Z serca Polski nr 11/17
eKSpresOWy przegląd wydarzeń
2017.11.14 11:20 , aktualizacja: 2017.11.14 14:34
Autor: Piotr Marzec, Marcin Rzońca, Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Silne, kreatywne i pracowite – takie są najaktywniejsze liderki wiejskie z Mazowsza. I choć panie zdominowały ostatnie tygodnie, miesiąc z KSOW minął nie tylko pod znakiem kobiet.
Trzy pytania do wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej
Konkurs, w którym doceniamy aktywne kobiety, jest Pani chyba szczególnie bliski?
Dobre praktyki w każdej branży trzeba nagradzać, a najlepszych pokazywać i promować. Ale przyznaję, że liderkom w konkursie KSOW kibicuję zawsze mocniej. Widzę w nich siłę kobiet. Podziwiam za zdolność godzenia życia codziennego, obowiązków rodzinnych i zawodowych z pasjami, pracą społeczną i zaangażowaniem w rozwój lokalnych społeczności. Poza tym, to fantastyczne i bardzo pozytywne kobiety.
Niedawno skończył się nabór do konkursu „Sukcesy widać po sąsiedzku”. Pierwsze koty za płoty?
(śmiech) Można tak to ująć. Przy pierwszej edycji konkursu każdą liczbę zgłoszeń trzeba uznać za satysfakcjonującą. Oczywiście, z informacją o nim wychodziliśmy szeroko w mediach i na stronach internetowych. Jestem pewna, że w kolejnych latach zgłoszeń będzie jeszcze więcej. A ten rok? No cóż. Czy zgłoszeń jest dziesięć, czy sto, komisja konkursowa zawsze ma trudny orzech do zgryzienia. Trzymam kciuki za zgłoszone sołectwa.
Przed nami XI Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Połowa okresu programowania UE to dobry czas na podsumowania. Omówimy zatem bieżący stan wdrażania PROW, zasady nowych naborów, przyszłoroczną perspektywę KSOW. Będzie też czas na dyskusję o przewidywanych scenariuszach dla Polski i Mazowsza. Spotkanie ponad dwustu mazowieckich samorządowców zawsze dobrze wpływa na wzajemne relacje.
Za nami
Konkurs na najaktywniejszą liderkę wiejską KSOW
W komisji konkursu były same panie, m.in. zwyciężczynie z poprzednich edycji (2013, 2014 i 2016). Wybór nie był łatwym zadaniem – do tegorocznej rywalizacji przystąpiło osiem ponadprzeciętnych kobiet w pełni zaangażowanych w życie swoich lokalnych społeczności. Każda z nich na finał w Warszawie przywiozła bogaty bagaż doświadczeń i sukcesów. Codzienna działalność pań koncentruje się na pobudzaniu aktywności, dbałości o kulturę i tradycję, integracji społecznej czy poszukiwaniu i wspieraniu produktów tradycyjnych i regionalnych. Zanim komisja przystąpiła do rozmów indywidualnych i oceny kart zgłoszeniowych (oraz licznych rekomendacji), wszystkie kandydatki musiały wypełnić test wiedzy o Mazowszu i PROW 2014–2020. Kilka pytań sprawiło niemałe trudności, a po wynikach testu już wyklarowała się grupa faworytek zmierzających do tytułu Najaktywniejszej Liderki Wiejskiej 2017 roku. Na koniec komisja przeanalizowała nadesłane dokumenty i z każdą z pań przeprowadziła rozmowę. Nie egzamin, a właśnie rozmowę – o planach, sukcesach, bolączkach i ambicjach.
W ten sposób wyłoniono zwyciężczynię. Tytuł Najaktywniejszej Liderki Wiejskiej 2017 przyznano Marioli Kruk z gminy Rzeczniów. Komisja doceniła podjęty trud tworzenia bloga i fanpejdża, dbałość o tradycję i kulturę, podejmowane projekty i działania dokumentujące przy jednoczesnej skromności. Drugie miejsce zdobyła Justyna Kaczorek z gminy Baranowo – niestrudzona animatorka kultury i tradycji kurpiowskiej, z wielką pasją wykonująca swoje obowiązki zawodowe i społeczne, a trzecie – Monika Bieżuńska z gminy Wyszków, sołtys wsi Leszczydół Stary, której podwórko stało się (przy braku gruntów gminnych we wsi) miejscem integracji lokalnej społeczności. Wszystkie laureatki otrzymają na XI Mazowieckim Kongresie Rozwoju Obszarów Wiejskich cenne nagrody nie tylko dla siebie, ale także dla instytucji, dla których działają (szkół, kół gospodyń wiejskich czy świetlic).
Ku zaskoczeniu uczestników tym razem komisja postanowiła wyróżnić wszystkie panie biorące udział w konkursie. Bo każda z nich zasługuje na słowa podziękowania za wszystko, co robi i co planuje. Nagrody rzeczowe w tym roku trafią także do Barbary Olesińskiej z Żabieńca (gm. Piaseczno), Marianny Drabarek z Karczewa, Grażyny Stelmachowskiej-Kowalskiej z Cegłowa, Marii Różańskiej z Sendenia Dużego (gm. Łąck) i Katarzyny Rędzikowskiej z Gozdowa.
Najaktywniejsza Liderka Wiejska mogła być tylko jedna. Ale liderek mamy na szczęście na Mazowszu dużo więcej.
Mariola Kruk – inicjatorka grupy Podkończanie, bibliotekarka, blogerka, animatorka działań społecznych
Sukcesy? M.in. projekt „Podkończanie – Podkończankom gościom i rodakom”, „Robota, schadzki, muzykowanie kluczem do integracji międzypokoleniowej” czy konkurs „Jak to dawniej z wolnym czasem bywało”. Dzień Piecenioka. Kuferek pełen legend. Blog i fanpejdż miejscowości Podkońce…
Do tej pory nie myślałam o nagrodach za to, co robię, dlatego moją pierwszą reakcją na przyznanie mi tytułu „Najaktywniejszej Liderki Wiejskiej” było przede wszystkim niedowierzanie. I oczywiście ogromna radość. Cieszę się, że komisji spodobał się mój blog podkonce.blogspot.com, który jest wirtualną kroniką Podkońc. Na co dzień angażuję się w przedsięwzięcia promujące lokalne tradycje, dziedzictwo historyczne i kulturalne. Po prostu, mam marzenia i plany związane z moją rodzinną miejscowością i staram się je realizować. Bardzo miło zaskoczyło mnie poparcie, jakiego udzielili mi nie tylko mieszkańcy stron, z których pochodzę, ale też instytucje i organizacje. To oni uwierzyli we mnie i dali mi rekomendacje. Po takim sukcesie nie zamierzam spoczywać na laurach. Lista zadań, które chcę wykonać, jest jeszcze długa! Zatem biorę się do pracy.
Justyna Kaczorek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Baranowie, wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Kulturalnych, członek Związku Kurpiów
Sukcesy? M.in. zaangażowanie w warsztaty rękodzielnicze i kulinarne (potrawy kurpiowskie), pomysłodawczyni Tygodnia Kultury Kurpiowskiej, inicjatorka współpracy z Bankiem Żywności SOS…
Monika Bieżuńska – sołtys wsi Leszczydół Stary (gmina Wyszków), przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym (do 2016 r.)
Sukcesy? M.in. Turniej gier komputerowych, Bieg Walentynkowy, Dzień Leszczyny, Babski Wieczór, Dzień Babci i Dziadka, starania o salę gimnastyczną przy szkole, ogniwo łączące rodziców i nauczycieli…
Przed nami
Kto zwycięży?
Nabór do konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku” zakończył się 20 października. Teraz trwa ocena nadesłanych zgłoszeń tak, by potencjalną pulę nagród (30 tys. zł) podzielić jak najsprawiedliwiej. Już dziś wiemy, że wszystkie zaproponowane przez wójtów czy burmistrzów sołectwa (a jest ich 16) to niebanalne społeczności lokalne, które nigdy nie siedzą z założonymi rękami i zawsze mają dużo pomysłów. Kto otrzyma tytuł najaktywniejszego sołectwa?
Pociągiem do natury – koleją do kultury
Pamiętają Państwo połączenie projektu „Pociągiem do natury” z prowadzonym przez Koleje Mazowieckie (KM) pakietem „Koleją do kultury”? Niezwykłość Mazowsza możemy poznawać, podróżując pociągami KM i odwiedzając przy okazji różne placówki kulturalne, które oferują posiadaczom biletów kolejowych specjalne zniżki. Już wiosną okazało się to strzałem w dziesiątkę. Projekt zdobył prestiżowe wyróżnienia na Międzynarodowych Targach Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej w Kielcach. Nic dziwnego, że działania promocyjne pod tą nazwą będą kontynuowane. Już wkrótce m.in. nowa edycja przewodnika turystycznego i specjalne spoty reklamowe w pociągach KM!
Liczba wyświetleń: 283
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.