Z serca Polski nr 1/17

Wieści z regionu

2017.01.26 14:00 , aktualizacja: 2017.06.13 13:07

Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Region

6 stycznia ulicami mazowieckich miejscowości przeszły orszaki Trzech Króli. W Ciechanowie uczestnicy wydarzenia zebrali się na placu Jana Pawła II, skąd – na czele z mędrcami – przemieścili się do kościoła farnego. Przemarszowi towarzyszył śpiew oraz muzyka w wykonaniu orkiestry dętej OSP Ciechanów. Miejski Orszak Trzech Króli dotarł do kościoła farnego, gdzie złożono pokłon Świętej Rodzinie, po czym odbyła się uroczysta msza święta.

 

W Ostrołęce najpierw integrowano się podczas gry miejskiej „Na pomoc Trzem Królom”. Zamierzeniem przedsięwzięcia – kierowanego głównie do uczniów, harcerzy i wolontariuszy oraz rodzin – było przybliżenie informacji o święcie Trzech Króli. Po zakończeniu gry, ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, podczas którego prezentowano biblijne scenki.

 

Trasa barwnego korowodu w Płocku wiodła od Bazyliki Katedralnej do kościoła pw. św. Józefa na Cholerce. Płocczanie w rodzinnej atmosferze podziwiali przemarsz uczniów, przejazd udekorowanych platform oraz koni wiozących mędrców. Radosne śpiewy kolęd na długie godziny wypełniły echem płockie wzgórze.

 

Orszak Trzech Króli w Radomiu wyruszył z rynku, a jego uczestnikom rozdano wcześniej korony królewskie i śpiewniki z kolędami. Harcerze oraz uczniowie radomskich liceów zaprezentowali kilka scenek, ukazujących m.in. stworzenie świata. W orszaku uczestniczyli także kawalerzyści ze Szwadronu Ziemi Radomskiej w barwach 11. Pułku Ułanów. Przy szopce pojawiły się owieczki z Muzeum Wsi Radomskiej oraz osiołki i kozy od osób prywatnych.

 

Ciechanów

21 stycznia w Muzeum Szlachty Mazowieckiej wręczono nagrodę im. dr. Franciszka Rajkowskiego za 2016 r. mieszkańcowi najbardziej zasłużonemu dla miasta. Statuetka z brązu w kształcie gałązki wawrzynu trafiła do Zbigniewa Ptasiewicza – dr. nauk humanistycznych, absolwenta Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, prezesa Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego. Bada on m.in. działalność mazowieckich towarzystw kultury oraz historię i współczesność ziemi ciechanowskiej. Laureata wskazało Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.

 

Ostrołęka

21 stycznia spotkali się fani reportażu. W Kinie za Rogiem w Kadzidle uczestniczyli w promocji książki Anety Prymaki-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, której akcja dzieje się w 1915 r. Autorka opisuje losy Bieżeńców – określonych tak przez carskie władze uciekinierów. Najpierw w ciężkich warunkach przemieszczają się do Rosji, a później znów ruszają w drogę do odrodzonego Państwa Polskiego.

 

Płock

15 stycznia – zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzięki wytrwałej pracy wolontariuszy i ofiarności płocczan, jej finał zakończył się sukcesem. Wśród kwestujących byli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego (m.in. marszałek Adam Struzik i dyrektor płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego Tomasz Kominek). Zebrane podczas akcji fundusze będą przeznaczone na zakup sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych, a także zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

 

Radom

20 stycznia obchodzono 154. rocznicę powstania styczniowego. Uroczystość rozpoczęła msza święta w klasztorze oo. Bernardynów, po której uczestnicy przemaszerowali w kierunku Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego, gdzie złożono kwiaty. Grupa rekonstrukcyjna wystrzeliła salut honorowy, a następnie marsz przeszedł pod Krzyż Straceń Powstańców, gdzie znajduje się tablica z nazwiskami 30 zamordowanych powstańców. Jest ona darem młodzieży radomskiej złożonym w hołdzie uczestnikom tragicznych wydarzeń.

 

Siedlce

8 stycznia w Muzeum Regionalnym miłośnicy literatury integrowali się w czasie spotkania Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów połączonego z promocją książki Igora Strojeckiego „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”. Jej bohaterem jest – zafascynowany Azją – fotograf i podróżnik, który na szklanych płytach negatywów utrwalił niepowtarzalne widoki krajobrazów i miast Azji Środkowej, zwłaszcza Samarkandy.

 

8 stycznia goście Miejskiego Ośrodka Kultury spędzili czas w świątecznym klimacie. A to za sprawą koncertu „Piękno kolędy w tradycji polskiej” w wykonaniu Stowarzyszenia Zespołu Artystycznego „Seniorynki”. Podczas spotkania wystąpili: Jarosław Miller (gitara akustyczna), Stefan Sałata (gitara basowa), Marek Mężyński (gitara, wokal), Władysław Matejko (klarnet), Tadeusz Krasuski (instrumenty perkusyjne), a w roli dyrygenta – Adam Pleskacz.

 

Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Anna Dobies-Maszeńda (Płock), Marek Ślufarski (Radom), Ewa Janoszka (Siedlce).

Liczba wyświetleń: 123

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.