Z serca Polski nr 11/17

Na zdrowie

2017.11.14 10:50 , aktualizacja: 2017.11.14 14:35
Autor: opracowała Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Słucham?!

O słuch trzeba dbać od najmłodszych lat. Na co zwrócić uwagę? Odpowiada prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Możemy pomóc prawie każdemu. Badania epidemiologiczne prowadzone przez nasz instytut pokazują, że ponad 20 proc. dzieci i młodzieży ma problemy ze słyszeniem. Aż 1/3 cierpi z powodu szumów usznych stałych lub przemijających. To ważny objaw, informujący, że w uszach dzieje się coś niepokojącego. Ważna jest stała obserwacja dziecka, jak reaguje w codziennych warunkach na różne dźwięki. Możemy przyczynić się do wczesnego, szybkiego rozpoznania wady i jej skorygowania. Zwróćmy uwagę, czy dziecko nie reaguje na to, co dzieje się w otoczeniu, nasłuchuje, prosi o powtórzenie pytania, odpowiada nieadekwatnie na to, o co pytamy lub o co prosimy. Gdzie dziecko siada przed telewizorem? Jak słucha i czy jest w stanie powtórzyć fragmenty na przykład czytanej bajki? Każda uwaga, że dziecko nie jest dobrze zorientowane, co się wkoło niego dzieje, powinna być sygnałem, by przeprowadzić właściwą diagnostykę pod kątem wykrycia wady słuchu. Należy też pamiętać, że nawet zwykłe infekcje mogą prowadzić do różnych uszkodzeń tego narządu.

Niekiedy potrzebne jest leczenie operacyjne. Czasem wystarczy poziom docierającego do ucha dźwięku wzmocnić aparatem lub implantem słuchowym. Warto podkreślić, że polskie dzieci mają dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych i skutecznych terapii, często jako jedne z pierwszych czy wręcz pierwsze na świecie. Rozpoczęty na Mazowszu program bezpłatnych badań słuchu – obejmujących całą populację dzieci rozpoczynających edukację szkolną – jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali międzynarodowej. Warto z niego skorzystać.

 

Płock ma nowe ambulanse

To dwie karetki typu „S” przystosowane do potrzeb ratownictwa medycznego oraz jedna typu „N”, przystosowana do przewozu noworodków. Zakup tej ostatniej był możliwy m.in. dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 250 tys. zł. Wszystkie pojazdy trafiły do płockiej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.

 

Dla pacjentów z południa Mazowsza

Do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu trafi nowy sprzęt medyczny. Na doposażenie placówki samorząd województwa przeznaczył prawie 7,3 mln zł, a na liście zakupów znalazło się aż 40 nowych urządzeń. Wśród nich są m.in.: respiratory, kardiomonitory, echokardiograf, defibrylator, sprzęt na oddział neonatologiczny, a także całkowicie przenikalny dla promieniowania RTG stół operacyjny oraz system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D.

 

Bezpłatne badania dla dzieci!

Zapraszamy do udziału w programie badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego[1]. Dzieci, będą miały wykonane wstępne badanie lekarskie oraz progowe badanie audiometryczne słuchu dla przewodnictwa powietrznego. W szczególnych przypadkach badanie będzie rozszerzone o częstotliwości półoktawowe oraz testy oceniające centralne procesy słuchowe. Przewidziane są też działania edukacyjne. Realizatorem programu jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (tel.: 22 276 95 54 lub 22 356 03 85). Program jest dofinansowany ze środków EFS w ramach RPO WM 2014–2020.

 

Zaproś kominiarza

Sezon grzewczy w pełni, ale czy zadbaliśmy o właściwy stan przewodów kominowych? Pamiętajmy, że instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną trzeba poddawać okresowej kontroli i czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, ale główna zasada bezpieczeństwa zapobiegająca zaczadzeniom i pożarom. Dodatkowo regularne usuwanie zanieczyszczeń z kominów należy traktować jako profilaktykę emisji pyłów do atmosfery.

 

[1] Z wyłączeniem uczniów szkół m.st. Warszawy, dla których przewidziano inny projekt – „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas I i VI szkół podstawowych na terenie m.st. Warszawy” (finansowany z budżetu miasta).

Liczba wyświetleń: 80

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.