Mazowsze serce Polski nr 9/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.09.17 10:20 , aktualizacja: 2019.09.25 11:56

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • mężczyzna w garniturze do pasa, w dłoniach trzyma okulary Marszałek Adam Struzik...
  • na desce drewna leżą pierogi Czernickie pierogi, fot....
  • młodzi, uśmiechnnięci kobieta i mężczyzna trzymają w dłoniach ogromne bilety Pociągami po Europie za...
  • kobieta w stroju regionalnym przygotowuje chleb ze smalcem Podczas pikników „Serdeczne...
  • dorodne gruszki leżą Gruszki „Ekoturystyka w...
  • na desce słoik z marmoladą i łyżką, obok leżą jabłka Marmolada z antonówek, fot....
  • Tomasz Smętkowski z OSP...

Cytat miesiąca

Za nami trzecia edycja konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”, w której nagrodzono sześć sołectw i tyle samo wyróżniono (lista na www.mazovia.pl).

– Na Mazowszu mamy ponad 7,3 tys. sołectw. To małe, ale niezwykle aktywne społeczności, które warto wspierać. W tym roku z budżetu województwa trafiło do nich ponad 11,4  mln zł. Granty mogą przeznaczyć na nowe boiska, place zabaw czy ścieżki rowerowe. Same nie udźwignęłyby realizacji niektórych projektów. Mamy nadzieję, że dodatkowe pieniądze pomogą im się rozwijać, na czym nam bardzo zależy – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

„Serdeczne Mazowsze”

Pod taką nazwą trwają na całym Mazowszu pikniki organizowane przez samorząd województwa. Uczestnicy korzystają z wielu nietuzinkowych atrakcji i ciekawych konkursów. Dla najmłodszych jest strefa gier i zabaw, ale też edukacji, do której zapraszają mazowieckie instytucje kultury. Dorośli mogą się relaksować na leżakach w strefie wypoczynku, a wzmocnić  w strefie food trucków. Wydarzeniom zawsze towarzyszy kino plenerowe. Z pikników skorzystali już mieszkańcy południowej i wschodniej części województwa (imprezy odbyły się w Radomiu i Siedlcach). Przed nami jeszcze trzy spotkania: 21 września w Płocku na Starym Rynku, 22 września w Ciechanowie na Zamku Książąt Mazowieckich i 28 września w Ostrołęce na Fortach Bema. Bądźcie z nami!

 

Metallica wylądowała w Modlinie

W sierpniu zespół dał w Warszawie swój dwunasty koncert w Polsce. Dla fanów przygotował wyjątkową niespodziankę – wykonał przebój Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. Nas dodatkowo cieszy fakt, że muzycy wybrali port lotniczy w Modlinie! To tu wylądowali, by zagrać na Mazowszu, w ramach trasy „WorldWired Tour”.

 

Liczba miesiąca

13 proc. – taka część obecnych dochodów województwa zostałaby Mazowszu po „wydzieleniu” z niego Warszawy

 

Apetyczne fotografie

Jak dobrym zdjęciem zachęcić do jedzenia? Najlepiej wiedzą to Agnieszka Bauman, Marta Bukowska i Marianna Sobieraj, które są laureatkami Mazowieckiego Konkursu Fotografii Kulinarnej. Samorząd województwa zorganizował go po raz drugi, a prace aż chciałoby się zjeść. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych na http://www.mazovia.pl/.

 

Pociągami po Europie za darmo!

Tak podróżować będą Anna Orłowska z powiatu sochaczewskiego i Adam Fortuna z Warszawy. To nagroda, jaką wygrali w konkursie YouMobil „Przez Europę z biletem Interrail”, który jest inicjatywą samorządu Mazowsza i „Kolei Mazowieckich – KM”  Sp. z o.o. Laureaci otrzymali bilety INTER-RAIL Global Pass ważne przez 22 dni, które pozwalają odkryć 40 tys. miejsc i podróżować koleją przez 31 krajów. Gratulujemy!

 

Zdobądź licencję maszynisty…

... i pracę w spółce samorządu województwa – Kolejach Mazowieckich. Przewoźnik szuka chętnych na szkolenie, które rozpocznie się w październiku. Szczegóły na www.mazowieckie.com.pl.

 

Twórczy Mazowszanie

Młodzi, utalentowani, kreatywni i pełni pasji – tacy są laureaci konkursu „Nagroda Twórcza” zorganizowanego przez samorząd Mazowsza. To prestiżowe wyróżnienie trafia do ludzi, którzy zarażają kreatywnością, a ich twórczość wzbogaca mazowiecką kulturę. Zwycięzcami zostali: Grzegorz Chwaliński (członek duńskiej grupy perkusyjnej „JPercurama”), Hubert Stolarski (solista Opery na Zamku w Szczecinie) oraz Marta Zgierska (jedyna polska laureatka prestiżowej nagrody Prix HSBC pour la Photographie).

 

Oto strażak miesiąca

Tomasz Smętkowski z OSP Ursus uratował mężczyznę, pod którym załamał się lód, gdy pospieszył z pomocą swojemu psu. Dzięki druhowi akcja zakończyła się szczęśliwie, również dla czworonoga! Za postawę otrzymał tytuł Strażaka Miesiąca.

 

Młodych wciąż za mało

Jak podaje GUS, w 2018 r. mazowieckie było jednym z czterech województw (obok małopolskiego, pomorskiego  i wielkopolskiego), w którym – w porównaniu z 2017 r. – odnotowano przyrost ludności (o 0,3 proc.). Najwięcej mieszkańców przybyło w powiatach wokół stolicy: piaseczyńskim, wołomińskim, grodziskim, legionowskim, warszawskim zachodnim i pruszkowskim (od 13,5–6,7 proc.). Najwięcej ubyło mieszkańców z krańców województwa: lipskiego, łosickiego, sokołowskiego, przysuskiego, makowskiego i żuromińskiego(od 6,2–4,1 proc.). Jesteśmy też coraz starsi – osób po 65. r.ż.  jest więcej niż w wieku 0–14 lat.

 

Kalejdoskop

26 lat temu Myszyniec odzyskał prawa miejskie. Było to dokładnie 11 sierpnia 1993 r.

99,29 proc. to wynik Warszawskiej Kolei Dojazdowej w raporcie punktualności przewozów pasażerskich w I kwartale br. 

89 kobiet na 100 mężczyzn przypadało w Wyśmierzycach (pow. białobrzeski) w 2018 r. To jedyne mazowieckie miasto, w którym pań było mniej niż panów[1]

 

[1] Dane GUS.

 

 

Liczba wyświetleń: 107

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.