Z serca Polski nr 10/17

Inwestycje na Mazowszu

2017.10.10 15:00 , aktualizacja: 2017.10.11 10:50

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • droga z wodocznymi ubytkami w nawierzchni asfaltowej Fragment odcinka drogi...
  • widok na budynek rektyfikacji spirytusu Muzeum Polskiej Wódki (Fot....
  • prace wewnątrz budynku. Robotnik szaluje filar Muzeum Woli (Fot. Grażyna...
  • budynek z rusztowaniami wokół obok stoi samochód-betoniarka Bet-Hamidrasz Maków...
  • jedna ze ścian w trakcie odnawiania wokół leży dużo gruzu Pałac w Korczewie (Fot....
  • Prace ziemne - pracujące kopara i wywrotka Nowa droga w Mławie (Fot....

Realizowane dzięki środkom z RPO WM 2014–2020.

 

Region

Promocja za granicą

Rynek rosyjski, niemiecki, amerykański, a nawet chiński – to tylko niektóre kierunki ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. Podbój umożliwiły fundusze unijne. Aż 168 mikro, małych i średnich firm przeznaczy pozyskane środki (od 62 tys. do 400 tys. zł) na udział w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych, misjach gospodarczych czy wizytach studyjnych. Dofinansowanie obejmie również opracowanie strategii umiędzynarodowienia działalności. Firmy mają czas na realizację projektów do końca przyszłego roku.

Kwota dofinansowania: 45 321 825,81 zł

Beneficjent: 168 przedsiębiorstw z Mazowsza

Działanie: 3.2. Internacjonalizacja MŚP

 

Warszawa

Muzeum Polskiej Wódki

Na turystycznej mapie Warszawy wiosną przyszłego roku pojawi się nowa placówka. Muzeum powstanie na terenie dawnej wytwórni wódek „Koneser” na Pradze-Północ, w zabytkowym budynku rektyfikacji (na zdjęciu). Unijne wsparcie pozwoli na wykończenie i aranżację wnętrz pięciu galerii ekspozycyjnych oraz sali kinowej. Placówka przyczyni się do rozpowszechniania historii i tradycji narodowego trunku oraz promocji jego odpowiedzialnej konsumpcji.

Tytuł projektu: Utworzenie Muzeum Polskiej Wódki w celu zachowania dziedzictwa kulturowego historycznie polskiego produktu o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym

Wartość: 6 833 659,83 zł

Kwota dofinansowania: 2 523 960 zł

Beneficjent: Fundacja Polska Wódka w Warszawie

Działanie: 5.3. Dziedzictwo kulturowe

 

Poprawią warunki

W Muzeum Woli, mieszczącym się w pałacyku przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie trwa remont. Środki unijne nie tylko uchronią budynek przed popadaniem w ruinę, włamaniem czy kradzieżą eksponatów, ale przede wszystkim umożliwią nadanie mu nowych funkcji wystawienniczo-edukacyjnych. W muzeum powstanie także kawiarnia oraz sklep z pamiątkami.

Tytuł projektu: Modernizacja Muzeum Woli – oddziału Muzeum Warszawy przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie

Wartość: 10 155 495 zł

Kwota dofinansowania: 2 947 227,80 zł

Beneficjent: Muzeum Warszawy w Warszawie

Działanie: 5.3. Dziedzictwo kulturowe

 

Ostrołęka

Ocalą zabytek

Trwają prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w dawnej bożnicy bractwa Bet-Hamidrasz w Makowie Mazowieckim. Wymieniane są instalacje wodociągowo-kanalizacyjne i elektryczne. W przyszłości obiekt będzie miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, oświatowych, artystycznych czy wystaw. Partnerami projektu są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Makowskiej i Federacja Ruch Organizacji na rzecz Społecznej Aktywności.

Tytuł projektu: Restauracja zabytkowego budynku modlitewnego Bet-Hamidrasz w Makowie Mazowieckim pochodzącego z 1873 r. i przystosowanie na cele edukacyjne, kulturalne i turystyczne

Wartość: 1 996 409,79 zł

Kwota dofinansowania: 1 115 808,41 zł

Beneficjent: miasto Maków Mazowiecki

Działanie: 5.3. Dziedzictwo kulturowe

 

 

Praktyczna nauka zawodu

Do końca września 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu będą uczęszczać na staże, praktyki zawodowe i szkolenia, pomocne w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk czy kucharz. Przewidziano także kursy np. AutoCAD, barmański, baristy, carvingu, spawacza, kombajnisty, na prawo jazdy kat. B+E. W ramach projektu placówka otrzyma sprzęt niezbędny do kształcenia zawodowego, którym doposaży pracownie: gastronomiczną, elektroniki samochodowej i rolniczą.

Tytuł projektu: Kompleksowy program Rozwoju Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu

Wartość: 1 538 562 zł

Kwota dofinansowania: 1 383 842 zł

Beneficjent: powiat przasnyski

Działanie: 10.3. Doskonalenie zawodowe

 

Płock

Podniosą standard

Remont drogi powiatowej na odcinku Szumanie–Bielsk (na zdjęciu) będzie możliwy dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. Jezdnia zyska nową nawierzchnię, pojawią się zjazdy do posesji i dróg gminnych, oczyszczone zostaną rowy. Realizacja projektu zwiększy nośność i przepustowość drogi, a tym samym usprawni lokalną komunikację.

Tytuł projektu: Przebudowa drogi powiatowej
nr 3759W Szumanie–Bielsk na długości 2,278 km

Wartość: 2 239 974,27 zł

Kwota dofinansowania: 1 343 984,56 zł

Beneficjent: powiat sierpecki

Działanie: 7.1. Infrastruktura drogowa

 

Radom

Medyczne e-usługi

W kozienickim szpitalu powstanie system elektronicznej dokumentacji medycznej z platformą do gromadzenia, analizy i udostępniania danych. Technologia da lekarzowi dostęp do dokumentacji przebiegu leczenia i pozwoli szybciej ocenić stan pacjenta. Chorzy natomiast będą mogli w każdej chwili przez internet sprawdzić historię swojej choroby, zalecenia, recepty, wyniki badań i umówić się na wizytę u specjalisty. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z przychodniami w Kozienicach, Gniewoszowie, Grabowie nad Pilicą, Policznie i z gminy Tczów. 

Tytuł projektu: Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania danych medycznych w SP ZZOZ w Kozienicach

Wartość: 6 014 731,80 zł

Kwota dofinansowania: 4 764 144,00 zł

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach 

Działanie: 2.1. E-usługi

 

Siedlce

Pałac w Korczewie odnawiany

Wnioskodawca już od kilkudziesięciu lat inwestuje w odbudowę i remont odzyskanego majątku. Przyznane fundusze znacznie przyspieszą ten proces. Pozwolą m.in. odbudować łącznik wschodni, w którym powstanie ogród zimowy, odtworzyć łącznik zachodni i wykończyć pierwsze piętro pałacu. Na tej kondygnacji znajdzie się sala teatralna na 80 osób, foyer oraz sala norwidowska. Dzięki renowacji elewacji, remontowi tarasów, ogrodzenia oraz nowej stolarce okiennej i drzwiowej pałac zmieni się także z zewnątrz. Inwestycja rozszerzy prowadzoną tu działalność o kulturalno-edukacyjną (wystawy, koncerty, spektakle teatralne).

Tytuł projektu: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej wschodniego Mazowsza poprzez rewaloryzację zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Korczewie nad Bugiem

Wartość: 4 359 975,08 zł

Kwota dofinansowania: 2 592 998,49 zł

Beneficjent: Fundacja „Pałac w Korczewie” (powiat siedlecki)

Działanie: 5.3. Dziedzictwo kulturowe

Fot. Agnieszka Skrobacz

 

Ciechanów

Nowa droga

Aleja Świętego Wojciecha połączy ulice Kościuszki i Sienkiewicza w Mławie. Ponadkilometrowy odcinek trasy umożliwi dogodny dojazd do węzła przesiadkowego, łącząc sieć kolejową z siecią drogową. W ramach inwestycji zostaną zrobione specjalne rampy, które ułatwią poruszanie się osobom niepełnosprawnym czy z wózkami dziecięcymi. Tym samym zwiększą bezpieczeństwo pieszych w tej okolicy.

Tytuł projektu: Skomunikowanie miasta Mława z węzłem przesiadkowym i korytarzami transportowymi sieci TEN-T

Wartość: 9 402 920,32 zł

Kwota dofinansowania: 4 586 790,40 zł

Beneficjent: miasto Mława

Działanie: 7.1. Infrastruktura drogowa

 

Liczba wyświetleń: 282

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.