Z serca Polski nr 10/17

Nowa Drewnica

2017.10.10 14:50 , aktualizacja: 2017.10.11 10:50

Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

  • Jolanta Koczorowska, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Fot. Justyna Michniewicz
  • Nowy budynek Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Sp. z o.o.: Fot. arch. Mazowieckiego...

Funkcjonalność, wygoda i estetyka pomieszczeń – w takich warunkach już niebawem leczyć się będą pacjenci Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Sp. z o.o. w Ząbkach.

Nowe rozwiązania

Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica Sp. z o.o. zapewnia opiekę psychiatryczną około 750 tys. mieszkańców Pragi Południe, Pragi Północ oraz powiatów legionowskiego i wołomińskiego. Mieszczą się tam oddziały ogólnopsychiatryczne, rehabilitacyjne, geriatryczny i detoksykacyjny dla osób z chorobą alkoholową. Leczenie odbywa się obecnie w starych, niefunkcjonalnych budynkach, niespełniających norm bezpieczeństwa wymaganych przy prowadzeniu szpitala psychiatrycznego. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowego obiektu, który skupiać będzie wszystkie oddziały w jednym nowoczesnym budynku, zapewniając pacjentom bezpieczeństwo i komfortowe warunki leczenia. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Oddanie inwestycji jest planowane na początek przyszłego roku.

Zarząd szpitala – jak tłumaczył radnym prezes Norbert Szczepański – analizuje obecnie różne możliwości rozszerzenia czy zmiany działalności placówki, aby z jednej strony zbilansować koszty, a z drugiej – zapewnić jak najlepszą opiekę psychiatryczną. W nowym budynku, z uwagi na proces starzenia się społeczeństwa, planowane jest zwiększenie liczby łóżek geriatrycznych. Rozważa się też otwarcie oddziału leczenia nerwic.

Centrum Alzheimera

W starych budynkach zarząd zamierza utworzyć Centrum Alzheimera. Znajdą się tam ambulatorium (konsultacje lekarza chorób wewnętrznych, neurologa i geriatry), oddziały dzienny i opiekuńczo-leczniczy oraz zespół leczenia środowiskowego, obejmujący opieką domową osoby powyżej 60 r.ż.

Centrum Zdrowia Psychicznego

Szpital chce powołać również Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Złożono już projekt kwalifikacyjny. Centrum umożliwi koordynację opieki nad pacjentem psychiatrycznym, odciążając w ten sposób szpital. Poradnie CZP zlokalizowane będą na Pradze Północ, w Ząbkach, Zielonce, Kobyłce, Wołominie i Markach. Pacjent, w momencie pojawienia się w poradni, będzie objęty kompleksową opieką wraz z monitoringiem procesu leczenia. Jeśli w ciągu trzech miesięcy nie pojawi się w przychodni, wysłana zostanie do niego pielęgniarka środowiskowa. Otwarcie centrum możliwe będzie w połowie lipca 2018 r.

 

 

Jolanta Koczorowska

przewodnicząca Komisji Zdrowia
i Kultury Fizycznej

Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej odbyła posiedzenie w będącym jeszcze w budowie szpitalu psychiatrycznym w Ząbkach. Zapoznaliśmy się ze stanem realizacji inwestycji, która zrobiła na nas ogromne wrażenie pod względem jakości projektu, zastosowanych rozwiązań oraz wykonania. Jesteśmy dumni z tego, że to na Mazowszu powstaje pierwszy w Polsce (po wielu latach) szpital psychiatryczny wybudowany od podstaw. Inwestor położył duży nacisk na estetykę, wygodę i bezpieczeństwo pacjentów. Dodatkowym atutem całego przedsięwzięcia są tereny zielone wokół szpitala, gdzie pacjenci będą mogli spacerować i wypoczywać. Obiekt robi duże wrażenie pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Myślę, że jest to szczególnie ważne dla osób z chorobami psychicznymi.

 

 

 

 

Nowy budynek Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Sp. z o.o.:

  • powierzchnia działki pod inwestycję – 12 ha,

  • powierzchnia zabudowy – 11,8 tys. m2,

  • 280 łóżek + 25 miejsc w oddziale dziennym,

  • 8 oddziałów całodobowych o zróżnicowanych profilach zgrupowanych w dwukondygnacyjnych pawilonach,

  • ambulatorium (gabinety: stomatologiczny, medycyny pracy, internistyczny, okulistyczny, ginekologiczny) oraz Zespół Leczenia Środowiskowego i Poradnia Zdrowia Psychicznego.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 162

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.