych przez nową jednostkę w trakcie planowch i doraźnych kontroli z zakresu ochrony środowiska – wskazuje Igor Sulich.

Kto i w jakich sprawach może zwracać się do delegatur?

– Przede wszystkim samorządy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych w każdej sprawie prowadzonej w urzędzie marszałkowskim – wymienia dyrektor z Żyrardowa. – Jesteśmy urzędem, a właściwie dokładnie jego „przyczółkiem” w terenie. Jesteśmy również punktem informacyjnym i kancelarią. Wobec tego istnieje możliwość uzyskania informacji oraz złożenia pism czy wniosków bez konieczności podróżowania do Warszawy. Takie rozwiązanie to dla naszych klientów oszczędność pieniędzy i czasu. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą z niego zadowoleni – zaznacza dyrektor Dobrowolski.

Wskazuje też na inne możliwości:

– Przed nami nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, która stawia szczególne wymagania co do tempa wdrażania projektów. Szybkość przekazywania informacji i gotowość projektowa to najważniejsze elementy, które zaważą na absorpcji środków. Powstanie takich delegatur to wyjście naprzeciw przyszłym projektom i zadaniom – przekonuje szef żyrardowskiej delegatury. – Zapraszam wszystkich samorządowców, organizacje pozarządowe, działaczy społecznych oraz mieszkańców regionu do odwiedzenia delegatury i nawiązania współpracy – dodaje dyrektor.


Waldemar Kuliński
sekretarz województwa, dyrektor

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Utworzenie delegatur w Piasecznie, Żyrardowie i Wołominie nie jest przypadkowe. To oczywista odpowiedź na nowy podział statystyczny Mazowsza, w którym – w ramach nowego obszaru warszawskiego stołecznego – wyodrębniono trzy kolejne: warszawski wschodni, warszawski zachodni oraz żyrardowski. Eksperci unijni, patrząc na Mazowsze, widzą różne obszary wsparcia, a mieszkańcy regionu zyskali łatwiejszy dostęp do załatwiania urzędowych spraw. Chcemy być jak najlepszy sąsiad: blisko i zawsze do usług!

 

 

Liczba wyświetleń: 320

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.