Z serca Polski nr 11/17

Smaki Mazowsza

2017.11.14 09:30 , aktualizacja: 2017.11.14 14:37
Autor: opracowała Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
dziewczyna w tradycyjnym stroju kurpiowskim trzyma w rękach blachę z upieczonym rejbakiem upieczony rejbak

Ser? Tylko z Mazowsza!

Już 7 grudnia br. poznamy laureatów II edycji Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych.

Do udziału zaprosiliśmy przedsiębiorców, wytwórców indywidualnych, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, a także gospodarstwa agroturystyczne. Dlaczego? Mazowsze słynie z wyrobu znakomitych serów. Warto poznać i nagrodzić najlepsze! Rozstrzygnięcie zapadnie w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM.

 

Kurpiowski rejbak

Jest daniem często serwowanym na kurpiowskich stołach. Wszędzie smakuje inaczej, ale zawsze wyśmienicie, bo chyba nie może się nie udać. Rejbak to zapiekanka z ziemniaków. Nazwa pochodzi od „rejbowania”, czyli tarcia na tarce. Znany jest też jako: kartoflak, nagus, terciek, bugaj i kugel. Wspaniały rejbak przygotowują dziewczęta z Koła Gospodyń Wiejskich w Glebie (gmina Kadzidło). Składniki: 3 kg ziemniaków, około 1 kg wędzonego boczku, 2 cebule, 2 jajka, 1–2 łyżki mąki pszennej, sól, pieprz, pieprz ziołowy lub inne przyprawy. Przygotowanie: 1. Ziemniaki i cebulę ścieramy (lub rozdrabniamy w malakserze). 2. Podsmażamy pokrojony boczek. 3. Do masy ziemniaczanej dodajemy jajko, łyżkę lub dwie mąki oraz sól i przyprawy (pieprz czarny, pieprz ziołowy) do smaku. 4. Wszystko mieszamy i zapiekamy około 1,5 godz.

Według różnych przepisów do rejbaka dodaje się poza boczkiem także inne gatunki mięsa – żeberka czy kiełbasę i przyprawia dowolnymi ziołami. Dobrym dodatkiem jest surówka z kiszonej kapusty.

Źródło: mazowieckiszlaktradycji.com.pl

 

Pivo di Varca

Rolniczy – w dużej mierze – charakter Mazowsza sprawił, że silnie rozwinął się u nas przemysł spożywczy. Znane są mleczarnie, zakłady przemysłu mięsnego czy przetwórstwa owocowego. Ale Mazowsze popularyzują również browary – wymienić warto chociażby Sierpc, Warkę czy Ciechanów. Mało kto wie, że podobno wielkim smakoszem piwa z Warki był nuncjusz papieski w Polsce, Gaetano Aldobrandini, który później został papieżem i przyjął imię Klemens VIII (zmarł w roku 1605). Gdy – już będąc głową kościoła – ciężko zachorował, leżąc otoczony gronem kleryków wspomniał swoje ulubione Pivo di Varca. Klerycy, przypuszczając, że może chodzić o jakąś świętą, zaczęli chóralnie intonować „Santa Piva di Varca – ora pro nobis” („Święta Piwa z Warki – módl się za nami”). Chorego tak rozbawiła ta sytuacja, że ze śmiechu pękł mu wrzód, będący przyczyną choroby i papież wyzdrowiał.

Źródło: „Mazowsze”, red. Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Warszawa 2011, s. 158.

 

Międzynarodowy sukces

Mazowiecki produkt tradycyjny doceniono podczas X Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Regionalnej w Łodzi. Wyróżnienie Natura Food 2017 otrzymało Gospodarstwo Rolne Wioletta i Dariusz Marcinowscy za Likier Jajeczny Radziwiłłowski. „Natura Food” jest jedną z największych imprez poświęconych żywności ekologicznej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Trudny sezon dla sadowników

Co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza. Bieżący sezon był jednak dla sadowników wyjątkowo trudny. Wiele drzew owocowych dotkliwie odczuło przymrozki, które pojawiły się w tym roku w czasie kwitnienia. W niektórych sadach straty sięgnęły nawet 100 proc. planowanych zysków. Odbiło się to na krajowej produkcji owoców. GUS oszacował tegoroczne zbiory:

  • 2,5 mln ton jabłek – to 30 proc. mniej niż w ubiegłym roku,
  • 70 tys. ton wiśni – spadek o przeszło 60 proc. w stosunku do 2016 r.,
  • 60 tys. ton gruszek – produkcja spadła o 25 proc.,
  • 20 tys. ton czereśni – to mniej niż połowa poprzednich zbiorów.

Liczba wyświetleń: 145

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.