Z serca Polski nr 10/17

eKSpresOWy przegląd wydarzeń

2017.10.10 14:35 , aktualizacja: 2017.10.11 10:51
Autor: Piotr Marzec, Marcin Rzońca, Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
zwycięska Orkiestra Dęta z Kozienic zwycięska Orkiestra Dęta z...

Jednym z ciekawszych konkursów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim jest konkurs na najlepszą orkiestrę dętą. Organizowany od 2013 r. gromadzi fantastycznych muzyków, nagradza zaangażowanych kapelmistrzów i pokazuje wartość pracy z młodzieżą. Czwartą edycję tego wydarzenia wygrała Orkiestra Dęta „Furioso” z Kozienic.

Trzy pytania do Benedykta Cezarego Celiana – kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jońca, czterokrotnego uczestnika naszego konkursu:

Co sprawia, że co roku bierzecie udział w konkursie KSOW?

Chcę zauważyć, że my w nim nie tylko uczestniczymy, ale na swoim koncie mamy nawet sukcesy. W zeszłym roku udało się skutecznie ten konkurs zaprosić do Jońca. Dla nas przede wszystkim to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, okazja do spotkania wielu muzyków, wymiany doświadczeń, podsłuchania lepszych od siebie. Nie boimy się rywalizacji, a mazowiecki konkurs jest dla nas o tyle wygodny, że zawsze organizowany jest gdzieś blisko, gdzie łatwo dojechać. Dlatego konkurs KSOW należy do naszych ulubionych i z przyjemnością będziemy – jak zdrowie i forma orkiestry pozwolą – gościć na nim w przyszłości.

 

Ile nagród zdobyliście?

Cały czas walczymy o zwycięstwo, bo okazuje się, że co roku na konkurs przyjeżdżają troszkę lepsi od nas. Było już III miejsce w 2013 i 2016 r., było VI w 2014 r., w tym udało się IV i wyróżnienie. Na najwyższy stopień podium jeszcze przyjdzie pora i będziemy o nie walczyć. Ale podkreślam, że nie laury są w takich rywalizacjach najważniejsze, czasem brakuje odrobinę szczęścia czy trochę lepszej dyspozycji orkiestry w dniu konkursu. Najcenniejsze jest zdobywanie doświadczenia i wspólna zabawa. A tego na konkursie KSOW nie brakuje.

 

Czego życzy się orkiestrom dętym przed występem?

Żeby nikt w pierwszym rzędzie widowni nie jadł cytryny… Ci, którzy mają styczność z orkiestrami, wiedzą, że to wyjątkowo źle wróży saksofonistom i puzonistom.

 

Za nami

Kozienicka Orkiestra Dęta „Furioso” zdobyła główną nagrodę w IV konkursie na najlepszą orkiestrę dętą Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Poziom był jednak tak wyrównany, że z tej edycji nikt nie wrócił bez wsparcia finansowego. Dotychczas konkursy gościły w Wyszogrodzie, Grodzisku Mazowieckim, Jońcu i w Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach. Triumfowały wówczas orkiestry z Nadarzyna i Gozdowa (2013), Zwolenia (2014), Tłuszcza (2016) i Kozienic (2017).

 

Niecodzienny koncert

Dom Pracy Twórczej Reymontówka, dzięki współpracy powiatu siedleckiego z Samorządem Województwa Mazowieckiego, był we wrześniu areną zmagań konkursowych, do których stanęło w tym roku siedem orkiestr dętych z całego Mazowsza. Przez cały dzień rozbrzmiewały tam polskie i światowe standardy, aranżacje muzyki poważnej i filmowej, tematy klasyczne, znane i zaskakujące. Orkiestry podeszły bardzo poważnie do rywalizacji, nierzadko przygotowując się do niej niemalże do ostatniej chwili. Zmaganiom przez cały dzień kibicował starosta powiatu siedleckiego Dariusz Stopa i wiceprzewodniczący rady powiatu Marek Plichta. Obaj gospodarze powiatu wręczali nagrody najlepszym. Oprócz nich zmaganiom przysłuchiwała się ponad setka widzów, dla których w przeważającej części było to pierwsze tego typu spotkanie na gościnnej ziemi siedleckiej. Była wspólna zabawa, oklaski i wspólne nucenie, niektórzy kapelmistrzowie (np. z Orkiestry „Boni Angeli” z Jedlni) próbowali nie tylko dyrygować swoimi zespołami, ale także podrywać publiczność do zabawy.

 

Z tradycją w tle

Historia najstarszych orkiestr dętych na Mazowszu sięga okresu międzywojennego. Niektóre działają bez przerwy, niektóre kilkakrotnie wznawiały aktywność. Najmłodsze powstawały kilka lat temu, a jedna z nich – w ubiegłym roku. Orkiestra składa się głównie z instrumentów dętych. Partię smyczków z orkiestry symfonicznej przejmują w orkiestrze dętej klarnety oraz flety. Coraz częściej w skład orkiestry wchodzą instrumenty perkusyjne, strunowe (gitara basowa), a występom towarzyszy wykonanie partii wokalnych.

Po całodniowych przesłuchaniach komisja konkursowa – przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych  Marian Chmielewski (przewodniczący komisji) i Jerzy Zawisza, starostwa powiatowego w Siedlcach Stanisław Biardzki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Anna Grzywacz i Marcin Rzońca – zdecydowała, że nagrodzi nie tylko wszystkie siedem orkiestr konkursowych, ale także wszystkich kapelmistrzów i szóstkę najmłodszych muzyków. Nasz konkurs bowiem, to nie tylko rywalizacja, ale także forma podziękowania za pracę na rzecz kultury regionu.

 

Najlepsi!

Wyróżnienia tegorocznego konkursu na najlepszą orkiestrę dętą Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (każde warte 1 tys. zł) trafiły do Orkiestry OSP Łukomie, Orkiestry Dętej Boni Angeli z Jedlni, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jońca oraz Parafialnej Orkiestry Dętej ze Szczutowa. III nagrodę (2,5 tys. zł) zdobyła Radzymińska Orkiestra Dęta. II miejsce i 3,5 tys. zł, podobnie jak w ubiegłym roku, trafiły do orkiestry dętej ze Starej Białej. Tytuł Najlepszej Orkiestry Dętej KSOW i 5 tys. zł pojechały w tym roku do Kozienic. Poza konkursem licznie zgromadzeni mogli wysłuchać także minikoncertów orkiestry OSP Mordy oraz gwiazdy niedzielnego popołudnia, ubiegłorocznego zwycięzcy, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza. Wszystko to sprawiło, że niedziela w Reymontówce była prawdziwym świętem muzyki i muzyków. Dziękujemy i gratulujemy!

 

Liczby, liczby, liczby…

32 orkiestry dęte do tej pory wzięły udział w konkursie

50 orkiestr dętych gra na Mazowszu

7 orkiestr z Mazowsza uczestniczyło w tegorocznej edycji konkursu

3 orkiestry (z Jońca, Łukomia i Starej Białej) mogliśmy usłyszeć we wszystkich edycjach konkursu

 

Konkurs dla sołectw – sukcesy widać po sąsiedzku

Zapraszamy do udziału w konkursie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Szukamy sołectw aktywnych, kreatywnych, otwartych na współpracę i dbających o najbliższe otoczenie. Gminy mogą zgłaszać po jednym sołectwie jeszcze do 20 października br. Pula nagród w konkursie to 30 tys. zł.

 

Liczba wyświetleń: 189

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.