Z serca Polski nr 11/17

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2017.11.14 13:00 , aktualizacja: 2017.11.14 13:24

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Trzej samorządowcy a przed nimi stojak z planem przebiegu drogi Od lewej: starosta Sławomir...

WYDARZENIE MIESIĄCA

Popłynęło 100 mln zł na drogi

Samorząd Województwa Mazowieckiego stworzył specjalny projekt dofinansowania budowy dróg powiatowych (nawet do 60 proc. inwestycji). Marszałek Adam Struzik zachęcał samorządy do współpracy i jest wspaniały przykład – projekt drogi z Ciechanowa do Opinogóry przez Kąty. Wspólny wniosek w tej sprawie złożył powiat ciechanowski, miasto Ciechanów i gmina Opinogóra Górna.

Na długości 6,5 km jezdnia będzie wzmocniona i przebudowana do 6 m, powstanie kanalizacja, ścieżka rowerowa, 12 skrzyżowań przejdzie modernizację, a na rzece Sonie odnowiony zostanie most.

Dlatego teraz i dlatego razem, bo Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył duże środki na wsparcie dróg lokalnych. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania tak wysokiego dofinansowania projektu, teraz będziemy w stanie zrealizować go wspólnie – powiedział starosta Sławomir Morawski.

Inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że zarząd przedłużył termin składania wniosków o dofinansowanie remontów i budowy dróg do 15 listopada.

 

 

---------------

Uchwała antysmogowa już nas chroni

Koniec trucia! Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił lokalne prawo antysmogowe. Zabrania ono montowania kotłów bezklasowych i zawiera plany stopniowego wycofania wszystkich poza ekologicznymi. To bardzo potrzebne przepisy (poparło je 95 proc. gmin!), bo w październiku, zanim zaczął się sezon grzewczy, mieszkańcy Warszawy mieli czyste powietrze przez 2 dni z 291.

 

 

---------------

CYTAT MIESIĄCA

Eurostat zbadał tzw. NUTS 2, czyli jednostki statystyczne, które w Polsce odpowiadają województwom. Jak wynika z wyliczeń – województwo mazowieckie osiągnęło 109 proc. PKB per capita średniej unijnej. Dla Mazowsza to ponad 25-procentowy skok. Osiem lat temu było na poziomie 82 proc. średniej unijnej.

Dane Eurostatu tylko potwierdzają silną pozycję naszego regionu na mapie Europy. Mazowsze to jeden z czterech najszybciej rozwijających się regionów Starego Kontynentu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

---------------

Mazowsze najlepiej dba o zdrowie

Pismo Samorządowe „Wspólnota” ogłosiło ranking „Wydatki JST

na ochronę zdrowia”. Mazowsze zajęło pierwsze miejsce i otrzymało statuetkę zwycięzcy. Dziennikarze oceniali: wydatki na ochronę zdrowia, medycynę pracy oraz lecznictwo ambulatoryjne i psychiatryczne, a także aktywność inwestycyjną i działalność fakultatywną. 

 

 

---------------

NASZYM ZDANIEM

Odpowiedzialność za Modlin

Polskie Porty Lotnicze ogłosiły niespodziewanie, że nie widzą szans na porozumienie się z pozostałymi udziałowcami (Województwo Mazowieckie, Agencja Mienia Wojskowego i miasto Nowy Dwór Mazowiecki) w sprawie dalszego rozwoju lotniska w Modlinie i w związku z tym chętnie sprzedadzą udziały w spółce. A w zamian chcą... budować kolejne lokalne lotnisko. Na łamach portalu fly4free wypowiedział się w tej sprawie skarbnik województwa mazowieckiego.

Kiedy kilka lat temu robiliśmy montaż finansowy związany z budową portu w Modlinie, do inwestycji dorzucili się wszyscy akcjonariusze, część pieniędzy pochodziła z dotacji unijnych i zabrakło 160 mln zł. Na tę kwotę zostały wyemitowane obligacje, ale ponieważ nikt nie da pieniędzy zupełnie nowej spółce jak lotnisko w Modlinie, samorząd Mazowsza został ich gwarantem. Zagwarantowaliśmy więc, że jeśli spółka nie będzie w stanie spłacać obligacji, weźmiemy to na siebie. I póki co nie zapłaciliśmy ani złotówki, bo wszystko obsługuje spółka zarządzająca lotniskiem. Dlatego w związku z propozycją dyrektora Szpikowskiego mówimy, że jeśli chce zarządzać lotniskiem, to bardzo chętnie się na to zgodzimy. PPL musi jednak brać też odpowiedzialność i przejąć umowę wsparcia. Nie może być tak, że dyrektor Szpikowski będzie decydował o wszystkim, ale za ewentualne konsekwencje płacić będą inni – powiedział Marek Miesztalski.

 

---------------

Kalejdoskop

1,5 mln złotych musi Samorządowi Województwa Mazowieckiego zapłacić Skarb Państwa po wyroku Sądu Apelacyjnego. Państwo przekazuje samorządom zadania zlecone, ale musi pokrywać ich koszty – orzekł sąd. Decyzja dotyczy tylko 2006 r. Mazowsze domaga się ponad 24 mln zł w kolejnych procesach.

 

66,6 mln zł dotacji dostanie Płock na jeden z największych projektów dotyczących czystości powietrza. Miasto wzbogaci się o 25 nowych autobusów niskoemisyjnych, 40 wiat przystankowych, parking „parkuj i jedź” oraz ścieżki rowerowe i przebudowane ulice. Inwestycja sięgnie aż do gmin Gąbin oraz Stara Biała i Nowy Duninów.

 

3 giganty technologiczne Google, Apple i Teslę potrafił zachęcić do inwestowania w Nevadzie gubernator tego amerykańskiego stanu Brian Sandoval. W październiku gościł w Warszawie i rozmawiał z wicemarszałkiem Wiesławem Raboszukiem o współpracy z Mazowszem – młodzi, innowacyjni przedsiębiorcy z Polski zyskają niezwykłą szansę robienia biznesu z Amerykanami.

 

Liczba wyświetleń: 149

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.