Z serca Polski nr 1/17
Ferie z WKD
2017.01.26 15:25 , aktualizacja: 2017.02.13 10:27
Autor: Na podst. mat. WKD oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Przed zimowym wypoczynkiem warto zastanowić się, jakim środkiem transportu najlepiej podróżować. Tych, którzy chcą zwiedzić zachodnio-południowe Mazowsze, na pewno zainteresuje oferta Warszawskiej Kolei Dojazdowej.
Rodzinnie na trasie Wukadki
Ferie zimowe to dobry czas na rodzinne zwiedzanie. Zachęca do tego również oferta WKD. Jeśli osoba dorosła podróżuje z dzieckiem, które nie ukończyło 16 lat, może kupić bilety jednorazowe – zarówno dla siebie, jak i dziecka – o połowę tańsze. Uprawnienie do przejazdów rodzinnych[1] przysługuje we wszystkich pociągach przewidzianych w rozkładzie jazdy WKD. Kasa biletowa odnotowuje wtedy na bilecie, że jest to „przejazd rodzinny” i potwierdza go datownikiem kasy. Powinniśmy tylko pamiętać, by mieć przy sobie dokument potwierdzający wiek dziecka. Jeśli jest ich więcej, opiekun kupuje bilety zgodnie z przysługującymi uprawnieniami, na podstawie odpowiednich dokumentów (np. legitymacji szkolnej).
Z myślą o seniorach…
Z prognoz wynika, że na Mazowszu stale rośnie liczba mieszkańców w wieku emerytalnym. Miniony rok był prawdopodobnie ostatnim, w którym liczba osób w wieku produkcyjnym przeważała nad pozostałymi grupami. Zmiany demograficzne są poważnym wyzwaniem i łączą się z obowiązkiem organizacji różnych usług dla seniorów. Także w ofercie Wukadki seniorzy znajdą coś dla siebie – mogą zwiedzać Mazowsze, podróżując z biletem jednorazowym lub okresowym kupionym za pół ceny. Przejazdy na podstawie takich biletów ulgowych mogą odbywać się w dni robocze, od poniedziałku do piątku, od godz. 9.00 do ostatniego pociągu przewidzianego w rozkładzie jazdy oraz w soboty, niedziele i święta (przez 24 godz.). Ulgę 50 proc. stosuje się na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek. Seniorzy mogą także skorzystać z przejazdów rodzinnych. Pamiętajmy jednak, że ulg nie można łączyć. Trzeba wybrać: albo bilet seniora, albo przejazd rodzinny.
…i studentach
Taniej (z ulgą 51 proc.) Wukadką mogą też podróżować studenci, słuchacze kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych – pod warunkiem, że nie ukończyli 26 lat. Doktoranci skorzystają z tańszego biletu, jeśli nie ukończyli 35. roku życia.
Gdzie kupić bilet?
Podróżni mogą skorzystać z ośmiu pełnozakresowych kas agencyjnych (znajdują się one na stacjach i przystankach osobowych: Grodzisk Mazowiecki Radońska, Podkowa Leśna Główna, Komorów, Pruszków WKD, Michałowice, Warszawa Zachodnia WKD, Warszawa Ochota WKD, Warszawa Śródmieście WKD) oraz 10 punktów sprzedaży w sklepach i kioskach. Na trasie znajduje się też 30 automatów, w których można kupić wszystkie rodzaje biletów jednorazowych i okresowych według taryfy WKD, za pośrednictwem płatności gotówkowych lub bezgotówkowych – w tym płatniczych kart zbliżeniowych. Bilet można też kupić przez telefon komórkowy. Ponadto na przystankach zlokalizowanych w obrębie obszaru obowiązywania oferty „Wspólny bilet ZTM-KM-WKD” podróżni mogą zaopatrzyć się w wybrane bilety ZTM.
[1] Szczegółowy wykaz ulg ustawowych oraz handlowych znajduje się na stronie internetowej www.wkd.com.pl w zakładce „Dla pasażerów” – „Przepisy” – „Tabela uprawnień do ulgowych przejazdów”.
Liczba wyświetleń: 116
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.