Z serca Polski nr 10/17

Gdzie mój bilet?

2017.10.10 15:25 , aktualizacja: 2017.10.11 10:48
Autor: opracowała Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
dwa nowoczesne pociągi WKD. Jeden jedzie w kierunku Komorowa, drugi - Warszawy nowoczesne pociągi WKD...

Każdemu zdarza się zapomnieć, przegapić datę upływu ważności, czy po prostu zgubić bilet. Warszawska Kolej Dojazdowa znalazła na to sposób. I to bezstresowy dla pasażerów.

 

Na stacjach i przystankach możemy skorzystać z 30 biletomatów. W sześciu miejscach znajdują się też pełnozakresowe kasy biletowe WKD. Jeśli brak biletu zauważymy, będąc już w pociągu, możemy to jeszcze naprawić przed ewentualną kontrolą. Jednorazowe bilety można kupić u maszynisty (trzeba wsiąść do pierwszego wagonu) lub przez telefon komórkowy (systemy mPay i SkyCash).

Czasem zaskoczyć nas może uszkodzony kasownik, ale tylko w przypadku niedziałania wszystkich tego typu urządzeń w pociągu możemy skasować bilet odręcznie, czyli – w miejscu przeznaczonym na odcisk kasownika – trzeba wpisać w sposób trwały (np. długopisem) datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.

Jeśli chcemy dociekać swoich praw (w przypadku bezskutecznego wyczerpania drogi reklamacyjnej u przewoźnika), możemy zwrócić się do Rzecznika Praw Pasażera Kolei przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego (Al. Jerozolimskie 134 w Warszawie), dzwoniąc na infolinię (801 044 080 lub 22 460 40 80) albo pisząc maila ().

 

Rozkład jazdy – gdzie go znajdziemy?

Plan podróży zamieszczony jest przede wszystkim na wiatach stacji i przystanków osobowych linii WKD. W kasie biletowej na nasze pytania odpowie kasjer, dodatkowo można u niego otrzymać bezpłatny kieszonkowy rozkład jazdy pociągów w formie papierowej. Komunikaty mogą być też wygłaszane przez megafon. Od tego roku działa również system informacji wizualnej wyświetlający godziny odjazdu pociągów oraz komunikaty na tablicach, które zobaczymy na stacjach i przystankach osobowych wzdłuż linii WKD. Ważnym źródłem informacji jest także internet – przede wszystkim strona internetowa (www.wkd.com.pl) oraz portale z informacjami o przewoźnikach (www.rozklad-pkp.pl, www.astarium.pl, www.targeo.pl, www.e-podroznik.pl). Ponadto przez całą dobę czynne są telefony dyspozytora (22 755 70 82) oraz dyżurnego ruchu WKD (22 758 00 12), którzy udzielą nam informacji o rozkładzie jazdy, kursach pojazdów niskopodłogowych oraz warunkach podróżowania na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Liczba wyświetleń: 134

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.