Z serca Polski nr 1/17
Kreatywna gmina
2017.01.26 15:30 , aktualizacja: 2017.02.15 09:59
Autor: Agnieszka Czachorowska-Jakoniuk (MJWPU), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Na północ od Warszawy, nad wodami Wkry i Narwi, leży gmina Pomiechówek. W znacznej części objęta jest Warszawskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Ten atut udało się fantastycznie wykorzystać. W jaki sposób? O tym opowiada wójt Dariusz Bielecki.
Jak opisałby Pan Pomiechówek i jego okolice?
Na przestrzeni wielu lat gmina postrzegana była jako atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa – doskonałe miejsce na wyjazd weekendowy. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że do Pomiechówka można przyjechać nie tylko rekreacyjnie. Warto tu zamieszkać czy zainwestować. Tworzymy dobry klimat. Aktywność wobec pojawiających się możliwości inwestycyjnych stale uzupełniamy o działania zmierzające do zachowania turystycznego charakteru miejscowości. Nasze atuty to Narew i Wkra, dogodny mikroklimat, lasy, a przy tym bliskość Warszawy. Zaledwie 40 min podróży (samochodem lub pociągiem) dzieli zmęczonych zgiełkiem stołecznej aglomeracji od znalezienia się w zgoła odmiennej rzeczywistości przyrodniczej.
Co zatem czeka na turystę?
Doskonałe warunki do spływów kajakiem (w sezonie wiosenno-letnim setki kajaków pływa codziennie po wodach Wkry), malownicze trasy rowerowe, na które można wyruszyć, wypożyczając rower z gminnej, samoobsługowej wypożyczalni. Myślę, że na turystycznej mapie Mazowsza gmina Pomiechówek zajmuje dobrą pozycję. Walory przyrodnicze uzupełniliśmy o infrastrukturę służącą urozmaiconemu wypoczynkowi. Dla szukających mocnych wrażeń i aktywności ruchowej stworzyliśmy park linowy, plac zabaw Wiking, ściankę wspinaczkową, trasy zdrowia i nadrzeczną promenadę wraz z plażą. To nie wszystko – entuzjastom sztuki obronnej możemy zaproponować blisko 30 proc. fortyfikacji Twierdzy Modlin, a fanom wędrówek odnowione trasy piesze PTTK. Miłośnikom jazdy konnej udostępniliśmy natomiast dedykowany im szlak.
Z tych atrakcji mogą korzystać też mieszkańcy…
Bezsprzecznie. Turystyka ma szansę stać się jedną z głównych gałęzi rozwoju naszej gospodarki. Już dziś obserwujemy wzmożone zainteresowanie gminą, które motywuje nas do tworzenia nowych, ciekawych rozwiązań. Na realizację czekają kolejne pomysły, jak chociażby rozbudowa nadrzecznej promenady i dalsze zagospodarowanie części leśnej. Czekamy na rozdysponowanie unijnych środków.
Są jeszcze dwa inne obszary, w których działamy szczególnie aktywnie – rodzina i gospodarka. Od kilku lat tworzymy dobre warunki do osiedlania się. Robimy to chociażby poprzez zapewnienie opieki dzieciom do lat 3 w budowanym nowoczesnym przedszkolu, w którym są miejsca dla wszystkich chętnych maluchów z naszej gminy. Organizujemy też gminną komunikację. Seniorzy, z oddalonych od centrum Pomiechówka wsi, mogą dziś bez problemu dostać się komunikacją zbiorczą do ośrodka zdrowia, dzieci bezpiecznie dojeżdżają do szkół, a ich rodzice do stacji PKP – skąd ruszają dalej do pracy w stolicy.
A jakie udogodnienia czekają na inwestorów?
Pod inwestycje przeznaczyliśmy ponad 140 ha gruntów w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Zakończyły się już prace legislacyjne, a 30 grudnia ub.r. weszło w życie rozporządzenie, dzięki któremu istnienie SSE stało się faktem. Za chwilę pojawią się pierwsze podmioty, które rozpoczną budowę swoich zakładów. Zainteresowanie inwestorów, chcących ulokować kapitał na naszym terenie, jest bardzo duże. Skupiamy się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Mała firma może uzyskać wsparcie wynoszące nawet 55 proc. kosztów kwalifikowanych. Sąsiedztwo lotniska w Modlinie i położenie gminy w centralnej części Polski, przesądzają o wyborze lokalizacji dla rozwijania biznesu. Dla nas liczy się każdy przedsiębiorca. Nie jest ważne czy zainwestuje symboliczną złotówkę, czy kilkadziesiąt milionów złotych. Liczy się to, że da miejsca pracy naszym mieszkańcom.
Gmina ma duże doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych...
Budżet gminy zapewnia zaspokojenie podstawowych potrzeb społeczeństwa, jednak nie gwarantuje dynamicznego i zrównoważonego rozwoju. Strategia Rozwoju Gminy Pomiechówek oraz Plan Rewitalizacji to dokumenty przygotowane według najwyższych standardów i z udziałem mieszkańców. To oni wyznaczają kierunki działań i stawiają przed nami wyzwania, które możemy zrealizować tylko z zewntrzną pomocą finansową. Bez środków unijnych nie byłoby wielomilionowych inwestycji, takich jak oczyszczalnia ścieków, nowoczesne energooszczędne przedszkole, biblioteka publiczna, hala sportowa czy infrastruktura turystyczna. Nie byłoby też mniejszych, jednak równie ważnych projektów, np. e-administracja w urzędzie gminy, publiczne punkty dostępu do Internetu czy dodatkowe zajęcia dla młodzieży szkolnej.
Jakie są plany na rozpoczynający się rok?
Przed nami kilka ważnych inwestycyjnych wyzwań. Wśród nich jest jak najlepsze przygotowanie terenów pod inwestycje w podstrefie ekonomicznej, budowa dworca kolejowego w centrum Pomiechówka (wspólnie z PKP), termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej i rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury. Powstaną też nowe atrakcje dla turystów – planujemy zjazd tyrolski przez Wkrę. Jak widać – pracy, pomysłów, ale i mocnych wrażeń nie powinno nam zabraknąć.
Liczba wyświetleń: 663
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.